پرش به محتوا

انتخابات مردمی و دموکراتیک در کوبا.

انتخابات مردمی و دموکراتیک در کوبا.

کوبا برای انتخابات پارلمانی آماده می شود. دیاز کانل برای دومین دوره نامزد می شود.

اثر فولکر هرمزدورف
یونگه ولت مجله هفته
ترجمه مجله هفته

بیش از هشت میلیون کوبایی در یکشنبه آینده فراخوانده می شوند تا با شعار «بهتر از این هم ممکن است» به ۴۷۰ نماینده پارلمان ملی رأی دهند.

«Asamblea Nacional» جدید به طور نمادین در ۱۹ آوریل، سالگرد پیروزی کوبا بر مهاجمان سیا در خلیج خوک ها، جلسه افتتاحیه خود را برگزار می کند.
از جمله وظایف فوری پارلمان جدید، انتخاب اعضای شورای دولتی، رئیس دولت جمهوری، معاون وی و – به پیشنهاد رئیس جمهور – نخست وزیر است.
بر اساس قانون انتخابات، میگل دیاز کانل، رئیس کشور که از سال ۲۰۱۹ به مردم کشورش خدمت میکند، می تواند برای دور دوم نامزد شود.
برای دوره قانونگذاری تازه از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۸، تعداد اعضای منتخب عالی ترین نهاد قانونگذاری کشور از ۶۰۵ نفر فعلی به ۴۷۰ نفر کاهش یافت. اسامی، عکس ها و بیوگرافی کوتاه نامزدهای انتخابات از اوایل اسفندماه در رسانه های کشور منتشر شده است.
برخی از کاندیداها شورای استانی یا محلی هستند، اما اکثریت نامزدها در مجامع محلات، توسط انجمن های زنان، جوانان، هنرمندان، دانشجویان و کشاورزان، اتحادیه های کارگری و سایر تشکل های اجتماعی نامزد شده اند.
کمیته های انتخاباتی در چند هفته گذشته صدها رویداد را در ۱۶۸ شهرداری کشور ترتیب داده بودند که در آن نامزدها معرفی شدند. نامزدها کسانی هستند که توانسته‌اند بیش از ۵۰ درصد آرای معتبر را کسب کنند.
از آنجایی که فقط افراد و نه احزاب مجاز به رأی دادن هستند، قانون حزب کمونیست (PCC) را از دخالت در نامزدی نامزدها منع می کند. با این که، بسیاری از متقاضیان عضو حزب کمونیست هستند.
خبرگزاری کوبا پرنسا لاتینا روز پنجشنبه در مورد ترکیب این پیشنهادها نوشت. اگرچه نامزدها شامل شخصیت‌هایی مانند رئیس‌جمهور، اعضای بلندپایه دولت، هنرمندان و ورزشکاران با حضور منظم در رسانه‌ها و همچنین دانشمندان سرشناس هستند، اما اکثریت را شهروندانی تشکیل می‌دهند که فقط در محل زندگی خود فعال و شناخته شده هستند.
میگل دیاز کانل در اظهار نظری بر «تنوع نامزدهای پارلمانی» تاکید کرد و زندگی نامه آنها را «پرتره ای تاثیرگذار و متنوع از مردم کوبا» توصیف کرد.
بیش از نیمی از آنها زن هستند و حدود ۲۰ درصد از متقاضیان زیر ۳۵ سال سن دارند. بر اساس گزارش پرنسا لاتینا، اگر همه کاندیدا ها در روز یکشنبه انتخاب شوند، ۶۵ درصد از اعضای پارلمان آینده در آن حضور می‌یابند.
گروه‌های اپوزیسیون دست‌راستی کنترا در خارج از کوبا (فلوریدا آمریکا) کمپینی را راه‌اندازی کرده‌اند که خواستار عدم شرکت در انتخابات هستند، آنها با انتشار ویدئوهایی در اینترنت، روند رای‌گیری را یک «ساختگی و مسخره» خواندند.
رویترز روز چهارشنبه به نقل از یک استاد حقوق در دانشگاه آرتمیسای کوبا گفت: «بحران اقتصادی، افزایش قیمت ها و قطعی مکرر برق، این انتخابات را به سخت ترین انتخابات از سال ۱۹۹۳ تبدیل کرده است. او گمانه زنی میکند که بسیاری از مردم رای نمی دهند زیرا انتخابات مشکلات آنها را حل نکرد.»
به گفته رویترز، «کاهش مشارکت رای دهندگان می تواند اعتبار مجمع جدید را تهدید کند و – در بحبوحه رکود عمیق اقتصادی – به احساس ناآرامی فزاینده کمک کند.»
ظاهراً چنین ارزیابی هایی در کوبا جدی گرفته می شود. «وضعیت متشنج است، ما این را می دانیم.

روزنامه گرانما روز چهارشنبه به یکی از عوامل ایجاد مشکلات اقتصادی در کوبا اشاره کرد، ۲۴۳ اقدام تحریمی و محاصره اقتصادی و تجاری و مالی اعمال شده توسط رئیس جمهور سابق آمریکا دونالد ترامپ که توسط دولت فعلی جوزف بایدن تقریباً بدون تغییر اجرا میشوند، وضعیتی را در کشور ایجاد کرده است که در شش ماه گذشته بی سابقه بوده.
به گفته گرانما، در پس کمپین تحریم انتخابات «طرح هایی از سوی دولت ایالات متحده برای تفرقه انداختن بین ما و از بین بردن انقلاب کوبا» وجود دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: