سوابق میانجی سازمان ملل در یمن افشا شد!

سوابق میانجی سازمان ملل در یمن افشا شد!

پلتفرم تحقیقاتی بریتانیا ارتباطات مشکوک فرستاده ویژه سابق سازمان ملل را افشا می کند

توسط ویبکه دیل
یونگه ولت
ترجمه سیما صابری

در ۲۲ فوریه، پلتفرم تحقیقاتی بریتانیا اسناد از طبقه بندی خارج شده ای منتشر کرد و در آن به مورد حساسی اشاره شد:
بر این اساس، مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱، با معاون یک شرکت خصوصی انرژی که معاملات نفتی با ارزش قابل توجهی با پادشاهی های خلیج فارس و طرف های درگیر در جنگ یمن عربستان سعودی و امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) دارد، تماس نزدیک داشته.
این افشاگری ها تردیدهای جدی در مورد بی طرفی گریفیث ایجاد می کند که به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن فعالیت کرده – او سومین بریتانیایی است که به عنوان هماهنگ کننده کمک های اضطراری سازمان ملل منصوب شده است.
گریفیث یک دیپلمات حرفه ای و وکیل است که همچنین شرق شناسی خوانده است.
او برای Save the Children، به عنوان مدیر امور بشردوستانه در دفتر سازمان ملل در ژنو و برای یونیسف کار کرده است.
از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۳، گریفیث برای موسسه خیریه کودکان یونیسف در پیشاور، پاکستان کار می کرد.
در آن زمان، این شهر به عنوان پایگاهی برای سیا و سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا MI6 بود. از آنجا، مجاهدین در افغانستان در مبارزه با ارتش شوروی و دولت کمونیستی تحت حمایت آن حمایت شدند.

او قبلاً – همچنین برای یونیسف – در سریلانکا و در مرز تایلند-کامبوج از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۰ به کار مشغول بود، جایی که در آن زمان لندن در حال آغاز یک برنامه اطلاعاتی برای حمایت از دولت علیه شورشیان تامیل بود.
بین سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۴، گریفیث مدیر اجرایی سازمان غیردولتی کمک‌های توسعه‌ای Action Aid بود و در بالکان، مأموریت تأسیس اداره موقت سازمان ملل متحد در کوزوو را داشت.
در بحبوحه جنگ تغییر رژیم علیه سوریه، او مشاور اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل بود و سپس اولین مدیر اجرایی موسسه صلح اروپایی در بروکسل شد.
اسناد طبقه بندی شده، ارتباط مستقیم مارتین گریفیث بریتانیایی با مشاغل پرسود در کشورهای خلیج را ثابت نمی‌کند، اما “تصادف” افشا شده توسط پلتفرم چیز کمی هم نیست: او در سال ۲۰۱۱ به همراه اندرو لوکن، سازمان Mediation Group International (MGI) را تأسیس کرد که تا سال ۲۰۱۹ فعال بود و در زمینه «حل و فصل منازعات» فعال بود.
در همان زمان، لوکن یک مقام ارشد در گروه Icare بود که در سال ۲۰۱۱ نیز تأسیس شد و هر دو شرکت حتی یک دفتر مرکزی شرکت در شهر غربی فرایبورگ سوئیس داشتند.
شرکای تجاری Icare شرکت سعودی الکتریک بود که مالک اصلی آن دولت عربستان سعودی، بزرگترین شرکت معدنی عربستان سعودی معادن و شرکت های تحت کنترل بزرگترین تولید کننده نفت جهان، عربستان سعودی آرامکو بود.
همچنین قراردادهایی با شرکت ملی نفت ابوظبی – شرکت نفت دولتی امارات – و سایر شرکت های انرژی مستقر در امارات خلیج فارس وجود داشت.

شرکت نفت ونزوئلا PDVSA نیز یکی از شرکای تجاری اصلی Icare بود و غول‌های نفتی Shell، Exxon Mobil، Total، Repsol، BP، Petrobras و CoconoPhilips نیز یکی از شرکای تجاری اصلی آن بودند. با این حال، لوکن رد می کند که دسترسی گریفیث به مقامات ارشد دولتی در ریاض و ابوظبی به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در یمن به نفع شرکت انرژی وی بوده است یا اینکه ارتباطی بین Icare و MGI وجود دارد.

در اوایل ژانویه، خبرنگاران تحقیقی فاش کردند که در سال ۲۰۱۱ گریفیتس به همراه جاناتان پاول، رئیس دفتر نخست وزیر سابق بریتانیا، تونی بلر، که در سال ۲۰۱۴ به عنوان فرستاده ویژه لندن برای لیبی منصوب شد، و یک کهنه سرباز MI-6 شرکتی به نام اینترمدیاته (IM) را تأسیس کرد که در یمن و سایر نقاط فعال بود.
شرکت اینترمدیاته، دارای روابط نزدیکی با سرویس مخفی بریتانیا MI 6 و وزارت خارجه بریتانیا است.
گفته می شود مشاوران این شرکت که در میانجیگری در مناقشه تخصص دارد، نظامیان و دیپلمات های سابق بریتانیایی هستند.
بریتانیا یکی از مهمترین صادرکنندگان تسلیحات به ائتلاف جنگی علیه یمن است، از همان ابتدا از مداخله غیرقانونی حمایت کرده و حتی سربازان خود را در آنجا مستقر کرده است.
به گفته مدیر اجرایی آن، اینترمدیاته شش سال قبل از اینکه گریفیث، که لندن و ریاض برای او لابی های زیادی کرده بودند، به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن به کار مشغول شود، در یمن و سوریه کار می کرد. در آنجا گریفیث مشاور فرستاده ویژه سازمان ملل بود.
این مصادف با زمانی بود که دیوید کامرون، نخست وزیر وقت بریتانیا، مجوز عملیات مخفیانه مشترک با ایالات متحده و متحدان عرب را صادر می کرد.
هدف آنها سرنگونی بشار اسد رئیس جمهور سوریه با کمک به اصطلاح شورشیان بود.
به گفته وزارت خارجه بریتانیا، بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ از پروژه‌های انجام شده توسط اینترمدیاته – به اصطلاح مأموریت‌های دیپلماتیک محتاطانه – به ارزش ۴ میلیون پوند حمایت می‌کرد.

اینترمدیاته همچنین با مرکز گفتگوی بشردوستانه – که توسط گریفیتس در ژنو در سال ۱۹۹۹ تأسیس شد، همکاری می کند.