پرش به محتوا

روسیه تسلیحات هسته ای تاکتیکی را در بلاروس مستقر میکند.

روسیه می خواهد تسلیحات هسته ای تاکتیکی را در بلاروس مستقر کند

ترجمه مجله هفته

به گزارش رسانه های روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی روسیا ۲۴ گفت که مسکو و مینسک برای استقرار تسلیحات هسته ای تاکتیکی در خاک بلاروس به توافق رسیده اند.
روسیه سلاح های هسته ای تاکتیکی را در خاک بلاروس مستقر خواهد کرد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیا ۲۴ گفت: توافقی بین مسکو و مینسک حاصل شده است. پوتین افزود که در اول ژوئیه، ساخت یک انبار تسلیحات مناسب تکمیل خواهد شد.
او گفت که استقرار این تسلیحات نقض مفاد پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی استراتژیک مسکو نیست.
این تصمیم به دلیل اعلام بریتانیا مبنی بر تامین مهمات اورانیوم ضعیف شده برای اوکراین گرفته شد.
وی در عین حال خاطرنشان کرد که بلاروس از مدت ها پیش خواستار استقرار تسلیحات هسته ای روسیه در خاک این کشور بود. او گفت:
«هر آنچه رئیس جمهور بلاروس از ما خواست، تمام سوالاتی که در این زمینه مطرح کرده بود، و اکنون این طرح در حال اجرا است. ما همه توافقات خود را اجرا می کنیم.»
وی افزود که مسکو همان کاری را انجام می دهد که ایالات متحده برای چندین دهه است که انجام میدهد.
ما در حال ارسال و صدور سلاح های اتمی نیستیم. و ایالات متحده نیز به متحدان خود چنین سلاح‌هایی را صادر نکرده.
آنها در کشورهای متحد خود، سیستم های هسته ای را مستقر کرده اند، نیروها و خدمه این سلاح ها را آموزش میدهند. رئیس جمهور روسیه گفت: ما نیز دقیقا همین کار را خواهیم کرد.
پوتین خاطرنشان کرد که اگرچه مهمات اورانیوم ضعیف شده زره پوشی که غرب قصد دارد به کی یف تحویل دهد، سلاح کشتار جمعی نیست، اما به هر طریقی غبار تشعشع تولید می کند و بنابراین بسیار خطرناک تلقی می شود.
در صورت استفاده از این سلاح ها، به ناچار زمین و محصولات زراعی آلوده می شوند و هم ساکنان محلی و هم محیط زیست را به خطر می اندازند. پوتین گفت که اگرچه روسیه صدها هزار موشک از این دست دارد، اما در عملیات نظامی از آنها استفاده نمی کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: