پرش به محتوا

واکنش روسیه درباره ادعای خطرناک انگلیس.

واکنش روسیه درباره ادعای خطرناک انگلیس.

ماریا زاخارووا: بریتانیا خاک اوکراین را به اورانیوم آلوده نخواهد کرد.

ترجمه مجله هفته

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه تصمیم اخیر بریتانیا برای تامین مهمات اورانیوم به اوکراین را محکوم کرد. در عین حال، زاخارووا معتقد نیست که بریتانیا جرات کند خاک اوکراین را به اورانیوم آلوده کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در شبکه تلویزیونی «روسیا ۲۴» درباره تصمیم اخیر بریتانیا برای ارسال مهمات اورانیوم به اوکراین اظهار نظر کرد. زاخارووا معتقد است که استفاده از مهمات اورانیوم بریتانیا در اوکراین می تواند منجر به آلودگی طولانی مدت محیط زیست شود و من فکر نمی‌کنم که بریتانیا دست به چنین کاری بزند.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه از جمله این اقدام را «بمب ساعتی» توصیف کرد. زاخارووا گفت که استفاده از این سلاح ها می تواند هم برای مردم محلی و هم برای سربازان مضر باشد. علاوه بر این، لازم است با کارشناسان مشخص شود که روند آلودگی کردن خاک و مسمویت چقدر طول می کشد. ریانووستی از قول زاخارووا نوشت:

«این فرآیندی است که چندین دهه طول می کشد و من به شما یادآوری می کنم که ابررسی این کار به دانش، منابع عظیم، سرمایه گذاری و غیره نیاز دارد. چه کسی این کار را انجام خواهد داد؟ بریتانیایی ها؟ نه، البته که نه! آنها هرگز این کار را نکرده اند.»

روز قبل، آنابل گلدی، معاون وزیر دفاع بریتانیا گفت که لندن به نیروهای مسلح اوکراین مهمات، از جمله مهمات زره پوش حاوی اورانیوم ضعیف شده، علاوه بر تانک های چلنجر ۲، ارسال خواهد کرد.

هنگام استفاده از مهمات اورانیوم ضعیف شده، گرد و غبار رادیواکتیو روی زمین و مخیط افراد منتشر میشود که بسیار سمی است و نمی توان آن را فیلتر و پاکسازی کرد. استفاده از چنین مهمات می تواند منجر به شیوع سرطان شود. نیروهای آمریکایی در عملیات طوفان صحرا در سال ۱۹۹۱ در بمباران یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ و پس از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ از اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده بودند.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هشدار داد که مسکو به این گونه سلاح ها پاسخ مناسب خواهد داد.

سفیر روسیه در واشنگتن در واکنش به بیانیه مقام‌های آمریکایی مبنی بر بی‌خطر بودن مهمات با اورانیوم ضعیف شده به عنوان سلاح های استاندارد گفت: کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده تصمیم گرفته‌اند جهان را به سوی آخرالزمانِ هسته‌ای پیش ببرند.

به گزارش خبرگزاری تاس، آناتولی آنتونوف در ادامه بیانیه ای که از سوی سفارت روسیه منتشر شد افزود: اظهارنظر درباره چنین سخنان بی معنایی بسیار دشوار است. مقام های آمریکایی با بیانیه های غیرمسئولانه به ابتذالی جدید رسیدند.

وی اضافه کرد: ارسال سلاح های مرگباری که برای از بین بردن غیرنظامی ها، مناطق مسکونی، مدارس، بیمارستان ها و کودکستان ها استفاده می شود به اوکراین ادامه دارد.

سفیر روسیه در واشنگتن ادامه داد: به نظر می رسد کشورهای غربی به رهبری واشنگتن به شکل غیرقابل بازگشتی تصمیم گرفتند تا بشریت را به خطر بیندازند.

براساس بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر شد آنابل گولدی وزیر دفاع انگلستان در پاسخ به تحقیق اعضای مجلس اعیان این کشور گفت دولت انگلیس سلاح با اورانیوم ضعیف شده به اوکراین ارسال می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: