پرش به محتوا

فرانسه در آتش!

فرانسه در آتش!

فرانسه: تشدید اعتراضات، شهرها در آتش سوخت، بیش از ۱۰۰ افسر پلیس زخمی شدند.

مجله هفته

در فرانسه بیش از یک میلیون نفر روز پنجشنبه در اعتراض به اصلاحات نئولیبرالی بازنشستگی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به خیابان ها آمدند. شورش های خشونت آمیزی در پاریس و دیگر شهرها رخ داد که هنوز در بسیاری از نقاط ادامه دارد. 

گفته می شود در جریان اعتراضات ساختمان های دولتی و غیر دولتی به آتش کشیده شده است. 

اوضاع در بسیاری از شهرهای فرانسه در پی اعتراضات علیه اصلاحات نئولیبرالی حقوق بازنشستگی تشدید شده است. ژرالد دارونین وزیر کشور شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که ۱۷۲ نفر در حاشیه تظاهرات بازداشت شده اند که ۱۱۷ مورد آن تنها در پاریس بوده است. 

وزارت کشور فرانسه پیشتر اعلام کرده بود که ۱۲۳ ژاندارم و افسر پلیس در فرانسه مجروح و ۸۰ نفر دستگیر شده اند. 

معترضان سنگرهایی برپا کردند و آنها را به آتش کشیدند و شعله های آتش به ساختمان ها نیز سرایت کرد. به ویژه وضعیت در منطقه ۱۱ پاریس تشدید شده است. 

روزنامه‌نگاران در پاریس از آتش‌سوزی‌های متعددی خبر دادند که تظاهرکنندگان در گروه‌های کوچک در پایتخت متفرق شدند. نمای برخی از ساختمان ها بر اثر آتش سوزی آسیب دیده است. 

در شهرهای دیگر نیز وضعیت به همین منوال است. اندکی پس از ساعت ۹ شب، نمای ساختمان شهرداری بوردو در حاشیه تظاهرات به آتش کشیده شد. 

این رویدادها در ویدئوهای متعددی ضبط شده و در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود. یکی از ویدئوها تظاهرکنندگان را نشان می دهد که یک کماندوی آتش نشانی را تشویق می کنند. 

با توجه به وضعیت حاد منطقه یازدهم پاریس، سخنرانی وزیر کشور فرانسه در جمع مردم به تعویق افتاد. 

بر اساس آمار اتحادیه های کارگران و کارمندان که فراخوان به این اعتراضات را اعلام کرده بود، حدود ۳.۵ میلیون نفر روز پنجشنبه در سراسر کشور به خیابان ها آمدند، در حالی که مقامات معتقدند ۱.۰۸ میلیون نفر در این اعتراضات شرکت کردند. 

در مجموع ۱۵۰۰ تظاهرات در شهرهایی مانند مارسی، لیون، لیل و پاریس برگزار شد. 

محاصره جاده ها، اعتراض کارگران بارانداز، سنگربندی ساختمان های دانشگاه، یورش به ایستگاه های قطار، اما همچنین تظاهرات متقابل علیه شرایط اضطراری و قطع برق که می تواند به کارمندان اعتصابی نیروگاه بازگردد. 

در نتیجه اعتراضات بسیاری از جاده ها مسدود شد و کارگران بارانداز اعتصاب کردند، سنگربندی در ساختمان ها و خیابان های اطراف دانشگاه صورت گرفت، به ایستگاههای قطار حمله شد و همچنین تظاهرات در مقابل ساختمان‌های دولتی ادامه یافت و بعضی مناطق برای همبستگی و اعتراضات با این اعتراضات قطعی برق صورت گرفت می توان این کار را به کارگران و کارمندان اعتصابی نیروگاه‌های برق منتسب کرد.

فیلیپ مارتینز، رهبر اتحادیه چپگرای س ژ ت روز قبل به خبرنگاران گفت: «بهترین پاسخی که می‌توانیم به رئیس‌جمهور بدهیم این است که میلیون‌ها نفر در اعتصاب و در خیابان‌ها هستند». 

زنی به گاردین بریتانیا گفت: «دولت می ترسد که تعداد بیشتری از مردم در اعتراضات شرکت کنند. دموکراسی توسط دولت زیر پا نهاده شده و صدای ما شنیده نمی شود». او ادامه داد:

«ماکرون خود را یک جور پادشاه می بیند، نوعی خدایگان که از بالا به ما نگاه می کند. ما باید صبر کنیم تا مجبور شود  به حرف ما گوش دهد. »

با اعتصاب عمومی بزرگ، رهبران اتحادیه‌ها به سخنرانی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، که در آن روز چهارشنبه اطمینان داد که می‌خواهد به برنامه‌های افزایش سن بازنشستگی علی‌رغم اعتراض‌ها پایبند بماند، واکنش نشان می‌دهند. 

وی همچنین درخواست اتحادیه های کارگری و احزاب مخالف مبنی بر اینکه باید خشم فزاینده مردم را در نظر بگیرد را رد کرد. 

منتقدان سپس ماکرون را به خاطر اظهاراتش مورد حمله قرار دادند و او را «از خود راضی»، «برج عاج نشین» و رفتاری او را «توهین آمیز» توصیف کردند. 

اظهارات رئیس جمهور در روز چهارشنبه اولین اظهارات وی از زمانی بود که دولت اصلاحات را برای افزایش تدریجی سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سالگی با وجود دو پیشنهاد عدم اعتماد در هفته گذشته تصویب کرد. 

از آن زمان، برخی از اعتراضات در فرانسه رادیکال تر شد. 

علاوه بر تظاهرات اعلام شده، برخی اتحادیه های کارگری نیز خواستار اعتراضات خودجوش و اعلام نشده شده بودند. 

در جریان اعتراضات علیه اصلاحات بحث برانگیز بازنشستگی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، معترضان اواخر عصر پنجشنبه ساختمان شهرداری بوردو را به آتش کشیدند.

شورش های خشونت آمیزی در برخی از محلات به وقوع پیوست، در حالی که اتحادیه ها اعتصابات و اعتراضات سراسری جدیدی را برای هفته آینده فراخواندند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: