پرش به محتوا

گلوله های اورانیومی با عراق چه کرد؟

گلوله های اورانیومی با عراق چه کرد؟

مسکو: واشنگتن ۳۰۰ تن اورانیوم ضعیف شده در عراق استفاده کرد

ترجمه هفته

در حالی که جهان بیستمین سالگرد جنگ عراق را به یاد می آورد، مقامات غربی تلاش کرده اند تا اثرات مخرب اورانیوم ضعیف شده بر جمعیت غیرنظامی این کشور ویران شده را کم اهمیت جلوه دهند.
ایگور کریلوف، فرمانده نیروهای حفاظت رادیولوژی، شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه، در ۲۴ مارس، ایالات متحده را به استفاده از «حداقل ۳۰۰ تن اورانیوم ضعیف شده» در سال های اولیه جنگ عراق متهم کرد.
در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴، ایالات متحده به طور گسترده از این مهمات در حملات به اهدافی در شهرهای عراق استفاده کرد: شهرهای اماره، بغداد، بصره، کربلا، فلوجه به این مواد رادیواکتیو آلوده شده ‌اند.


کریلوف در ۲۴ مارس به خبرنگاران گفت، طبق گزارش سازمان ملل، ایالات متحده حداقل از ۳۰۰ تن اورانیوم ضعیف شده در عراق استفاده کرده است.
وی افزود که مقدار رادیواکتیو به کار گرفته شده برای مثال در فلوجه حتی «بدتر از آنچه در هیروشیما و ناکازاکی رخ داد» است میباشد.
این مقام روسی تاکید کرد: این شهر همچنان چرنوبیل دوم نامیده می شود.
تحقیقات سال ۲۰۱۸ توسط العربی نشان می دهد که عراق بالاترین میزان ناهنجاری های مادرزادی را در جهان طی دهه گذشته ثبت کرده است.
نرخ ناهنجاری در فلوجه بدتر از حد متوسط در عراق بود، جایی که نیروهای ائتلاف ایالات متحده با اورانیوم ضعیف شده و فسفر سفید شهر را مورد حمله قرار داده‌اند.
به گفته دولت عراق، در سال ۲۰۰۵، بروز سرطان در این کشور به دلیل استفاده از مهمات اورانیوم ضعیف شده از ۴۰ به ۱۶۰۰ مورد در هر صدهزار نفر شهروند افزایش یافته است.


در این راستا، بغداد در ۲۶ دسامبر ۲۰۲۰ شکایتی رسمی علیه واشنگتن به دادگاه بین المللی داوری در استکهلم تنظیم کرد و خواستار جبران خسارات وارده شد.
در سال ۲۰۱۴، گروه صلح هلندی پاکس فاش کرد که جت ها و تانک های آمریکایی نزدیک به ده هزار گلوله اورانیوم ضعیف شده را در عراق شلیک کردند که بسیاری از آنها در مناطق پرجمعیت یا در نزدیکی آن استفاده شده.
این مقام کرملین روز جمعه بیانیه خود را در پاسخ به دولت بریتانیا منتشر کرد که اوایل این هفته گفته بود گلوله های زره پوش حاوی اورانیوم ضعیف شده را در اختیار اوکراین قرار خواهند داد.
اورانیوم ضعیف شده محصول جانبی تولید اورانیوم غنی شده مورد استفاده در سوخت هسته ای و سلاح است. اگرچه اورانیوم ضعیف شده نمی تواند واکنش هسته ای ایجاد کند، چگالی اورانیوم ضعیف شده بیشتر از سرب است و آن را به عنوان یک پرتابه بسیار جذاب می کند.
ادوارد گیست، کارشناس هسته ای در سازمان تحقیقاتی «راند»، روز پنجشنبه به الجزیره گفت: «این گلوله ها آنقدر متراکم و آنقدر شتاب دارند که براحتی از زره تانکها عبور می کنند – و آنقدر داغ میشوند که میتواند تانک را آتش بزند». .
مقامات آمریکایی از تصمیم لندن حمایت کردند و مدعی شدند که این مهمات «به هیچ وجه ربطی به تسلیحات هسته ای ندارد».
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت: «این یک نوع معمولی مهمات است… اگر روسیه به ویژه نگران رفاه تانک ها و سربازان تانک خود باشد… آنها می توانند آنها را از مرز به روسیه برگردانند.» گفت.
برنامه محیط زیست سازمان ملل مهمات اورانیوم ضعیف شده را به عنوان «فلزی سنگین شیمیایی و رادیولوژیکی سمی» توصیف کرد.

گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال ۲۰۰۱ به این نتیجه رسید که اورانیوم ضعیف شده می تواند در سطح زمین انباشته شده و وارد زنجیره غذایی شود، در حالی که گرد و غبار اورانیوم را می توان استنشاق کرد و در ریه ها ذخیره شوند.
طرح لندن برای ارسال تسلیحات رادیواکتیو به اوکراین با گذشت بیستمین سالگرد حمله به عراق آشکار شد.
دسامبر گذشته، نیروی دریایی ایالات متحده یک ناو جنگی پیشرفته خود را «یو اس اس فلوجه» نامید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: