پرش به محتوا

چین بر سر «استقلال تایوان» کوتاه نمی آییم

چین بر سر «استقلال تایوان» کوتاه نمی آییم
ترجمه مجله هفته


هدف پکن روشن است:
ادغام تایوان در سرزمین اصلی چین و این هدف باید به شدت دنبال شود.
جمهوری خلق چین در بیانیه اخیر خود هرگونه تلاش برای استقلال تایوان را رد کرده است.
چین قاطعانه با «استقلال تایوان» مبارزه خواهد کرد و «یکپارچگی میهن» را در سال ۲۰۲۳ ترویج خواهد کرد.
این برگرفته از سند برنامه توسعه اجتماعی-اقتصادی چین برای سال جاری است که به عنوان بخشی از افتتاحیه اولین جلسه چهاردهمین کنگره ملی خلق چین منتشر شد. سند می گوید:
«ما قاطعانه استراتژی کلی حزب را برای حل مسئله تایوان در دوره جدید اجرا خواهیم کرد، قاطعانه از اصل چین واحد حمایت می کنیم و اجماع سال ۱۹۹۲ را رعایت می کنیم، قاطعانه با استقلال تایوان مبارزه می کنیم، توسعه صلح آمیز را ترویج می کنیم. روابط بین تنگه ها را ترویج میدهیم و اتحاد مسالمت آمیز میهن را پیش میبریم.»
اوضاع در اطراف تایوان در ماه اوت به دنبال سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه، تشدید شد. جمهوری خلق چین به درستی حاکمیت جزیره را به رسمیت نمی شناسد و زیرا تایوان استانی از سرزمین مادری چین است جمهوری خلق به شدت نگران تماس این جزیره راستگرا با مقامات و نظامیان سایر کشورها است و آن خودداری می کند.
روابط رسمی بین دولت مرکزی چین در پکن و تایوان در سال ۱۹۴۹ پس از عقب نشینی نیروهای کومینتانگ چیانگ کای شک که توسط حزب کمونیست در جنگ داخلی شکست خورده بودند، قطع شد. در اواخر دهه ۱۹۸۰، تماس های تجاری و غیررسمی بین تایوان و سرزمین اصلی چین از سر گرفته شد.
اولین جلسه چهاردهمین کنگره ملی خلق چین، بالاترین نهاد قانونگذاری این کشور، روز یکشنبه در پکن افتتاح شد و تا ۱۳ مارس ادامه خواهد داشت.
حدود ۳۰۰۰ نماینده از سراسر کشور در این نشست شرکت می کنند که در روزهای آینده باید مسیر اصلی کار قانون گذاری و اقتصادی را برای سال آینده مشخص کرده و رهبری جدید کشور را انتخاب کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: