قطع روابط نیکاراگوئه و واتیکان؟

قطع روابط نیکاراگوئه و واتیکان؟

خزعبلات پاپ واتیکان در مورد نیکاراگوئه.

 پس از اظهارات پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان علیه دولت مردمی دانیل اورتگا رئیس جمهور نیکاراگوئه این کشور از قصد خود برای تعلیق روابط دیپلماتیک با واتیکان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری افه، پس از آنکه پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان، دولت دانیل اورتگا رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه را دیکتاتوری بی نزاکت توصیف کرد، وزارت امور خارجه نیکاراگوئه در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: «با توجه به توهین هایی که از طرف کلیسای کاتولیک و رهبری آن به رئیس جمهور منتخب نیکاراگوئه وارد شده است وزارت امور خارجه نیکاراگوئه تصمیم به بررسی روابط خود با واتیکان گرفته است است».

پاپ فرانسیس یک ماه پس از محکومیت رولاندو آلوارز اسقف نیکاراگوئه، در مصاحبه‌ای با نشریه اینفوبائه آرژانتین که جمعه گذشته (۱۰ مارس) منتشر شد، دولت اورتگا را دیکتاتوری بی نزاکت توصیف و حکومت مردمی نیکاراگوئه را با  دیکتاتوری هیتلری مقایسه کرد.

وزارت امور خارجه نیکاراگوئه با صدور بیانیه‌ای در حالی از بررسی تعلیق روابط دیپلماتیک با واتیکان خبر داده است که ساعاتی پیش از آن، نماینده این کشور آمریکای مرکزی در مقر واتیکان، تصمیم ماناگوآ را به صورت شفاهی ابلاغ کرد.

روابط بین دولت ساندینیستا و کلیسای کاتولیک پس از آن متشنج شد که ماناگوا مقامات عالی رتبه کلیسای کاتولیک به ریاست اسقف رولاندو آلوارز را به تلاش برای سازماندهی گروه‌های خشونت‌آمیز و تحریک آن‌ها برای انجام اعمال تنفرآمیز متهم کرد.

اسقف نیکاراگوئه دارای روابط گسترده با اپوزیسیون سیاسی این کشور و امپریالیسم و آمریکا در نیکاراگوئه داشته زمین داران بزرگ و سرمایه داران در مقابل دولت نیکاراگوئه حمایت می کند.

آلوارز در ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) به ۲۶ سال و ۴ ماه زندان به دلیل ارتکاب جرم خیانت به کشور محکوم شد.

مخالفان نیکاراگوئه، سالهاست که دست به اعمال «تروریستی» با حمایت مالی آمریکا برای تحریک بی‌ثباتی در کشور و برکناری اورتگا از قدرت میزنند.

منابع واتیکان به افه توضیح دادند که نیکاراگوئه درخواستی را برای بسته شدن مقر دیپلماتیک مربوطه ارائه کرده است، هر چند هنوز هیچ قطعی روابط دیپلماتیک وجود ندارد.

آن‌ها تصریح کردند که این درخواست برای بسته شدن هر دو دفتر نمایندگی واتیکان در این کشور آمریکای مرکزی و سفارت نیکاراگوئه در مقر واتیکان بوده است.اگرچه این نخستین گام برای قطع کامل روابط دیپلماتیک خواهد بود اما هنوز اتفاقی نیفتاده است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.