پرش به محتوا

تقابل مستقیم

تقابل مستقیم

سقوط پهپاد آمریکایی
نوشته آرنولد شولزل
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهروز چهارشنبه، روزنامه «مونشنر مرکور» در وب‌سایت خود گزارش داد: «از آغاز جنگ اوکراین، کشورهای همسایه با روسیه خواستار اقدامات سخت‌تر علیه پوتین بوده‌اند. اکنون نشانه های آن آشکار میشود.»
منظور این بود: «شب شنبه (۱۱ مارس) یک بمب افکن دوربرد بوئینگ B-52 از لهستان بر فراز دریای بالتیک پرواز کرد. هواپیمای نیروی هوایی ایالات متحده مسیر خود را به سمت سنت پترزبورگ ادامه داد و تنها ۲۰۰ کیلومتر مانده به زادگاه ولادیمیر پوتین مسیر خود را تغییر داد و بازگشت.»

B-52 «قابلیت حمل بمب هسته ای» دارد. روز سه شنبه، پورتال نظامی augengeradeaus.net گزارش داد:

«آنچه که به عنوان پلیس هوایی بالتیک ناتو بر فراز سه کشور استونی، لتونی و لیتوانی نامیده می‌شود اعلام کرد که برای اولین بارعملیات واقعی را انجام داده است که توسط یوروفایتر های آلمانی و بریتانیایی همراهی شده است. بر اساس این گزارش «تیم لوفت وافه»، یک «یوروفایتر تایفون» انگلیسی و آلمانی یک فروند ایل-۷۸ روسی و یک آن-۱۴۸ «در حریم هوایی بین‌المللی» را بر فراز دریای بالتیک شناسایی و همراهی کردند. »
بامداد همان روز یک پهپاد آمریکایی MQ-9 در دریای سیاه غرق شد.
Augenstraedaus.net به طور خلاصه جمع بندی کرد که سقوط این پهپاد و غرق شدن آن تا به حال » گسترده ترین برخورد مستقیم بین نیروهای مسلح روسیه و ایالات متحده آمریکا در منطقه جنگی» بوده است.
پنتاگون خلبانان جت جنگنده روسی را به حمله «خطرناک و غیرحرفه ای» به پهپاد و ایجاد یک برخورد مستقیم متهم کرد، اما در مورد تسلیح احتمالی پهپاد یا سایتی که این هواپیمای بی سرنشین از آن پرتاب شده اظهار نظری نکرد.
سفیر روسیه به وزارت خارجه آمریکا احضار شد.
از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که از هیچ سلاحی علیه هواپیمای بی سرنشین استفاده نشده و برخوردی هم بین هواپیمای بی سرنشین آمریکایی و جنگنده روسی صورت نگرفته است و این پهپاد که با ترانسپوندر خاموش در حال پرواز بود، پس از یک «مانور تند» به سطح آب دریا برخورد کرده و سقوط کرد.

این هواپیما مرزهای فدراسیون روسیه را که پس از حمله به اوکراین و تحولات بین المللی ایجاد شده‌اند را نقض کرده و به این ترتیب هنجارهای بین المللی را زیر پا نهاده است.

صرف نظر از این اطلاعات، یک چیز مسلم است: حضور ایالات متحده آمریکا و ناتو به عنوان طرف متخاصم در اوکراین نه تنها در زمین – از مقر فرماندهی در کی یف تا تحویل تسلیحات تا آموزش سربازان – بلکه در هوا نیز قابل مشاهده و اثبات است. آنها در حال آزمایش آمادگی نیروی هوایی روسیه هستند و در حال حاضر این کار را بسیار فعال انجام می دهند.
پهپاد MQ-9 را می توان به موشک های مرگبار مسلح کرد: به عنوان مثال، در ۳ ژانویه ۲۰۲۰، سرلشکر ایرانی قاسم سلیمانی و همراهانش بر اثر حمله موشکی MQ-9 در فرودگاه بغداد کشته شدند.
دیروز جهان از کنار یک جنگ بزرگ عبور کرد.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه وضعیت روز چهارشنبه را به شرح زیر خلاصه کرد: روابط روسیه با ایالات متحده در «پایین ترین نقطه» قرار دارد.
اما مسکو علاقه مند به «گفتگوی سازنده» است. از سوی دیگر، واشنگتن اعلام کرد که پروازهای پهپادها در مرزهای روسیه ادامه خواهد یافت. این سوال باقی می ماند که آنها چه زمانی به سمت یکدیگر شلیک می کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: