مسکو التیماتوم داد.

مسکو در مورد قرارداد غلات اولتیماتوم صادر کرد: صادرات از روسیه را ظرف ۶۰ روز آزاد کنید


به گزارش رسانه های روسیه، مناقشه بر سر صادرات غلات از اوکراین از طریق دریای سیاه ادامه دارد. مسکو تنها با تمدید ۶۰ روزه مهلت موافقت می کند.
روسیه اکنون به طرف های دیگر تا ۱۸ مه مهلت می دهد تا تمام موانع صادرات محصولات کشاورزی خود را برطرف کنند.
قرارداد غلات بین روسیه و اوکراین که در جولای گذشته با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه در استانبول منعقد شد و حمل و نقل ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر دریای سیاه اوکراین را تنظیم می کند، روز یکشنبه به پایان می رسد.
در واقع، متن تمدید بطور خودکار برای ۱۲۰ روز تمدید میشود، به شرطی که هیچ مخالفتی از سوی طرف های قرارداد وجود نداشته باشد. با این حال، مسکو تنها با تمدید۶۰ روزه موافقت می کند.
روز جمعه، واسیلی نبنسیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که روسیه توافقنامه را برای ۶۰ روز تا ۱۸ می تمدید خواهد کرد. اوکراین و ترکیه قبلاً از این تصمیم مطلع شده اند. دیپلمات روسی گفت آینده این توافق به اقدامات غرب مربوط خواهد بود.

«اگر واشنگتن، بروکسل و لندن واقعاً مشتاق ادامه صادرات مواد غذایی از اوکراین از طریق کریدور دریایی به نفع خود هستند، پس دو ماه فرصت دارند تا تحریم‌های خود را لغو کنند و با همکاری سازمان ملل متحد، کل زنجیره این کشور را باز کنند.»
در همان زمان، نبنسیا اشاره کرد که فقیرترین کشورها تنها سه درصد از کل تحویل مواد غذایی را تحت قرارداد غلات دریافت کرده اند.
این ابتکار که در ابتدا به عنوان یک ابتکار بشردوستانه در نظر گرفته شده بود، اکنون به یک طرح تجاری تبدیل شده است.
تأثیر آنها بر قیمت جهانی مواد غذایی کاملاً بحث برانگیز است.
علاوه بر این، نبنسیا شرکت های کشاورزی غربی را به سود بردن از قیمت های بالای مواد غذایی متهم کرد.
این دیپلمات از جمله از شرکت های آمریکایی آرچر دنیلز میدلند، بانج و کارگیل و هلدینگ هلندی لوئیس دریفوس نام برد.
سهم آنها ۷۵ تا ۹۰ درصد از فروش جهانی غذا را تشکیل می دهد. در سال ۲۰۲۲ کارگیل به تنهایی حجم فروش خود را با ۲۳ درصد افزایش به ۱۶۵ میلیارد دلار رساند و رکورد درآمد خالص ۵ میلیارد دلاری را به ثبت رساند.
در همان زمان، نبنسیا نسبت به قحطی در اوکراین هشدار داد، زیرا این کشور محصولات کشاورزی خود را بدون کنترل صادر می کند.
علاوه بر این، زمین های زراعی بیشتری به شرکت های کشاورزی خارجی واگذار شده است.

سفیر روسیه در سازمان ملل همچنین از عدم تحقق تفاهم نامه امضا شده توسط مسکو و سازمان ملل در مورد صادرات کود و مواد غذایی از روسیه گلایه کرد.
غرب این سند را در نظر نمی گیرد و حتی نمی خواهد در پیش نویس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل به آن اشاره کند.
لیندا توماس-گرینفیلد، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، انتقاد همکار روسی خود را رد کرد.
او در نشست روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل گفت که صادرات مواد غذایی روسیه در سطح قبل از جنگ است. زمانی که ادعای مقامات روسیه مبنی بر اینکه آنها در صادرات کود و مواد غذایی با موانعی روبرو هستند را می شنویم، واقعیت این است که آمار چیز دیگری را نشان میدهد.
دولت ایالات متحده تلاش های فوق العاده ای برای اطلاع رسانی به دولت ها و شرکت های خصوصی در مورد معافیت ها از تحریم ها علیه روسیه در بخش کشاورزی انجام داده است.