در باتلاق فساد

در باتلاق فساد

افشاگری های هرچه بیشتر نقش کلیدی مراکش در رسوایی اخیر اتحادیه اروپا را به اثبات می رساند.

نوشته یورگ تیگن

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

برای مراکش شکستی بدتر از این غیر قابل تصور است. هر روز بیشتر رسانه ها در می یابند که رسوایی در اتحادیه اروپا که توسط تحقیقات پلیس بلژیک در دسامبر گذشته فاش شد، در واقع « قطر گیت» نیست، بلکه یک «مراکش گیت» است. 

آخرین نکته مهم: روز دوشنبه، روزنامه بلژیکی Le Soir و ایتالیایی La Repubblica گزارش دادند که چگونه پادشاهی آفریقای شمالی با راه انداختن سفرهای اهدایی لوکس و سخاوتمندانه بر سیاست اتحادیه اروپا تأثیر گذاشته است. 

بر این اساس، آنتونیو پانزری، عضو سابق پارلمان ایتالیا از حزب انشعاب «چپ» «Articolo Uno» که هنوز در بازداشت به سر می‌برد، در اعترافاتش شهادت داد که در سال ۲۰۱۵ به همراه ماری آرنا عضو پارلمان بلژیک به مراکش سفر کرده است و «دو سه روز» در هتل مجلل «لا مامونیا» اقامت کردند. 

آرنا در آنجا با آنچه «جامعه صحرای» نامیده میشود، به طور دقیق تر، نمایندگان شورای سلطنتی امور صحرا (کورکاس)، که ظاهراً نماینده ساکنان صحرای غربی است، اما در واقع از افراد برجسته ای تشکیل شده است که با قدرت اشغالگر مراکش همکاری می کنند، ملاقات کرد. 

این سفر توسط عبدالرحیم آتمون، سفیر مراکش در لهستان، که سال ها فعالیت‌‌های پانزری در پارلمان اتحادیه اروپا را هدایت و تامین مالی کرده، برگزار شد. 

افشاگری تند و تیز: ماری آرنا، وزیر پیشین بلژیک و عضو حزب سوسیالیست کشورش که تا زمان استعفای خود در اوایل سال جاری، رئیس کمیته حقوق بشر در پارلمان اروپا بود. او به مسائلی  که مستقیماً مراکش و صحرای غربی اشغال شده توسط پادشاهی ارتباط داشتند میپرداخت.

از این گذشته، پادشاهی در تلاش است تا جنایات حقوق بشری خود را که در غیر این صورت به خوبی مستند شده در مستعمره قدیمی اسپانیا یا صحرای باختری سرپوش بگذارد. 

عملیات موفقیت آمیز بود – فعلا. 

به عنوان مثال، هنگامی که پارلمان اتحادیه اروپا می خواست جایزه حقوق بشر ساخاروف را در سال ۲۰۲۱ به سلطانه خواجه فعال صحرای که مورد بدرفتاری پلیس مراکش قرار گرفته بود، اعطا کند، مزدوران مراکشی در پارلمان اتحادیه اروپا وارد عمل شدند. 

آنها توانستند کودتاچی بولیویایی ژانین آنیز را که در ابتدا توسط حزب راست افراطی اسپانیایی Vox نامزد دریافت این جایزه شده بود، در لیست دریافت کنندگان جوایز جلوتر از فعال اهل صحرای باختری قرار دهند. اما در نهایت الکسی ناوالنی «منتقد کرملین» روسی این جایزه را دریافت کرد. 

با این حال، موضوعات «مراکش گیت» فقط رشوه و نفوذ نیست، بلکه در مورد جاسوسی نیز هست. و این فقط مربوط به پارلمان اتحادیه اروپا در استراسبورگ نیست. 

روز یکشنبه، ایگناسیو جمبررو در روزنامه اسپانیایی El Confidencial گزارش داد که باربارا بارون، دختر انریکه بارون، افسر بلندپایه پلیس اسپانیایی که خود یک «روزنامه‌نگار» بود، سال‌ها از سوی سرویس مخفی مراکش حقوق دریافت می‌کرد. 

اتفاقاً این پادشاهی با کمک نرم افزار اسرائیلی «پگاسوس» نیز دست به جاسوسی می زد. یکی دیگر از وظایف گروه فشار تشکیل شده در پارلمان اتحادیه اروپا با کمک پانزری جلوگیری از شفاف سازی بود. 

این اتفاقات چقدر برای مراکش ناگوار است را میتوان در این نمونه مشاهده کرد که، مراکش سعی کرده که کار «بین گروهی» فراحزبی در پارلمان اتحادیه اروپا را که به درگیری صحرای غربی می‌پردازد، به‌عنوان «رسوایی فساد» معرفی کند. با این که، به اعضای این «بین گروه»  نه چمدان پر از پول داده می شود و نه سفرهای مجلل به آنها هدیه می‌شود.  چنین مانورهای انحرافی به این علت صورت می گیرد که آنها را از رسیدن به یک سر نخ داغ  منحرف کند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.