پرش به محتوا

پنتاگون قصد دارد با آموزش و تسلیح گروه‌های رادیکال در سوریه آشوب ایجاد کند.

گزارش: پنتاگون قصد دارد با آموزش و تسلیح گروه‌های رادیکال در سوریه آشوب ایجاد کند.

ترجمه حمید علوی

طرح آمریکا شامل تأمین خودروهای زرهی برای داعش و دیگر گروه های افراطی و همچنین «ربودن» برنامه ریزی شده پرسنل نظامی روسیه و ایران است.

سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه (SVR)، هشدار داده است که ارتش اشغالگر آمریکا با آموزش و تسلیح اعضای داعش و دیگر گروه‌های افراطی، نقشه‌ای برای ایجاد آشوب در زلزله‌زده سوریه ایجاد می‌کند.

[ارتش ایالات متحده قصد دارد] گروهی مرکز از ۳۰۰ نفر از افراطیون اسلامی را تشکیل دهد. ناریشکین در بیانیه سرویس اطلاعات خارجی روسیه که در ۲۰ مارس منتشر شد، گفت: پس از آموزش ویژه، آنها در حملات به تأسیسات نظامی در سوریه و ایرانی شرکت خواهند کرد.

وی افزود: حامیان آنها قصد دارند از برخی از تروریست ها در منطقه پایتخت از جمله برای ربودن نظامیان روسی و ایرانی استفاده کنند.

گفته می شود که واشنگتن «نقش ویژه ای در این تلاش» به ارتش موسوم به ارتش آزاد سوریه (FSA) – ائتلافی متشکل از جنگجویان کرد و عرب شورشی که در سال ۲۰۱۱ توسط جداشدگان ارتش سوریه تشکیل شد و در مناطق مرکزی و شمال شرقی سوریه فعالیت می کند، می دهد. .

در این بیانیه آمده است: «آمریکایی‌ها و متحدان انگلیسی‌شان از آنها برای همکاری با تشکیلات مخفی [داعش] استفاده می‌کنند که هنوز در مناطق دورافتاده کشور به سر می‌برند».

تلاش های واشنگتن برای ایجاد هرج و مرج در کشور در زمانی انجام می شود که جهان عرب با درک شکست جنگ تحت حمایت آمریکا، به سرعت برای بازسازی روابط با سوریه اقدام کرده است.

به گفته کرملین، جنگجویان داعش وظیفه ایجاد هرج و مرج در استان های سویدا، درعا، حمص، رقه و دیرالزور را دارند. این فعالیت ها از پایگاه نظامی التنف متعلق به اشغالگران آمریکایی در حمص هماهنگ شده است.

علاوه بر این، ظاهراً ارتش ایالات متحده در حال آماده شدن برای تحویل «چندین خودروی پیکاپ با مسلسل های کالیبر بزرگ، و همچنین سیستم دفاع هوایی قابل حمل انسان کوتاه برد Igla، TOW و سیستم های دفاع موشکی NLAW» به گروه های افراطی است.

سرویس اطلاعات خارجی روسیه گزارش داد: «نمایندگان فرماندهی مرکزی نیروهای مسلح ایالات متحده به همراه اعضای سرویس‌های اطلاعاتی در برنامه‌ریزی عملیات بزرگ علیه نیروهای دولتی و ساختارهای دولتی در سوریه مشارکت دارند.»

افشاگری های سرویس اطلاعات خارجی روسیه تنها چند روز پس از آن صورت می گیرد که ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده (CENTCOM) اظهار تاسف کرد که نیروی هوایی روسیه تعداد پروازهای «غیرحرفه ای» و «ناامن» پایگاه های اشغالگر آمریکا در سوریه را افزایش داده است.
المانیتور در اوایل ماه جاری خاطرنشان کرد، علیرغم ادعای آمریکا مبنی بر اینکه به شکست داعش متعهد است،:
«نزدیک به چهار سال پس از شکست [داعش] در میدان نبرد، حدود ده هزار جنگجوی مظنون از این گروه در زندان‌های موقت تحت کنترل [شبه‌نظامیان نیابتی ایالات متحده] باقی می‌مانند، بدون حتی اشاره‌ای به اراده سیاسی بین‌المللی برای برگزاری دادگاه‌های جنایات جنگی در این کشور.»

پس از شورش مرگبار سال گذشته در زندان غوران در حسکه تحت کنترل ایالات متحده، گزارش ها حاکی از آن است که ارتش آمریکا از هرج و مرج استفاده کرد تا صدها عضو داعش را بی سر و صدا به دیرالزور – از جمله تعداد قابل توجهی از رهبران بلندپایه – برای «احیای مجدد» این گروه افراطی در سوریه به مناطق نفت خیز
منتقل کند. «

این اتفاق تنها چند ماه قبل از اینکه دو هلیکوپتر CH-47 شینوک ارتش آمریکا در حال جابجایی هوایی جنگجویان داعش در شمال استان کرکوک عراق پس از درگیری با ارتش عراق بودند، رخ داد.

در سال های اولیه جنگ سوریه، واشنگتن از رشد داعش در عراق و سوریه استقبال کرد.

در گزارش آگوست ۲۰۱۲ آژانس اطلاعات دفاعی (DIA) مشخص شد که سلفی‌ها، اخوان‌المسلمین و القاعده با حمایت نیروهای تحت حمایت ایالات متحده و خلیج فارس دست به شورش ها علیه دمشق زدند و ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای آن از ایجاد یک سازمان «جریان سلفی» درشرق سوریه حمایت می‌کنند.

به مدت ۱۸ ماه پس از اعلام خلافت، آمریکایی هیچ اقدامی علیه داعش انجام ندادند و به این گروه اجازه دادند بغداد و دمشق را تهدید کنند.
اخیراً، ارتش ایالات متحده متهم شده است که شبه نظامیان وابسته به داعش و القاعده را در پایگاه التنف آموزش می دهد تا در اوکراین بجنگند و حملاتی را در داخل خاک کشورهای شوروی سابق انجام دهند.
به گفته مقامات سابق افغانستان که با رسانه های غربی صحبت می کردند، صفوف داعش در افغانستان سال گذشته توسط ماموران آموزش دیده توسط ایالات متحده و پرسنل نظامی نخبه که در پی عقب نشینی آشفته واشنگتن از این کشور در سال گذشته رها شده بودند، تقویت شد.
منبع Cradle

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: