«دموکراسی به «سلاح کشتار جمعی» تبدیل شده است». 

«دموکراسی به «سلاح کشتار جمعی» تبدیل شده است». 

ترجمه مجله هفته

تسویه حساب یک سیاستمدار زامبیایی با آمریکا «دموکراسی به سلاح کشتار جمعی تبدیل شده است»

در آستانه برگزاری نشست دموکراسی با همکاری ایالات متحده یک سیاستمدار با سابقه سوسیالیست زامبیایی دولت ایالات متحده را به ریاکاری متهم کرد. فرد مممبه معتقد است که آمریکا در جایگاهی نیست که به دیگر کشورها آموزش دموکراسی و برگزاری انتخابات آزاد را بدهد.

فرد مممبه این سیاستمدار و روزنامه‌نگار کهنه‌کار و رهبر حزب سوسیالیست زامبیا، گزارش بشدت انتقاداتی را از کنفرانس ای که قرار است در آینده نزدیک در کشورش برقرار شود منتشر کرده است.

دومین اجلاس سران برای دموکراسی که با همکاری آمریکا، کاستاریکا، هلند و کره جنوبی برگزار می شود، قرار است در تاریخ ۲۹ تا ۳۰ مارس در زامبیا برگزار شود. 

با این حال، فرد مممبه معتقد است که واشنگتن اصلاً اجازه ندارد در مورد دموکراسی در این کنفرانس سخنرانی کند.

این سیاستمدار به سابقه طولانی مداخله آمریکا در امور داخلی سایر کشورها اشاره می کند. 

«آمریکا در مورد دموکراسی و انتخابات چه چیزی می تواند به ما بیاموزد؟ کشوری که کودتاهای زیادی را در آفریقا و سایر نقاط جهان طراحی کرد، بسیاری از رهبران ما را ترور کرد و به تقلب در انتخابات در بسیاری از کشورها کمک کرده؟حتی انتخابات خودشان هم دچار اشکالات جدی است و سوالات زیادی را برمی‌انگیزد.»

فرد مممبه در گذشته جوایز بین المللی را برای کار روزنامه نگاری انتقادی در سطح بین المللی دریافت کرده است. 

از جمله، او به عنوان یکی از قهرمانان بین المللی آزادی مطبوعات توسط موسسه مطبوعاتی بین المللی (IPI) معرفی شد و جایزه بین المللی آزادی مطبوعات را از کمیته حمایت از خبرنگاران (CPJ) دریافت کرد. 

او در مجموعه  توییت ها ی که منتشر کرده است به این نکته اشاره می کند که نشست برنامه ریزی شده ابزاری است که برای کمک به ایالات متحده برای “حفظ هژمونی خود بر جهان” و تضعیف نظم مبتنی بر قوانین بین المللی و نقش سازمان ملل طراحی شده است. 

فرد مممبه در توییتی دیگر می نویسد که برخلاف ادعای خودشان، ایالات متحده چراغ راه دموکراسی نیست. واشنگتن از اصل دموکراسی دور شده است. 

با این کار، نظام سیاسی و ارزش‌های خود را به کشورهای دیگر تحمیل می‌کند آنهم  با عواقب فاجعه‌بار. 

«دموکراسی به «سلاح کشتار جمعی» تبدیل شده است». 

فرد مممبه ایالات متحده و سایر کشورهای غربی را به دلیل محکوم کردن اقدامات روسیه و در عین حال نادیده گرفتن “جنایت ویرانگر” خود در ویتنام، عراق، افغانستان و سوریه به ریاکاری متهم می کند. در ضمن به این نکته اشاره کرد که غربی ها همچنان از اقدامات جنایتکارانه اسرائیل  در مناقشه فلسطین حمایت می کند. 

این سیاستمدار خاطرنشان می کند که واشنگتن در سیاست داخلی اوکراین مداخله کرد و در سال ۲۰۱۴ باعث تغییر دولت در آنجا شد. 

«آنها باید ما را به حال خود رها کنند و روی پایان دادن به درگیری در اوکراین که خودشان برانگیخته و دامن زده اند تمرکز کنند.»

این سیاستمدار شکست نظامی اوکراین را پیش بینی می کند. او معتقد است که سیاست کشورهای غربی موجب شکست اوکراین خواهد شد به این کشور هرگز دیگر مانند گذشته نخواهد بود. 

برای او مشاهده ترفندهایی که برای توضیح شکست قریب الوقوع اوکراین از طرف غربی ها استفاده می شود، جالب خواهد بود. 

با این حال، انتقاد فرد مممبه از غرب با واکنش های متفاوتی در کشورش مواجه شده است. 

در حالی که برخی با دیدگاه او درباره نقش شوم ایالات متحده در تاریخ اخیر موافق هستند، برخی دیگر او را به کم اهمیت جلوه دادن نقش روسیه در مناقشه اوکراین متهم می کنند.