انتخابات ترکیه

انتخابات در ترکیه
توطئه و اهانت حساب شده
هرج و مرج در ائتلاف مخالفان ترکیه: پس از خروج یکی از احزاب ائتلاف انتخاباتی، احزاب دیگر نماینده مشترک خود را معرفی کردند.
نوشته امره شاهین
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

این خبر چندان جای تعجبی ندارد: کمال قلیچداراوغلو در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در ۱۴ ماه مه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فعلی این کشور رقابت خواهد کرد.
روز دوشنبه، بزرگترین ائتلاف مخالف کشور متشکل از شش حزب، نامزدی رئیس حزب کمالیست مردم جمهوری‌خواه را اعلام کرد.
پیش از این تصمیم درگیری شدیدی بین احزاب اپوزیسیون به وجود آمد، به همین دلیل حزب ملی گرای «خوب» در آخر هفته اتحاد را داوطلبانه ترک کرد. دومین حزب قوی در ائتلاف هم به طور ناگهانی با نامزدی رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه در نشست مشترک روز پنجشنبه مخالفت کرد.
این نشست متعاقباً به روز دوشنبه موکول شد، اما مرال آکشنر، رهبر حزب «خوب» روز جمعه یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد و با ادبیاتی تهاجمی اعلام کرد که حزب او از ائتلاف خارج می‌شود.
او این گام را با یک سخنرانی پر از لفاظی های ملی گرایانه توجیه کرد. او مدعی شد این اتحاد دیگر نمی تواند نماینده ملت باشد، “منافع یک نفر” بر “منافع ترکیه” ترجیح داده می شود.
به جای قلیچداراوغلو، نامزدی که می تواند “برنده” نیز شود باید نامزد شود:
او از شهرداران استانبول و آنکارا، اکرم امام اوغلو و منصور یاواش (هر دو از حزب مردم جمهوری‌خواه) خواست تا با رهبر حزب خود مخالفت کنند. البته هر دو رد این درخواست را کردند.
توهین حساب شده دو ماه مانده به انتخابات.
نامزد شدن قلیچداراوغلو در انتخابات برای مدتی در جریان بود و برای آکشنر اتفاقی غیر منتظره و تعجب آور نبود.
با وجود این موضع گیری ها و نظرات او گاهی اوقات موجب نارضایتی حزب «خوب» میشود کنترل وی را برای آنها بسیار مشکل میکند.
یک تفاوت دیگر در این جاست که برخلاف اکشنر قلیچداراوغلو خود را محدود به انتقاد کردن از دوران ریاست جمهوری اردوغان نمی کند بلکه دولت را با تمامی تنقلاتش از جمله شرکت ها، بنیادها و سیستم مافیایی مرتبط با آن به زیر سوال می برد
در حالی که حزب خوب از همان روز پس از زلزله ویرانگر ۶ فوریه مذاکره با دولت را آغاز کرد و از انتقاد (“اتحاد در روزهای فاجعه ملی”) خودداری کرد، حزب مردم جمهوری‌خواه از “شکست دولت” در مقابله با زلزله و فجایع آن صحبت کرد و در نتیجه از این طریق عدالت و توسعه را تحت فشار قرار داد. .
آنها همچنین از کسانی که از رژیم فاسد حزب عدالت و توسعه سود برده اند نام می برند و خواستار پایان دادن به این سیستم و طرفدارانش هستند.

خبر انتخاب قلیچداراوغلو
ائتلاف اپوزیسیون ترکیه موسوم به «میز شش نفره» سرانجام کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه را برای نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه برگزید و قرار است طی این انتخابات با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور رقابت کند. به نقل از خبرگزاری رویترز، قلیچداراوغلو ۷۴ ساله، رئیس دومین حزب بزرگ ترکیه که قصد دارد به رهبری دو دهه‌ای اردوغان پایان دهد، خطاب به ۲ هزار جمعیتی که در آنکارا گرد هم آمده بودند، گفت: میز ما میز مذاکره است. تنها هدف ما بازگرداندن کشورمان به روزهای شکوفایی، صلح و رفاه است. ما ترکیه را با مشورت و اجماع اداره خواهیم کرد.

کمال قلیچدار اوغلو که به «کمال گاندی» یا «گاندی ترکیه» مشهور است، دیدگاه‌هایی در تضاد آشکار با سیاست‌های اردوغان دارد.او رهبری گروه اپوزیسیون سکولار از جناح چپ میانه با عنوان حزب جمهوری‌خواه خلق را برعهده دارد. حزبی که مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه مدرن آن را بنا نهاد و یکی از قدیمی‌ترین احزاب ترکیه است اما از دهه ۹۰ میلادی از قدرت دور بوده است.

این تصمیم در پایان نشست “ائتلاف ملت”، با حضور کمال قلیچدار اوغلو رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه، مرال آکشنر رئیس حزب خوب، گلتکین اویسال رئیس حزب دموکرات، علی باباجان، رئیس حزب دموکراسی و پیشرفت (DEVA) و احمد داووداوغلو، رئیس حزب آینده و به میزبانی تمل کاراملا اوغلو، رئیس حزب سعادت در آنکارا برگزار شد، اتخاذ و اعلام شد.
تمل کاراملااوغلو پس از پایان این نشست که به مدت ۵ ساعت به طول انجامید، در سخنرانی خود خطاب به حضار گفت که کمال قلیچداراوغلو نامزد ریاست جمهوری ائتلاف ملت است.
قلیچدار اوغلو تاکید کرد: رهبران اپوزیسیون پنج حزب دیگر نیز می‌توانند به عنوان معاونان رئیس‌جمهور خدمت کنند.
شبکه الجزیره نیز در این باره گزارش داد که آکشنر اخیرا در اعتراض به نامزدی قلیچداراوغلو اعلام کرد که از ائتلاف اپوزیسیون خارج شده است اما ساعاتی قبل از برگزاری نشست وی با منصور یاواش، شهردار آنکارا و اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول دیدار کرد.
آکشنر در این دیدار به یاواش و امام‌اغلو پیشنهاد داد که که در صورت پیروزی نامزد اپوزیسیون در انتخابات (قلیچداراوغلو) آنها به عنوان معاونان وی منصوب شوند.
«کورشاد زورلو» سخنگوی حزب “خوب” نیز در این باره گفت که آکشنر این پیشنهاد را به قلیچدار اوغلو منتقل کرده است.
در همین حال، یک مقام بلند پایه در حزب مردم جمهوری خواه نیز به رویترز گفت که قلیچداراغلو با پیشنهاد آکشنر موافقت کرد.
قلیچداراوغلو احتمالا می‌تواند از بحران اقتصادی، تورم فزاینده ترکیه طی سال‌های اخیر و همچنین زمین‌لرزه مرگباری که موجب کشته شدن بیش از ۴۶ هزار تن شده و انتقاداتی را علیه دولت اردوغان به همراه داشته است، به نفع خود استفاده کند تا رای‌دهندگان بیشتری را به سمت خود بکشاند.
نظرسنجی‌های اخیر حاکی از آن است که طی دو ماه آینده رقابتی تنگاتنگ میان اپوزیسیون و حزب حاکم ترکیه برقرار خواهد بود.
وقوع زمین لرزه‌ها و پس لرزه‌های مهیب از ششم فوریه سال جاری میلادی در ترکیه این شایعه را رونق داد که انتخابات ریاست جمهوری این کشور شاید به تعویق بیفتد اما ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت که این انتخابات ۱۴ مه ۲۰۲۳ به احتمال زیاد بر اساس برنامه برگزار می‌شود. اردوغان هم پیشتر در سخنرانی مقابل نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه تصریح کرد، انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری ۱۴ ماه مه (۲۴ اردیبهشت) برگزار خواهد شد.