پرش به محتوا

ناتو ارسال گلوله های اورانیومی را تایید کرد.

ناتو ارسال گلوله های اورانیومی را تایید کرد.

مجله هفته

ناتو تحویل موشک های اورانیوم ضعیف شده به کیف را توجیه می کند – استولتنبرگ: اینکارنقض قوانین بین المللی نیست

پس از هشدار مسکو درباره تشدید «جدی» بحران اوکراین در صورتی که لندن واقعا گلوله های زره‌زن اورانیومی را به کی‌یف تحویل دهد، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو درباره این ارسال این تسلیحات اظهارنظر کرد. او به خبرگزاری فرانسه گفت:

«متحدان ناتو در هر کاری که برای حمایت از اوکراین انجام می دهند، از قوانین بین المللی و قوانین بین المللی تبعیت می کنند.» 

این سیاستمدار در مراسم راه اندازی ناوگان جدید هواپیماهای سوخت رسان هوایی ناتو- اتحادیه اروپا در پایگاه هوایی هلند شرکت کرده بود، در پاسخ به این سوال که برنامه های انگلیس و اعتراضات روسیه به آن چیست. استولتنبرگ گفت:

گفت: «جنگ خطرناک است و میتواند که جان هزاران نفر را بگیرد.»

ادعاهای استولتنبرگ وقتی به اوج رسید که گفت:

«مهم ترین کاری که می توان برای کاهش خطرات انجام داد، پایان دادن به جنگ توسط رئیس جمهور پوتین است.» 

دبیرکل ناتو ادامه داد:

«جنگ‌ها ذاتاً غیرقابل پیش‌بینی هستند. آنچه در باخموت شاهدش هستیم، نبردهای سنگین و یک موقعیت دشوار است.»

تجهیزات و آموزش ناتو اوکراین را قادر می‌سازد تا «پیشرفت و دستاوردهای جدیدی» داشته باشد. 

آندری کلین سفیر روسیه در لندن گفت : روسیه جنایات بریتانیا از جمله تامین سلاح های ممنوعه به اوکراین را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

 کلین در مصاحبه با ایزوستیا که روز جمعه منتشر شد، در پاسخ به سوالی در مورد عرضه احتمالی گلوله های اورانیوم ضعیف شده توسط بریتانیا، افزود : از این طریق لندن به دنبال ایجاد ظاهر رهبری خود در میان ماهواره های ایالات متحده است.

او گفت: «سندرم دهه ها کاهش نفوذ امپراتوری سابق در جهان تاثیرگذار است. در اینجا تلاشی برای منحرف کردن توجه از مشکلات اقتصادی رو به رشد است. «

کلین تاکید کرد: پیامدهای بلندمدت، از جمله برای اوکراین و خود اوکراینی‌ها، برای انگلیسی‌ها هیچ علاقه‌ای ندارد.

این دیپلمات در پایان گفت: ما به نقض اصول اساسی حقوق بین الملل توسط لندن اشاره می کنیم. همه جنایات از جمله تهیه سلاح های ممنوعه ثبت شده است. ما آنها را بی پاسخ نخواهیم گذاشت.

بارونس آنابل گولدی، معاون وزیر دفاع انگلیس در پاسخ به سوال یکی از اعضای مجلس اعیان پارلمان گفت که لندن گلوله‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده و دارای کارآیی افزایش یافته به اوکراین ارسال خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز سه‌شنبه در اظهار نظر درباره تصمیم مقامات انگلیس گفت که مسکو مجبور خواهد شد به این واقعیت که غرب از هم‌اکنون شروع به استفاده از تسلیحات هسته‌ای کرده است، واکنش مناسب نشان دهد.

سفارت روسیه در انگلیس نسبت به انتقال مهمات اورانیوم ضعیف شده به کی یف به لندن هشدار داد و تاکید کرد که این اقدام با تشدید درگیری ها همراه است و استفاده از این مهمات در اوکراین بر سلامت مردم محلی تأثیر می گذارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: