لولا علیه فقر و گرسنگی.

لولا علیه فقر و گرسنگی.

برزیل: دولت لولا مبارزه با فقر و گرسنگی را تشدید می کند
رئیس جمهور ابزارهای اصلی برای مبارزه با فقر در سیاست اجتماعی را مجدداً فعال می کند و «شورای ملی ایمنی غذا و تغذیه» را باز می‌گرداند.
نوشته استفان هولنشتاینر
آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفته

بهبود شرایط زندگی اقشار فقیر برزیلی وعده اصلی مبارزات انتخاباتی لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا بود. اکنون رئیس جمهور در حال جامه عمل پوشاندن به وعده‌های اقتصادی خود میباشد و برای اینکار او ابزارهای مرکزی لازم را مجدداً فعال می کند از جمله «شورای ملی ایمنی غذا و تغذیه» را بازگشایی میکند.
«Bolsa Família» یک برنامه کمک هزینه و رفاه کودک است که در اولین دوره لولا در سال ۲۰۰۴ معرفی شد و به محبوبیت لولا به ویژه در مناطق شمال شرقی کشور کمک کرد.
در حالی که در زمان سلف او، ژایر بولسونارو، در نهایت فقط مبلغ پایه ۶۰۰ رئال (۱۰۸ یورو) در ماه پرداخت می شد، لولا اکنون این کمک هزینه ها را بر اساس نیاز خانواده ها افزایش داده است: علاوه بر مبلغ اولیه معادل ۶۰۰ رئال، برای کودکان تا شش سال۱۵۰ رئال (تقریباً ۲۷ یورو) و برای کودکان سنین بالاتر تا ۱۸ سال اگر مدرسه بروند ۵۰ رئال (تقریباً ۹ یورو) و به زنان باردار نیز ۵۰ رئال اضافی در ماه پرداخت میشود.
لولا تاکید کرد تا زمانی که همه برزیلی ها نتوانند صبحانه، ناهار و شام بخورند او به «هدف زندگی» خود دست نخواهد یافت.
وزیر امور اجتماعی ولینگتون دیاس (PT) افزود که با روش جدید امکان پرداخت عادلانه تر برای خانواده های بزرگتر فراهم می شود. همان زمان، او انتظار دارد که حدود ۱.۵۵ میلیون نفر از ذینفعان که از این کمک ها استفاده میبرند در طول بررسی دقیق و برنامه ریزی شده («pente-fino») از این برنامه حذف شوند.
در مجموع تاکنون بیش از ۵۳ میلیون خانواده تحت حمایت قرار گرفته اند، شش ماه پیش تعداد آنها حدود ۲۰ میلیون خانواده بوده که از این تعداد حدود ۴۷ درصد در شمال شرقی و تقریبا ۳۰ درصد در جنوب شرقی برزیل زندگی می کنند.
همراه با این برنامه، که در ابتدا در سال ۲۰۰۳ با عنوان «Fome zero» ( گرسنگی صفر) راه اندازی شد، رئیس جمهور «شورای ملی امنیت غذایی و تغذیه» (Consea) را دوباره فعال کرد، که برای اطمینان از مشارکت جنبش های اجتماعی در اجرا در نظر گرفته شده است.
بدنه ای که در سال ۱۹۹۳ توسط رئیس جمهور وقت ایتامار فرانکو ایجاد شد، توسط رئیس جمهور سابق بولسونارو در یکی از اولین اقدامات رسمی‌اش منحل شد.
دو سوم از ۶۰ عضو Consea از کلیساها، جامعه مدنی و جنبش های اجتماعی، یک سوم از وزارتخانه های مربوطه هستند.
این در حالیست که نیاز به این برنامه های اجتماعی بیشتر از همیشه احساس می‌شود: طبق نظرسنجی های سازمان غیردولتی «شبکه تحقیقاتی برزیل در مورد حاکمیت، امنیت غذایی و تغذیه»، حدود ۳۳ میلیون برزیلی در سال ۲۰۲۲ از گرسنگی رنج می بردند و ۵۸ میلیون نفر تحت تأثیر «ناامنی غذایی» قرار دارند. لولا در مراسم راه اندازی Consea گفت: «رویای دائمی من پایان دادن به گرسنگی در جهان است.»
«جنبش های اجتماعی فعال در مبارزه با گرسنگی، مانند NGO «Banquetaço» (میز بزرگ) در بسیاری از شهرها با توزیع غذا و برپایی بوفه های خیابانی با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند.
دولت قبلاً در ماه فوریه ابزارهای دیگری را برای سیاست اجتماعی احیا کرده بود. از یک سو، برنامه مسکن (خانه من، زندگی من) که از سال ۲۰۰۹ وجود دارد و از آن زمان تاکنون به بیش از ۱۵ میلیون خانواده کمک کرده است تا خانه خود را با قیمت مناسب خریداری کنند را دوباره راه اندازی کرد و حتی بودجه اضافی آن نیز تامین شد.
اکنون ۵۰ درصد از آپارتمان‌های یارانه‌ای دولتی به خانواده‌هایی از پایین‌ترین سطح درآمد (با حداکثر ۲۶۰۰ ریال، حدود ۴۷۰ یورو، درآمد ناخالص خانوار) تعلق می‌گیرد. علاوه بر این، خرید «مسکن مستعمل شهری» باید ساده شود و پیشنهاداتی برای خانواده های ساکن در خیابان قدیمی نیز ارائه خواهد شد.
از سوی دیگر، دولت مجموعه جدیدی از ابزارها را برای سهولت شغل جمع آوری کنندگان مواد بازیافتی ایجاد کرد که توسط بولسونارو لغو شده بود.
علاوه بر این، یک سیستم پاداش و صدور گواهی جدید نیز ایجاد شد تا فرآیند جمع آوری، بازیافت و بازیابی را برای همه افراد درگیر در این کار پر سود و جذاب تر کند. با این اقدامات، دولت می‌خواهد نقش «کاتادورها» را که اغلب مورد تبعیض قرار می‌گیرند، در اقتصاد بازیافتی تقویت کند و ارج بگذارد.
لولا به یاد می آورد که در طول دوران حبس‌اش در کوریتیبا اغلب «کاتادورها» به دیدار او می رفتند، لولا خطاب به آنها گفت:»هر نیازی دارید به من مراجعه کنید، من دوست قدیمی شما هستم».

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.