جنک افروزی برای حفظ اعتبار

جنک افروزی برای حفظ اعتبار
بریتانیای کبیر یار غار تمام جنگ های آمریکا
توسط کریستین بونکیونگه ولت
ترجمه حمید علوی


از زمان به وجود آمدن ناتو، بریتانیای کبیر شماره دو بی چون و چرای اتحاد جنگ های غربی بوده است. این امر در هر دو سطح سیاسی و نظامی صادق است.
گزارش کمیته دفاع بریتانیا که این هفته منتشر شد، این بر این ادعا مهر تایید می زند. در ضمن این گزارش نشان دهنده افزایش تعداد جنگهای در دهه های اخیر است.
عملیات نظامی که از سال ۱۹۴۵ به طور مشترک با ایالات متحده انجام شده است به تفصیل فهرست شده است. به استثنای «پل هوایی برلین» در سال ۱۹۴۸، همه اینها جنگ علیه کشورهای دیگر است. بریتانیا از سال ۱۹۹۰ به طور مداوم در التزام رکاب ایالات متحده در جنگ با دیگران بوده است.
لیست کشورهای مورد حمله شامل عراق، بوسنی، کوزوو، افغانستان، لیبی، سوریه،آرژانتین و غیره میشود. این برادری در جنگ افروزی برای دولت بریتانیا حائز اهمیت است، و نه فقط به خاطر اعتبارش.
گزارش کمیته دفاع به نقل از وزرای دفاع، ژنرال ها و مقامات می گوید که تنها از طریق دخالت در جنگ های تحت رهبری ایالات متحده می توان نقش ژئوپلیتیکی بریتانیا را حفظ کرد.
بر این اساس، جنگ افروزی به عنوان موفقیت و یک دستاورد سیاست خارجی بریتانیا ذکر می شود. در جریان جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین، امکان گره زدن منافع آمریکا به قاره اروپا هم بوجود آمد.
از این پس هدف سیاست بریتانیا باید حفظ این منافع تا زمانی که ممکن است باشد. درگیری با چین که توسط واشنگتن دامن می زند می تواند مشکل ساز باشد که می تواند دوباره به خروج ایالات متحده از اروپا منجر شود.
اعضای کمیته دفاع در سیاست اروپایی خود بر جنگ زمینی تکیه می کنند. «مایه تاسف است که استراتژی‌های جنگی ناتو در دهه‌های گذشته منحصراً بر بازدارندگی هسته‌ای متمرکز بوده است. آنچه در عوض مورد نیاز است، گسترش بازدارندگی متعارف است.»
این به معنای توانایی «تسلط» بر مناطق بزرگ جهان از طریق افزایش حضور نظامی است. بر این اساس، نیروهای زمینی بریتانیا باید به شدت گسترش یابد.
با وجود این گزارش اینکه چگونه این راهکار می‌تواند بدون سربازگیری اجباری عمومی عمل کند را بی پاسخ می گذارد.
وضعیت میلیتاریستی در اسکاندیناوی در «شمال اروپا» به عنوان یک فرصت تلقی می شود. شمال اروپا به ویژه علت درخواست عضویت فنلاند و سوئد در ناتو برای ارتش بریتانیا حوزه جدید از فعالیت را باز میکند.
نمایندگان پارلمان بریتانیا به «سطح بالای علاقه مردم فنلاند برای دفاع از خود» را با تحسین نگاه می کنند.
بنابر آمار ۸۰ درصد از مردم فنلاند از پیوستن به ناتو استقبال می کنند، در بریتانیا دقیقا خلاف این است.
بریتانیا همچنین می خواهد بیشتر در قطب شمال که در نتیجه بحران آب و هوا در حال ذوب شدن است، مشارکت کند. هدف در اینجا دفع منافع روسیه و چین است. فنلاند به عنوان گوشت دم توپ آماده است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.