شکار عمران خان.

شکار عمران خان.

پاکستان: عمران خان با دهها اتهام مواجه است حکم بازداشت او بدلیل عدم حضور در دادگاه صادر شد.

نوشته توماس برگر

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

در آوریل ۲۰۲۲، برای اولین بار در تاریخ پاکستان، یک نخست وزیر با رای عدم اعتماد سرنگون شد. از آن زمان تاکنون، عمران خان دائما با اتهاماتی از سوی مقامات قضایی مواجه شده است. 

بنابر برآورد خود عمران خان همانطور که او در مصاحبه های اخیر با الجزیره و بی بی سی اردو توضیح داده است برای کنار گذاشتن او و حزب تحریک انصاف پاکستان یا جنبش عدالت خواهی پاکستان در آستانه انتخابات آتی او با حداقل ۷۷ مورد اتهام در زمینه‌های تروریست فساد و راه اندازی  شورش دست و پنجه نرم میکند.

در حال حاضر تمرکز روی پرونده ای است که به توشاخانه معروف شده است، محتوای این اتهام از این قرار است که گویا عمران خان هدایایی را که از مقامات و مهمانان خارجی به عنوان نخست وزیر پاکستان دریافت کرده است به درستی طبقه بندی نکرده و تعدادی از آنها را با قیمت بسیار ارزان تر از دولت خریداری کرده و سپس آنها را به قیمت گرانترین فروخته است.

از آنجا که عمران خان سه بار به دادگاه احضار شده است اما از حضور در دادگاه ممانعت کرده قاضی در پایان ماه فوریه حکم بازداشت خان را صادر کرد

هنگامی که پلیس پایتخت این کشور برای دستگیری عمران خان به اقامتگاه او مراجعه کرد توسط یکی از مقامات بلند پایه حزب عمران خان مورد استقبال قرار گرفت اما نتوانست خودخان را دستگیر کند و در عین حال تعداد زیادی از اعضای حزب تحریک انصاف تلاش کردند تا مانع اجرای حکم شود بر اساس اظهارات بعدی معلوم شد عمران خان در همان زمان در محل اقامت خود و در خانه حضور داشته است.

از آن زمان به بعد  معلوم نیست که آیا عمران‌خان آگاهانه قوه قضاییه  پاکستان را می پیچاند یا اینکه با این کار اعتراض خود را به سیاست قوه قضایی این کشور که سعی در تعقیب وی با انگیزه سیاسی دارد را نشان می دهد.

این سیاستمدار ۷۰ ساله که سه دهه پیش یک ستاره بزرگ کریکت در کشور بود و حزب خود را در انتخابات سال ۲۰۱۸ در برابر “احزاب قدیمی” رهبری و به پیروزی رساند، هنوز با عواقب یک سوء قصد دست و پنجه نرم می کند. 

او و ۱۳ نفر دیگر در جریان راهپیمایی بزرگ اعتراضی در اوایل نوامبر بر اثر تیراندازی یک تروریست به سمت نخست وزیر سابق زخمی و یک نفر نیز کشته شدند. 

در همین حال، خان می‌گوید که تا حد زیادی بهبود یافته است. او در چند ماه گذشته به دلیل اصابت سه گلوله به پایش مجبور بوده است بنابر دستورات پزشک خود دوران نقاهتش را بگذراند.

در محافل حزبی نگرانی از یک حمله جدید و این بار مرگبار وجود دارد و به همین دلیل است که نگرانی های امنیتی بارها در جلسات دادگاه مطرح می شود. 

دست کم برخی از قضات، به ویژه قضات دادگاه «توشاخانه»، صبرشان لبریز شده است. 

ظفر اقبال سه شنبه زمانی که دوباره عمران در دادگاه حاضر نشد و فقط وکلای خود را به عنوان نماینده به دادگاه ارسال کرد گفت که این پرونده بیشتر از ۶ ماه است که به طول انجامیده.

حکم بازداشت خان هفته گذشته به دستور اقبال صادر شد. او توضیح داد که  خان باید در دادگاه دیگری به نام دادگاه عالی اسلام آباد (IHC)، که یک دادگاه عالی تر نیز حاضر شود. 

بحث تداخل قرارها در دادگاه های مختلف قبلاً در موارد متعددی موضوع شکایت بوده است. عامر فاروق، رئیس دیوان عالی کشور سپس حکم بازداشت را لغو کرد و به خان مهلت دیگری تا ۱۳ مارس داد تا در برابر اقبال حاضر شود. او در عین حال به خان هشدار داد که «قوه قضاییه را مسخره نکند». 

نخست وزیر گفت که انتخابات منطقه ای برای ۳۰ آوریل صرفاً به لطف حزب او و درخواست آنها از  دادگاه عالی تعیین شده است. 

پس از برکناری از سمت نخست وزیری، خان فوراً خواستار برگزاری انتخابات جدید شد و برکناری خود را به دسیسه ای که رهبری ارتش و ایالات متحده در آن دست داشتند مرتبط دانست. 

خان همچنین خاطرنشان می کند که یکی از اسلاف وی، نواز شریف، به دلیل افشاگری در اسناد پاندورا به چندین سال زندان به اتهام فساد محکوم شد. شریف برای مداوا به لندن گریخت. اتهاماتی نیز در این رابطه علیه برادر کوچکترش شهباز شریف، نخست وزیر کنونی، وجود داشت. 

در همین حال، شکار خان همچنان ادامه دارد. به گزارش آژانس هندی PTI، کیفرخواست بعدی علیه نخست وزیر سابق و ۲۰۰ نفر دیگر به اتهام “قتل و تروریسم” در روز پنجشنبه جاری شد. 

پس زمینه درگیری با پلیس در تظاهرات حزب تحریک انصاف در روز چهارشنبه بود که در آن یکی از اعضای حزب توسط نیروهای امنیتی ویژه کشته شد و بیش از ده ها نفر دیگر زخمی شدند.