پرش به محتوا

چپ گواتمالا: «برای ما بجز کف خیابان راه دیگری نمانده»

چپ گواتمالا: «برای ما بجز کف خیابان راه دیگری نمانده»

اعتراضات سراسری به تهدید حذف دو نامزد چپ در انتخابات ریاست جمهوری. 

جاده های اصلی مسدود شده است. افزایش همبستگی با چپ ها در کشور و سطح بین المللی.

نوشته توربن آستن، کوتزالتنانگو

آمریکا ۲۱

برای دومین بار در یک هفته، چندین هزار نفر از هواداران حزب چپگرای جنبش برای آزادی خلق (MLP) علیه حذف نامزدهای خود تلما کابررا و جوردان روداس از لیست انتخابات ریاست جمهوری در ۲۵ ژوئن تظاهرات کردند. 

سه شنبه گذشته، آنها راه های ارتباطی مهم را در حداقل ۱۶ نقطه از کشور برای ساعت ها مسدود کردند. پلیس معمولاً با نیروهای زیادی در محل حضور داشت. 

اینترآمریکا در تقاطع ترافیکی مهم کواترو کامینوس و در«اسمیت آف آلاسکا»، بخشی از مسیر در ارتفاعات  ۳ هزار متری در بخش توتو نیکاپان ، در ال پروگرسو جاده ارتباطی پایتخت به اقیانوس اطلس. 

بر اساس گزارش رسانه ها، اقدامات مشابهی قبلاً در ۱۶ فوریه انجام شده بود، هجده گره ترافیکی مسدود شده بود، هفت نقطه هم برای چندین ساعت وجود داشت. 

در پایتخت، حدود ۵۰ فعال هم ترخیص کالا از گمرک را در فرودگاه بین المللی لا آرورا، که توسط یک شرکت خصوصی اداره می شود، مسدود کردند. بسرعت ترافیک سنگینی از وسایل نقلیه حمل و نقل و حامل های پست خصوصی در مقابل شرکت ایجاد شد. 

پس از دو ساعت، این محاصره توسط پلیس پایان یافت. در ۲۱ فوریه، نیز فعالان با تابلوهای «نه به تقلب» در مقابل ساختمان اتاق صنعت تظاهرات کردند. 

یکی از فعالان به آمریکا ۲۱ گفت که هر دو اقدام برای جلب توجه «شرکت های الیگارشی که پشت تقلب در انتخابات» قرار دارند صورت گرفت. 

کمیته سازمان کارگران روستایی برای توسعه روستایی (کودکا) و جنبش برای آزادی خلق رسماً خواستار اعتراضات نیستند، اما از آنها حمایت می کنند. 

جردن روداس گفت که اعتراضات هدفشان مسدود کردن نیست،

بلکه تنها مسدود کردن از سوی آنها هایی صورت میگیرد که نامزدهای انتخاباتی را حذف میکنند. 

فعالان به امريكا ۲۱ گفتند كه جنبش برای آزادی خلق فقط به دليل تاسیس شد که انتقادات مبني بر اينكه «کودکا فقط ابراز مخالفت می‌کند و جاده ها را مسدود مي كند» وجود داشت. بر اساس تصمیم دادگاه انتخاباتی در گواتمالا برای چپ ها «دوباره فقط کف خیابان باقی مانده است.»

دو نامزد کابررا/روداس در پایان ماه دسامبر در جلسه مرکزی جنبش برای آزادی خلق معرفی شدند. 

کابررا یک فعال قدیمی کودکا است. جنبش برای آزادی خلق در سال ۲۰۱۸ تأسیس شد و خود را ابزار سیاسی سازمان کارگران کشاورزی می داند. 

در سال ۲۰۱۹، این حزب برای اولین بار در انتخابات شرکت کرد و با کابررا به عنوان نامزد ریاست جمهوری، به موفقیت شگفت انگیزی در رتبه چهارم دست یافت. 

روداس تا آگوست ۲۰۲۲ رئیس حقوق بشر بود و چند ساعت قبل از پایان دوره ریاست‌ خود پس از تهدیدات راست افراطی «بنیاد ضد تروریسم» مجبور به ترک کشور شد. 

در پایان ژانویه، دادگاه انتخاباتی TSE نامزدی  کابررا/روداس را رد کرد و جلسه عمومی قضات TSE چند روز بعد این تصمیم را تایید کرد. 

پس زمینه شکایت جانشین روداس در مقام است. این مربوط به آنچه «فینیکیتو» روداس معروف است میشود که برای افرادی صادر می شود که دارای مناصب دولتی هستند و سندی که استفاده صحیح از بودجه دولتی را تأیید می کند. 

بر اساس گزارشی که در حال حاضر عمومی منتشر شده است، دستورالعمل مربوطه از سوی هیئت قضات TSE به ثبت احوال برای بررسی «صحت، اعتبار و مشروعیت» «فینیکیتو» نامزدها، اندکی قبل از ثبت نام رسمی نامزدی روداس صادر شده است. نامه کتبی که اکنون منتشر شده صحت آنرا تایید میکند. این توسط دادستان عمومی سابق خوان فرانسیسکو سندووال منتشر شد که ظاهرا به تبعید رفته است. 

گوستاوو مالدونادو، وکیل جنبش برای آزادی خلق به آمریکا ۲۱ شکایت برد که: 

«با این حال، TSE هیچ اظهارنظر خاصی در مورد اینکه روداس واقعاً به چه چیزی متهم شده است، ارائه نمی دهد، بلکه فقط می گوید که شکایتی وجود دارد. از نظر حقوقی باید کاندیداتوری تایید شود، از نظر سیاسی به دلیل شرایط کشور تردید دارم موفق شویم، هرچند تمام مراحل قانونی کار را انجام خواهیم داد.» 

در صورت تداوم رد کاندیداتوری روداس، جنبش برای آزادی خلق بدون نامزد ریاست جمهوری وارد انتخابات می شود، در انتخابات آتی نمایندگان مجلس و شهرداران نیز انتخاب می شوند. 

احزاب سیاسی بر اساس قانون موظف هستند که با نامزدهای خود برای هر دو انتخابات ریاست جمهوری و معاونت آن نامزد شوند و ثبت نام کنند. برای کودکا و جنبش برای آزادی خلق امکان معرفی یک کاندیدای جدید برای معاون رئیس جمهور عملا بسته است. 

مائورو وای، هماهنگ کننده عمومی کودکا به آمریکا۲۱ توضیح داد: «آنها با ما بازی تقلب و طرد را انجام میدهند، این یک تصمیم با انگیزه سیاسی است.» 

تلما کابررا می افزاید: «من وارد کارزار انتخاباتی خواهم شد، اگر به عنوان نامزد ریاست جمهوری این امکان وجود نداشته باشد، خواستار انتخاب نامزدمان به عنوان نماینده مجلس و شهرداری ها خواهم شد.» 

جنبش برای آزادی خلق یک پروژه سیاسی است، نه یک حزب سیاسی کلاسیک که فقط به انتخابات نگاه می کند. 

«هدف ما تغییر اساسی و بازسازی مجدد گواتمالا است و ما به این اهداف پایبند هستیم مستقل از اینکه می توانیم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنیم یا نه.»

در همین حال، همبستگی با جنبش برای آزادی خلق در سطح ملی و بین المللی در حال رشد است. 

دبیرکل آن، سیریلو پرز، با آمریکا۲۱  در مورد «موج همبستگی از گواتمالا، ایالات متحده آمریکا، آمریکای لاتین و اروپا» صحبت کرد. 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: