دوران تحقیر به پایان رسیده است.

مرحله تحقیر به پایان رسیده است.

چین و غرب
نوشته یورگ کروناور
یونگه ولترئیس جمهور چین در پایان نشست چهاردهمین مجلس ملی نمایندگان خلق چین سخنان بسیار رک و تندی را برای ابراز نظرات خود انتخاب کرد.
رئیس جمهور تازه انتخاب شده اعلام کرد که ارتش چین باید به یک دیوار فولادی غیر قابل نفوذ تبدیل شود این سخنان تایید خواسته های قبلی رئیس جمهور مبنی بر افزایش بودجه نظامی کشور به ۷.۲ درصد از بودجه کشور و مدرنیزه کردن ارتش بود. آیا چنین درخواست های واقعا ضروری هستند؟
اگر می خواهید بدانید که رهبری دولت و حزب چین چگونه به این نتیجه رسیدند، می توانید نگاهی به کره جنوبی بیندازید.
نیروهای مسلح این کشور و نیروهای مسلح ایالات متحده بزرگترین مانور مشترک خود در پنج سال اخیر را روز دوشنبه آغاز کردند.
و این در حالی است که آنها رسماً کره شمالی را هدف قرار می دهد، هر کسی که با تلاش های ظالمانه ایالات متحده برای پایان دادن به ظهور چین آشنا است، باید نگرانی های جمهوری خلق در مورد فعالیت های نظامی ایالات متحده در نزدیکی مرز خود را درک کند.
شی همچنین این مشکل را به صورت کلی توضیح داده است.
او «تحقیر ملت» را یادآور شد، یعنی انقیاد همه جانبه چین توسط قدرت‌های استعماری در قرن نوزدهم، که این کشور را که در سال ۱۸۰۰ هنوز یکی از قدرت‌های اقتصادی پیشرو در جهان بود، در مدت کوتاهی وبه سرعت در مشکلات و بدبختی فرو بردند.

در آن زمان، چین قادر به دفاع نظامی از خود نبود و درست بر حسب اتفاق از همان قدرت‌هایی که امروز بار دیگر موضع نظامی‌گرایانه‌ای علیه این کشور اتخاذ می‌کنند – آمریکا، ژاپن، بریتانیا، فرانسه و آلمان، شکست خورد.

شی روز دوشنبه ادامه داد: «پس از یک قرن مبارزه» که با تأسیس حزب کمونیست آغاز شد و از طریق ایجاد جمهوری خلق به امروز منتهی شد، دوران تحقیر به پایان رسیده است.

این یک «روند تاریخی برگشت ناپذیر» است. اکنون بحث تضمین حاکمیت ملی، امنیت و احترام به منافع توسعه است.

اکنون که ظهور چین آشکارا نه تنها سلطه اقتصادی، بلکه همچنین سلطه سیاسی غرب را زیر سوال می برد، به “دیوار بزرگ فولادی” بیش از پیش نیاز دارد.

این واقعیت که پکن موفق شد عربستان سعودی و ایران را در پایان هفته گذشته متقاعد کند تا روابط دیپلماتیک خود را از سر بگیرند و در نتیجه خود را به عنوان جایگزینی واقعی برای ایالات متحده در خاورمیانه قرار دهد، ضربه سختی به واشنگتن است.

این که آیا تلاش پکن برای میانجیگری در جنگ اوکراین به مرحله دوم تبدیل خواهد شد یا نه، باید دید.

بر اساس گزارش رسانه ها، شی به زودی به روسیه سفر خواهد کرد و سپس با رئیس جمهور اوکراین مذاکره خواهد کرد.

اگر او موفق شود پیشرفتی در این زمینه بدیت آورد، چین نه تنها در اقتصاد جهانی بلکه در سیاست جهانی نیز به جایگاهی پیشرو دست یافته است. پایان سلطه جهانی غرب برای همه قابل مشاهده خواهد شد.