پرش به محتوا

سخنرانی کتبی شی جین پینگ در فرودگاه ونوکووا پس از ورود به مسکو.

بعد از ظهر روز ۲۰ مارس به وقت محلی، شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین وارد مسکو شد و در فرودگاه ونوکووا به ایراد یک سخنرانی کتبی پرداخت که متن کامل آن به شرح زیر است:

من بسیار خوشحالم که یک بار دیگر به دعوت رئیس جمهور پوتین، پا به سرزمین همسایه و دوستمان روسیه گذاشته‌ام و سفر رسمی خود به فدراسیون روسیه را آغاز کرده‌ام. از طرف دولت و مردم چین، مایلم به دولت و مردم روسیه درودهای صمیمانه و بهترین آرزوها را تقدیم کنم.

چین و روسیه همسایه و دوستان یکدیگر هستند و با کوه‌ها و رودخانه‌ها به هم می‌پیوندند. ده سال پیش، من برای اولین بار به عنوان رئیس جمهور چین به روسیه سفر کردم و همراه با رئیس جمهور پوتین، فصل جدیدی را در توسعه همه جانبه روابط چین و روسیه گشودیم. در 10 سال گذشته، چین و روسیه بر تحکیم و توسعه روابط دوجانبه بر اساس عدم تعهد، عدم تقابل و عدم هدف قرار دادن طرفهای ثالث پایبند بوده‌اند و الگوی جدیدی از روابط کشورهای بزرگ مبنی بر احترام متقابل، همزیستی مسالمت آمیز و همکاری برد-برد را ایجاد کرده‌اند. اعتماد متقابل سیاسی بین دو طرف همچنان در حال عمیق‌تر شدن است، هکاری‌های عملی دو کشور پیوسته گسترش می‌یابد و هماهنگی بین‌المللی دو طرف نزدیک و مؤثر است و دوستی مردم دو کشور نسل به مسل و عمیقاً در قلب مردم ریشه دارد. دستاوردهای توسعه روابط چین و روسیه منافع ملموسی را برای دو ملت به همراه داشته و کمک‌های مهمی به توسعه و پیشرفت جهان کرده است.چین و روسیه هر دو قدرت‌های بزرگ جهان و اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل هستند و نقش مهمی در امور بین‌المللی ایفا می‌کنند. در مواجهه با جهانی متلاطم و در حال تغییر، چین مایل است به همکاری با روسیه ادامه دهد تا از سیستم بین‌الملل که سازمان ملل هسته آن است، و نظم بین‌الملل مبتنی بر حقوق بین‌الملل و هنجارهای اساسی روابط بین‌الملل بر اساس اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد محافظت کند.با ایستادگی بر چندجانبه گرایی، چند قطبی شدن جهان و دموکراتیک شدن روابط بین الملل را ترویج می کند و توسعه مدیریت جهانی را در جهتی عادلانه تر و معقول تر به پیش سوق میدهد.

من مشتاقانه منتظر تبادل نظر عمیق با رئیس جمهور پوتین در مورد روابط دوجانبه و مسائل مهم بین المللی و منطقه ای مورد توجه مشترک در طول این دیدار هستم تا طرحی برای هماهنگی راهبردی چین و روسیه و همکاری عملی در عصر جدید ترسیم شود. اعتقاد بر این است که این سفر به نتایج ثمربخشی دست خواهد یافت و انگیزه جدیدی را به توسعه سالم و پایدار روابط مشارکتی و راهبردی جامع چین و روسیه در عصر جدید تزریق خواهد کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: