سرمقاله گلوبال تایمز در مورد سفر شی به روسیه

سرمقاله گلوبال تایمز در مورد سفر شی به روسیه

سفر شی به روسیه سفر «دوستی، همکاری و صلح» است.
نشانه ای مهم: رئیس جمهور شی جین ‌پینگ اولین سفر خارجی خود را پس از انتخاب دوباره به عنوان ریاست جمهوری جمهوری خلق چین به روسیه انجام میدهد.

نوشته بای یونی در مسکو، لیو شین و ژائو جوئچنگ در پکن
زمان جهانی
ترجمه مجله هفته

سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه اعلام کرد شی جین پینگ رئیس جمهور چین از دوشنبه تا چهارشنبه به روسیه سفر خواهد کرد. تحلیلگران گفتند که سفر آتی رئیس جمهور شی به روسیه که به عنوان یک سفر دوستی، همکاری و صلح تلقی می شود، انتظار می رود این سفر همکاری چین و روسیه را هر چه بیشتر تقویت کند و به صلح و توسعه جهانی کمک کند.
بر اساس این اطلاعیه، به دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، رئیس جمهور شی از ۲۰ تا ۲۲ مارس به روسیه سفر خواهد کرد.
رئیس جمهور شی در سفر آتی خود به روسیه با رئیس جمهور پوتین در مورد روابط دوجانبه و تحکیم دوستی به تبادل نظر صمیمانه و عمیقی خواهد خواهد پرداخت.
وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی معمول جمعه خود گفت: موضوعات مهم بین المللی و منطقه ای مورد علاقه دوجانبه، تقویت هماهنگی استراتژیک و همکاری عملی بین دو کشور و ایجاد انگیزه جدید در رشد روابط دوجانبه.
وانگ، چین و روسیه به تمرین چندجانبه گرایی واقعی، ترویج دموکراسی بیشتر در روابط بین الملل، کار در جهت ساختن جهانی چند قطبی، بهبود حکومت جهانی و کمک به توسعه و پیشرفت در جهان ادامه خواهند داد.
بنا بر اظهار نظر تحلیلگران سیاسی بازدید رئیس جمهور از روسیه از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا این اولین سفر خارجی رئیس جمهور جمهوری خلق پس از انتخاب شی به عنوان رئیس جمهور و رئیس کمیسیون نظامی مرکزی چین (CMC) در سومین نشست عمومی اولین جلسه چهاردهمین کنگره ملی خلق (NPC) میباشد.

در حالی که جهان دستخوش تغییرات شدید است و بحران اوکراین بیش از یک سال است که ادامه دارد، چین یک مقاله تحلیلی و موضع گیرانه در مورد حل و فصل سیاسی بحران اوکراین و مقاله مفهومی ابتکاری امنیت جهانی منتشر کرده است. آنها خاطرنشان کردند: دیدار شی از دوستی، همکاری و صلح همچنین نشان دهنده تلاش چین در پیشبرد صلح و گفتگو خواهد بود.

دارایی مثبت برای جهان

ژانگ هانهوی سفیر چین در روسیه به گلوبال تایمز گفت که سفر دولتی شی به روسیه نقطه عطفی برای روابط چین و روسیه در دوره جدید است. این امر انگیزه ای قوی به روابط دوجانبه وارد می کند و توسعه پایدار روابط دوجانبه را در سطح بالایی هدایت می کند.

آندری کورتونوف، مدیرکل شورای امور بین الملل روسیه، انتظارات زیادی از سفر شی جینپینگ ابراز کرد و گفت که این سفر برای طرف روسی بسیار مهم خواهد بود.
در این سفر طیف وسیعی از موضوعات از جمله روابط اقتصادی، نظم جهانی نوظهور و بحران های منطقه ای قابل بحث و بررسی است.
این کارشناس روسیه به گلوبال تایمز گفت که این دیدار همچنین سیگنالی به جامعه بین المللی خواهد بود که شراکت چین و روسیه مانند همیشه قوی است.
رهبران ارشد چین و روسیه تعاملات نزدیک خود را حفظ کرده اند. روسیه مقصد اولین سفر دولتی شی پس از ریاست جمهوری یک دهه پیش بود.
ژائو هیرونگ، کارشناس مطالعات اروپای شرقی از آکادمی علوم اجتماعی چین (CASS) روز جمعه به گلوبال تایمز گفت که سفر آتی شی پس از سفر پوتین به چین در فوریه ۲۰۲۲ صورت میگیرد و در واقع پاسخی به این سفر است.
ژائو خاطرنشان کرد که چین و روسیه در مورد چگونگی ارتقای بیشتر ارتباط طرح کمربند و جاده با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و تقویت همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله تجارت و سرمایه‌گذاری، اقتصاد سبز، اقتصاد دیجیتال و لجستیک به توافق خواهند رسید.
به گفته تحلیلگران، در شرایط کنونی جهانی، روابط چین و روسیه با فرصت های جدیدی به ویژه در زمینه توسعه مشترک و در زمینه انرژی مواجه شده است.
اخیراً ایالات متحده و برخی کشورهای غربی تلاش‌ها را برای لکه دار کردن و شیطان جلوه دادن روابط چین و روسیه تشدید کرده‌اند و با نشر اکاذیب درباره «حمایت» چین از روسیه در درگیری با اوکراین، آمریکا و متحدانش می‌خواهند روسیه و چین را به دام ایجاد اختلاف با یکدیگر بیندازند.

وانگ چنکسینگ، پژوهشگر مطالعات روسیه در CASS، به گلوبال تایمز گفت که روابط دو کشور در بهترین وضعیت قرار دارد، چین و روسیه روابط نزدیکی را بر اساس مزایای دو ملت ایجاد کرده اند و این روابط به این معنی است که این دو کشور در هیچ اتحادی و یا رویارویی بر علیه کشور سوم شرکت نخواهد کرد، این به این معنی که سر و صدا از بیرون در این اتحاد آنها تاثیری نخواهد داشت.
وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین هنگام اعلام سفر شی به روسیه گفت که شی و پوتین در سال‌های اخیر تبادلات نزدیکی داشته‌اند و مسیرهماهنگی برای عصر جدید را ترسیم کرده و راهنمایی‌هایی را برای پایدار و رشد پایدار مشارکت استراتژیک جامع چین و روسیه ارائه کرده‌اند.

وانگ گفت که دو طرف مسیری را برای روابط کشورهای اصلی پیدا کرده اند که شامل اعتماد استراتژیک، حسن همجواری و همکاری است و مدل جدیدی برای روابط بین الملل ایجاد می کند.

چین و روسیه اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای بزرگ هستند و اهمیت و نفوذ روابط چین و روسیه بسیار فراتر از محدوده دوجانبه است.

تحلیلگران می گویند که تحولات پایدار روابط چین و روسیه برای صلح جهانی نیز مفید است، زیرا دو کشور مشترکاً از چندجانبه گرایی دفاع کرده اند، به ویژه زمانی که ایالات متحده و متحدانش رویارویی ها را در سطح جهانی پیش می برند و چین به ترویج صلح و گفتگوها در مورد بحران اوکراین ادامه خواهد داد.

ترویج صلح و گفتگو

وانگ ونبین در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور شی در جریان سفر خود موضع و پیشنهاد چین به روسیه را بیشتر توضیح خواهد داد و تلاش خواهد کرد روسیه را برای راه حل سیاسی بحران اوکراین تحت تاثیر قرار دهد یا خیر، گفت که سفر شی به روسیه نیز در راستای صلح است.

حفظ صلح جهانی و ارتقای توسعه مشترک از اهداف سیاست خارجی ما است. در مورد اوکراین، چین همیشه طرفدار صلح و گفتگو و در سمت صحیح تاریخ ایستاده است.

ما همیشه معتقدیم که گفتگوی سیاسی تنها راه حل منازعات و اختلافات است. وانگ ونبین گفت که شعله‌ور کردن آتش، شعله‌ورتر کردن جنگ، تحریم‌های یکجانبه و فشار حداکثری تنها باعث تشدید تنش‌ها و بدتر شدن اوضاع می‌شود.

سخنگوی چین گفت: چین موضع عینی و منصفانه خود را در قبال بحران اوکراین و سایر نقاط مشکل بین المللی و منطقه ای حفظ خواهد کرد و به ایفای نقش سازنده در حل سیاسی بحران ادامه خواهد داد.
چین تاکید کرده است که جنگ و تحریم راه درستی برای حل و فصل اختلافات نیست، بلکه گفت و گو و ارتباط است. چین از جامعه بین‌المللی خواسته است که بزرگترین مخرج مشترک را در بحران اوکراین بیابد تا به دنبال گفت‌وگو باشد و از یک بحران انسانی بزرگ‌تر جلوگیری کند.
به گفته ژائو، در حالی که چین ارتباط خود را با روسیه و اوکراین حفظ می کند، می تواند به جستجوی گفتگوهای احتمالی و ارتقای حفاظت از معیشت مردم از طریق همکاری کمک کند و خاطرنشان کرد که چین از زمان شروع درگیری تلاش های مشخصی انجام داده است. اقداماتی از جمله کمک های بشردوستانه به اوکراین انجام داده است که بر احساس مسئولیت این کشور تاکید دارد.

در ماه فوریه، چین یک مقاله موضعی ۱۲ ماده‌ای با عنوان «موضع چین در مورد حل و فصل سیاسی بحران اوکراین» منتشر کرد که خواستار توقف خصومت‌ها و از سرگیری مذاکرات صلح، پایان دادن به تحریم‌های یکجانبه و دور شدن از ذهنیت جنگ سرد شد.

وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه با دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین گفت‌وگوی تلفنی داشت که در آن کوین ابراز امیدواری کرد که اوکراین و روسیه امیدهای خود را برای گفت‌وگو و مذاکرات حفظ کنند و دروازه‌های سیاسی و راه حل،را مهم نیست که چقدر دشوار یا چالش برانگیز است باز نگاه دارند.

تحلیلگران می گویند، علیرغم تلاش‌های چین و جامعه بین‌المللی برای ترویج صلح و گفتگو، ایالات متحده و برخی از کشورهای غربی همچنان به برافروختن شعله‌های آتش و پمپاژ اسلحه در میدان نبرد در اوکراین ادامه می‌دهند و چین را به دلیل نپیوستن به کمپین آنها یعنی تحریم ها علیه روسیه محکوم و متهم می‌کنند.
وانگ چنکسینگ از CASS گفت: انتقاد آمریکا و متحدانش از چین در مورد بحران اوکراین مضحک و بی شرمانه است، زیرا چین نه طرف مستقیم درگیر بحران است و نه مبتکر بحران، اما در عین حال حاضر نیست که نظاره گر باشد یا هیزمی بر آتش درگیری بیافزاید برعکس جمهوری خلق چین تمام تلاش خود را برای گفتگو برای صلح بین دو کشور به کار می بندد.
به گفته تحلیلگران، جامعه بین المللی مشتاق یافتن راه حلی برای پایان دادن به درگیری روسیه و اوکراین قبل از اینکه خیلی دیر شود، است و به همین دلیل است که درخواست چین برای صلح و گفتگو مستحق حمایت است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.