پرش به محتوا

کره جنوبی روی کمک آمریکای در حال افول حساب نمی‌کند.

کره جنوبی روی کمک آمریکای در حال افول حساب نمی‌کند.

ایالات متحده بشکه باروت بعدی را به آتش میکشد: جاه طلبی های هسته ای کره جنوبی

شهردار سئول ظاهرا برای بازدارندگی کره شمالی خواستار ساختن تسلیحات اتمی در کره جنوبی شد. این سوال مطرح می شود آن مقاماتی که در کره جنوبی بدنبال کسب امتیاز هسته ای هستند واقعا در پی چه چیزی میباشند؟ آیا این اقدام ارتباط مستقیمی با عملیات ویژه روسیه در اوکراین دارد؟


نوشته الکساندر تیموکین
ترجمه حمید علوی

اوه سه هون، شهردار سئول که در سال ۲۰۲۷ قرار است نامزد ریاست جمهوری کره (کره جنوبی) شود، از ساخت سلاح هسته ای توسط کره جنوبی حمایت کرده است. البته به بهانه «بازدارندگی از کره شمالی».
تا اینجای کار میتوان آنرا تنها اظهارات یک سیاستمدار درجه دو خارج از دایره سیاستمداران ارشد کشور ارزیابی کرد.
با این وجود، این اقدام رادیکال است و ارتباط مستقیمی با عملیات ویژه روسیه در اوکراین دارد.
ابتدا به گزیده ای از اظهارات اوه به خبرگزاری رویترز توجه کنیم:
«کره شمالی موفق شده است سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را کوچک و سبک کند و حداقل ده‌ها کلاهک بسازد. ما در نقطه‌ای هستیم که قانع کردن منطقی مردم مبنی بر اینکه باید از تولید سلاح‌های هسته‌ای خودداری کنیم، دشوار است.»
از یک طرف این درست است. جمهوری دموکراتیک خلق کره به طور مداوم در حال نمایش سیستم‌های تسلیحات موشکی جدید است و اعتقاد بر این است که کلاهک‌های هسته‌ای کوچک‌تر و سبک‌تری دارد.
این به کره شمالی اجازه می دهد تا سیستم های حمل سلاح هسته ای کوچکتری بسازد.
به عنوان مثال، موشک های کروز مشابه تاماهاوک آمریکا و کالیبر روسی و در آینده احتمالاً گلوله های توپخانه‌ای.
با فرض اینکه کره جنوبی تهاجم بالقوه همسایه شمالی را واقعی می بیند، آنها احتمالا همه چیز کاملا روشن است. اما به قول معروف شیطان در جزئیات است. زیرا این فقط مربوط به کره شمالی نیست.
اولا، ایالات متحده متعهد شده است که از کره جنوبی، از جمله با سلاح های هسته ای در صورت لزوم، دفاع کند.

چندین مطالعه سیاسی ایالات متحده به طور خاص بیان می کند که اگر کره شمالی از سلاح های هسته ای خود علیه کره جنوبی استفاده کند، واشنگتن چاره ای ندارد بجز آنکه کره شمالی را به استفاده از سلاح هسته ای تهدید کند.
علاوه بر این، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، در کنفرانس مشترک با جونگ کیونگ-دو، وزیر دفاع کره جنوبی در ۳۱ ژانویه، بار دیگر تاکید کرد. که ایالات متحده در صورت لزوم از سلاح های هسته ای برای محافظت از متحدش در برابر حمله کره شمالی استفاده خواهد کرد.
به نظر می رسد امنیت کره جنوبی تضمین شده است. و ثانیا، یک نکته ظریف دیگر وجود دارد. کره جنوبی مشغول توسعه برنامه زیردریایی مجهز به موشک بالستیک است.
این پیشرفت در حالی رخ می دهد که کره جنوبی قبلاً توانایی حمله به هر هدفی در خاک کره شمالی را از زمین دارد.
علاوه بر این، کره جنوبی به زودی این فرصت را خواهد داشت که کشتی های خود را به طور کامل به موشک های کروز مسلح کند و و آنها نیز توانایی حمل و شلیک تسلیحات هسته ای را دارا میباشند.
اگر کسی یک سناریوی کاملا آخرالزمانی (و غیر واقعی) برای کره جنوبی از حمله هسته ای گسترده توسط کره شمالی را تصور کند که منجر به نابودی کامل کل زرادخانه هسته ای کره جنوبی شود که امروز هنوز وجود ندارد، یک حمله تلافی جویانه علیه کره شمالی با موشک های کروز می تواند از طریق دریا انجام شود.
زیرا کره شمالی ابزاری برای غرق کردن کشتی های نیروی دریایی کره جنوبی که به دریا انداخته اند را ندارد و نخواهد داشت.
با این وجود، کره جنوبی به شدت بر روی موشک های بالستیک پرتاب شده از زیردریایی کار می کند.

تسلیح شدن به چنین سیستم‌های هسته‌ای، شاید در خدمت هدف بازدارندگی باشد، اما صرفا برای بازدارندگی کره شمالی نه ضروری‌اند و نه در نظر گرفته شده‌اند.

پس این سوال مطرح می شود که برنامه های واقعی آن دسته از محافل در کره جنوبی که به دنبال تشدید وضعیت هسته ای این کشور هستند چیست؟ و چرا در حال حاضر با صدای بلند در مورد آن صحبت می شود؟

به هر حال، تهدید هسته ای از سوی شمال قدمت زیادی دارد و کره جنوبی برای جلوگیری از جلب توجه، بی سر و صدا روی برنامه هسته ای خود کار می کردند. ما به خود اجازه می دهیم که دو فرض داشته باشیم.

بمب کره جنوبی و جنگ در اوکراین

به هیچ وجه نباید انکار کرد که تسلیحات هسته ای کره شمالی یکی از نگرانی های اصلی جنوب است و انگیزه اصلی برنامه هسته ای بالقوه کره جنوبی در آینده به این معضل مربوط میشود. اما این تنها مشکل نیست.
اقدامات کره جنوبی برای دستیابی به موشک های بالستیک زیردریایی به وضوح به عنوان یک عامل بازدارنده علیه کره شمالی نیست، بلکه به عنوان یک بازدارنده‌گی عمومی است.
علاوه بر این، چنین موشک هایی باید به عنوان وسیله ای برای اولین حمله نیز در نظر گرفته شوند، زیرا کره جنوبی ها بر اساس سنت نیروهای دریایی ایالات متحده پرورش یافته اند.
این تصور به وجود می آید که برخی از نمایندگان نخبگان کره جنوبی نه تنها می خواهند از خود در برابر کره شمالی دفاع کنند (که البته می خواهند)، بلکه می خواهند وضعیت کشور خود را به طور کلی تغییر دهند. کره جنوبی یک غول اقتصادی و صنعتی است و از ناوگانی کوچک اما بسیار مدرن در دریا برخوردار است.
این کشور در بازار جهانی تسلیحات حضور دارد و پیشرفت چشمگیری در فناوری هواپیماهای جنگی داشته است.
تقریباً انحصار تولید تراشه های حافظه برای فناوری رایانه را در اختیار دارد که به این کشور جایگاه بسیار مهمی در تقسیم کار بین المللی می دهد. و پتانسیل بالایی در ساخت موشک دارد. پس چرا چند پله فراتر از نقش خود بعنوان یکی از «کارخانه های جهان» نرود؟
مطمئناً همانطور که بسیاری از مردم کره جنوبی می ترسند، داشتن سلاح هسته ای می تواند کشور را تحت فشار بین المللی قرار دهد.
با این حال، مزایای وضعیت جدید کشور بیشتر از این خطرات است.
و دقیقاً در اینجا است که می توان حدس زد که چرا جاه طلبی های هسته ای اکنون بیان می شود.
به هر حال، تهدید هسته ای کره شمالی جدید نیست و باید بارها و بارها بر آن تاکید کرد. این به ایالات متحده بستگی دارد.
عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین نشان داد که آمریکا دیگر مثل گذشته توانمند نیست و بر متحدان خود آن کنترل لازم را نمیتواند اعمال کند و این را بیش از پیش متحدانش فهمیده‌اند.
به عنوان مثال، ایالات متحده نتوانسته است علیه کشورهایی که در برابر تبعیت کامل از تحریم های ضد روسیه مقاومت کرده اند، اقدامی انجام دهد.
حتی به اوکراین نیز آنها فقط میتوانند تسلیحات و اطلاعات ارائه دهند، اما مستقیماً درگیر جنگ نمی‌شوند و تمام تلاش خود را می کنند تا از رویارویی مستقیم با روسیه جلوگیری کنند.
با این پیش زمینه، یک واقعیت ساده و البته ترسناک برای اکثر کشورهای جهان روشن می شود.
مهم نیست که ایالات متحده همچنان قدرتمندترین کشور جهان است. آنها دیگر نمی توانند امنیت رعیت خود را تضمین کنند. امروز هر کسی در قبال خودش مسئول است.
بی دلیل نیست که اوه تاکید کرد که درگیری در اوکراین دیدگاه او را مبنی بر دستیابی کره جنوبی به وضعیت هسته ای تقویت کرده است.
از دید اکثریت نخبگان محلی، آنها اکنون مجبورند در دنیایی که همه مجبورند به خود تکیه کنند، آنها نیز باید تلاش کنند به تنهایی زنده بمانند. در این شرایط، سلاح های هسته ای پشتوانه مهمی هستند.
علاوه بر این، داشتن چنین سلاح هایی با آزادی در تصمیم گیری های سیاست خارجی مرتبط است.
بدون شک، هدف اصلی زرادخانه هسته ای کره جنوبی، در صورت تحقق، بازدارندگی همسایه شمالی آن خواهد بود. اما وظیفه دوم به همان اندازه مهم این است که کره جنوبی را قادر سازد تا در دنیایی که دیگر تحت سلطه ایالات متحده نیست، بقای خود را حفظ کند و رشد کند.
در دنیای چند قطبی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: