پرش به محتوا

رئیس جمهور کوبا درباره اوکراین، ایران، روسیه و چین.

دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا: ایالات متحده مسئول تشدید درگیری در اوکراین است

میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا، در مصاحبه با المیادین، با اشاره به جنگ اوکراین، گفت که واشنگتن مشغول انتشار اطلاعات نادرست درباره منشاء درگیری اوکراین و مقصر جلوه دادن روسیه است، در حالی که این کشور دلایل واقعی جنگ را پنهان می کند. 

میگل دیاز کانل، رئیس‌جمهور کوبا در یک مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری المیادین، درباره روابط دوستانه کشورش با روسیه، چین و ایران و همچنین تأثیر آمریکا بر نظم امنیت بین‌المللی صحبت کرد. 

دیاز کانل خاطرنشان کرد که جهان در حال حاضر از یک بحران چند بعدی عبور می کند. 

وی در عین حال به این پدیده انتقاد کرد که «جهان به جای تحمیل زبان همکاری و احترام به یکدیگر، به سمت اعمال تحریم‌های جدید و حل مناقشات با زبان جنگ رفته است». 

رئیس جمهور کوبا گفت: «امروز ما به جهانی نیاز داریم که بتواند همبستگی، صلح و دوستی را جهانی کند، جهانی که دارای سیستمی از روابط باشد که از کثرت گرایی دفاع کند.»

وی افزود: فیدل کاسترو رئیس جمهور سابق کوبا از دوران جوانی این موضوع را دنبال می کرد و در بسیاری از پیام های خود به جهان در مناسبت های مختلف بین المللی به آن اشاره کرده بود. 

کوبا تلاش می کند تا درگیری ها را از طریق گفتگو حل کند و جهان را دموکراتیک تر کند. 

رئیس‌جمهور کوبا همچنین بر ضرورت تغییر نظام اقتصادی کنونی جهانی تاکید کرد، زیرا این نظام مبتنی بر استثمار و نابرابری است، به ضرر اکثر فقرای جهان است و فقط به ثروتمندان خدمت می‌کند و هیچ گزینه ای و جایگزینی به کشورهای در حال توسعه ارائه نمی‌کند، زیرا این نظم در خدمت منافع کشورها و قدرتهای بزرگ غربی و مجامع نظامی و صنعتی آنهاست و نه در قدمت کشورهای در حال توسعه و فقیر.». 

دیاز کانل با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین تاکید کرد که این درگیری پیامدهای جدی برای کل جهان و نه تنها برای طرف های درگیر دارد. 

رئیس جمهور کوبای سوسیالیستی، واشنگتن را متهم کرد که از نفوذ رسانه ای خود برای گسترش روسوفوبیا و اطلاعات نادرست درباره منشأ درگیری استفاده می کند و روسیه را مقصر می داند و در عین حال دلایل واقعی جنگ را پنهان می کند. 

وی تاکید کرد: مقصر این درگیری، خود آمریکاست که برای حل مشکلات و مقابله با بحران های خود دست به جنگ می زند. 

دیاز کانل افزود: «واشنگتن منافع مجتمع نظامی-صنعتی را در اولویت قرار می دهد، زیرا برای فروش تسلیحات و حل مشکلات داخلی به جنگ نیاز دارد.»

رئیس‌جمهور کوبا خاطرنشان کرد: آمریکا همواره تلاش کرده است روسیه را با گسترش توسعه‌طلبی‌های ناتو در محدوده مرزهای خود محاصره کند. 

وی افزود، کشورهایی که «همدست» جنگ هستند، بیشترین ضرر را می دهند، زیرا آنها از کمبود مواد غذایی و بحران انرژی رنج می برند، در حالی که کسانی که مستقیماً درگیر درگیری هستند، جان خود را از دست می دهند. 

بزرگترین منفعت از این جنگ را دولت ایالات متحده میبرد و باید در سطح بین المللی برای تسهیل گفتگو بین طرف های مربوطه به منظور پایان دادن به جنگ، ابتکاراتی اتخاذ شود. 

دیاز کانل بار دیگر تاکید کرد که کشورش با ادامه استفاده از زبان جنگ و اعمال تحریم ها علیه روسیه به جای گفت و گو کاملا مخالف است، زیرا این اقدامات بحران ها را حل نمی کند، بلکه وضعیت جنگی را تشدید می کند. 

وی افزود: شیوه برخورد کشورهای غربی با این بحران می تواند جهان را به یک جنگ جهانی احتمالی بکشاند. 

او همچنین تعجب میکند که چرا اروپا که صحنه دو جنگ جهانی قبلی و صحنه فاشیسم و ​​نازیسم بود، نمی تواند درس های لازم را از تاریخ برای ایفای نقش موثر در اجتناب از جنگ جهانی سوم بگیرد؟

در مورد روابط کوبا و روسیه، دیاز کانل بار دیگر بر سطح بالای روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری بین مسکو و هاوانا تاکید کرد. 

رئیس جمهور کوبا در مصاحبه با المیادین تحسین خود را از همتای روس خود پنهان نکرد و خاطرنشان کرد که سخنرانی های ولادیمیر پوتین سرشار از اشارات تاریخی است. 

وی افزود که پوتین دائماً به درس‌هایی از تاریخ اشاره می‌کند تا از آنها در آنچه که امروز اتفاق می‌افتد و آنچه باید در آینده محقق شود، استفاده کند. 

وی همچنین اظهار داشت که «در باور او نمی‌کنجد که پوتین باعث درگیری با اوکراین شده است، چراکه غربی‌ها در آستانه محاصره فدراسیون روسیه بودند.»

دیاز کانل خاطرنشان کرد که رئیس جمهور روسیه از منافع و امنیت روسیه دفاع می کند. 

رئیس جمهور کوبا همچنین به سفر اخیر خود به روسیه اشاره کرد و خاطرنشان کرد که دیدم پوتین مشکلات کوبا را درک می کند و مسکو اراده سیاسی و دولتی برای کاهش مشکلات کشورش دارد. 

وی افزود که از آن زمان، کوبا به طور مداوم در مورد توافقات با مسکو، به ویژه در بخش انرژی و غذا به روز شده است. 

وی تاکید کرد که چین و روسیه کشورهای دوست هستند و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و پوتین اراده خود را برای تجسم دوستی واقعی با کوبا نشان داده اند. 

رئیس جمهور در خصوص چین تاکید کرد که کشورش و چین از روابط تاریخی و دوستانه بر اساس اصول مشترکی برخوردارند که هر دو کشور را به هم پیوند می دهد. 

وی افزود که کشورش با چین در مورد یک مسیر سوسیالیستی ساختاریافته در هر دو کشور که ویژگی های هر دو کشور را در نظر می گیرد، شریک است. 

رئیس جمهور کوبا در سخنرانی خود ایران را «ملت خواهر کوبا» توصیف کرد. 

پایه های روابط دو کشور تاریخ و احترام متقابل و مقاومت بزرگی است که دو ملت در برابر محاصره و تحریم های امپراتوری انجام داده اند. 

به گفته رئیس جمهور کوبا، «مردم کوبا و ایران درک مشترکی از مقاومت، شجاعت، قهرمانی، عزت و سرپیچی از نقشه های قدرت امپریالیستی دارند». 

رئیس‌جمهور کوبا با ابراز تحسین از فرهنگ، تمدن و مقاومت ایرانیان در برابر تجاوز، گفت: پیشرفت فناوری که ایران علی‌رغم تحریم‌ها و تحریم‌ها به دست آورده، بسیار مهم و متنوع است. 

وی خاطرنشان کرد: آگاهی از تحولات ایران می تواند برای هاوانا مفید باشد. دیاز کانل همچنین تاکید کرد که کشورش روابط خوبی با جهان عرب دارد ولی این روابط می توانند هنوزم بهتر شوند. 

وی همچنین از «شجاعت، استواری و اعتماد به نفس سوریه در برابر یک کارزار تهاجمی با هدف ویران کردن کشور» تحسین کرد. 

دیاز کانل خاطرنشان کرد که سوریه پس از سال ها جنگ ناعادلانه علیه این کشور، همچنان یک «ملت قوی و متحد» باقی مانده است. 

وی همچنین بر نقش بشار اسد رئیس جمهور سوریه تاکید کرد:

رئیس جمهور سوریه نسبت به مردم خود صداقت نشان داده و بدون تسلیم شدن در خط مقدم بوده است. 

دیاز کانل گفت که هاوانا در کنار مردم سوریه خواهد ایستاد و تجاوزات مداوم اسرائیل به سوریه و تحریم های اعمال شده علیه مردم سوریه را محکوم کرد. 

رئیس جمهور کوبا همچنین اعلام کرد که قصد دارد اواخر سال جاری میلادی به دمشق سفر کند. 

رئیس جمهور کوبا در رابطه با آمریکای لاتین توضیح داد که ونزوئلا به ویژه نقش کلیدی در آمریکای لاتین، به ویژه در دوران رهبری هوگو چاوز در انقلاب بولیواری داشت. 

به گفته دیاز کانل، چاوز «یک رهبر نمونه بود که می توانست نگرانی ها و آرزوهای مردم ونزوئلا را درک کند». 

او افزود که دوستی فیدل کاسترو رئیس جمهور سابق کوبا و چاوز «مانند رابطه پدر و پسری» بود. 

او نیکلاس مادورو، رئیس جمهور فعلی ونزوئلا را «برادر» کوبا توصیف کرد. 

او نحوه دفاع از انقلاب بولیواری را در برابر تمام تلاش‌های بی‌ثبات‌سازی که توسط دولت ایالات متحده برنامه‌ریزی شده بود، تحسین می‌کند. 

دیاز کانل همچنین لولا داسیلوا همتای برزیلی خود را «رهبر فوق العاده» توصیف کرد و به نقش برجسته او در غلبه بر بحران اقتصادی در برزیل اشاره کرد که این کشور را به «مرجع سیاست عدالت اجتماعی» تبدیل کرد. ساخته اند. 

وی افزود: «انتخاب لولا به نفع آمریکا نیست و به همین دلیل دولت سعی کرده با ساختن پرونده های حقوقی علیه او، وی را بدنام کند.»

وی افزود که لولا علیرغم حبس و فشارهایی که برای سرکوبش به او وارد شده، تسلیم نشده و هیچ شرطی را که بر او تحمیل شده است، نپذیرفته است. 

رئیس جمهور کوبا همچنین تحسین خود را از انقلاب ساندینیست ها در نیکاراگوئه ابراز کرد. 

دیاز کانل خاطرنشان کرد که این موفقیتی بود که ایالات متحده نمی توانست تحمل کند و علیه آن یک کمپین بی ثبات کننده شدید با حمایت یک کمپین رسانه ای تهاجمی برای بدنام کردن نیکاراگوئه به راه انداخت. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: