آمریکا آزادی دیپلمات ربوده شده ونزوئلایی را رد کرد

آمریکا آزادی دیپلمات ربوده شده ونزوئلایی را رد کرد

نویسنده فیلیپ تسیمرمن

آمریکا ۲۱

ترجمه مجله هفته

خبرگزاری رویترز گزارش داد، دولت آمریکا از مبادله الکس ساب دیپلمات ربوده شده و زندانی ونزوئلا با هشت شهروند آمریکایی بازداشت شده در ونزوئلا خودداری کرده است. 

در ماه فوریه، شهروند آمریکایی، ایوین هرناندز، که از مارس ۲۰۲۲ در بازداشت ونزوئلا به سر می برد، در یک نامه و از طریق ارسال پیام ویدئویی با رئیس جمهور جو بایدن تماس گرفت و نوعی مبادله زندانیان را پیشنهاد کرد. هرناندز پس از عبور غیرقانونی از مرز کلمبیا در ونزوئلا دستگیر شد. 

هرناندز در این ویدئو خطاب به بایدن گفت: من از طرف خودم، خانواده‌ام، دوستانم و همه آمریکایی‌هایی که به‌طور «غیرقانونی» در ونزوئلا بازداشت می‌شوند، از شما درخواست این مبادله را دارم. 

ما اطمینان داریم که اگر همه ما را با الکس ساب معاوضه کنید، دولت ونزوئلا حاضر است ما را بلافاصله آزاد کند. 

ساب در ژوئن ۲۰۲۰ به درخواست ایالات متحده در حالی که در یک ماموریت دیپلماتیک در مسیر ونزوئلا به ایران بود، توسط مقامات محلی در یک توقفگاه در کیپ ورد ربوده و بازداشت شد. 

او قرار بود به نمایندگی از کاراکاس با ایران معاملات واردات مواد غذایی و سوخت را سروسامان دهد. 

در اکتبر ۲۰۲۱، او به ایالات متحده مسترد شد و در آنجا به اتهام “توطئه برای پولشویی” متهم شد. 

این ادعا مبتنی بر این واقعیت است که ساب در میانجیگری بین المللی در کاهش اثرات تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا به موفقیت هایی بزرگی دست یافته بود. 

دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور این کشور بارها خواستار آزادی دیپلمات خود شده است. ساب همچنین به عنوان یکی از اعضای هیئت دولت برای گفتگوی سیاسی با مخالفان منصوب شد. 

در جلسات پایان سال ۲۰۲۲، او توسط همسرش نمایندگی می شد.

همین دو هفته پیش، ایوان گیل، وزیر امور خارجه ونزوئلا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تا درباره «ربوده شدن» ساب اظهار نظر کند و گفت که این اقدام ناقض حقوق بشر و کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک است.