پرش به محتوا

بیش از ۱۰۴ هزار نفر در کلمبیا ناپدید شده اند

بیش از ۱۰۴ هزار نفر در کلمبیا ناپدید شده اند.

درگیری مسلحانه داخلی در کلمبیا: بیش از ۱۰۴ هزار نفر ناپدید شده اند.

نوشته هانس پیتر اشموتز

ترجمه مجله هفته

آژانس جستجوی ناپدیدشدگان (نهاد جستجو برای مفقودشدگان) اعلام کرده است که بر اساس آخرین برآورد خود، ۱۰۴۶۰۲ نفر در جریان درگیری های مسلحانه ناپدید شده اند. 

«نهاد جستجو برای مفقودشدگان» بخشی از سیستم حقیقت‌یاب، دادخواهی، جبران خسارت و عدم تکرار فجایع است که در توافقنامه صلح بین چریک های سابق فارک و دولت کلمبیا بر سر آن توافق شده است. 

این تشکل قرار است در کنار دادخواهی و عدالت بطور ویژه برای صلح و راه اندازی کمیسیون حقیقت، برای قربانیان این درگیری تمرکز کند. 

در یک جلسه استماع عمومی در ویلاویسین سیسو، رئیس آژانس، لوتس مارینا مونتسون، اظهار داشت که آنها مأموریت دارند تا جستجوهای بشردوستانه و فراقانونی برای افراد گمشده را هدایت و هماهنگ کنند. 

این ارقام از «ادغام اطلاعات پایگاه‌های اطلاعاتی دولتی، سازمان‌های جامعه مدنی، نهادهای بین‌المللی و پرسش‌های جستجو از «نهاد جستجو برای مفقودشدگان»» جمع‌آوری شده‌اند. 

مونتسون، افزود: «این ابزاری است که برای پشتیبانی از جستجو ایجاد شده است و به همین دلیل است که اطلاعات دقیق بسیار مهم است، زیرا ما نه تنها یک عدد داریم، بلکه می‌دانیم این افراد چه کسانی بودند.»

تعداد افرادی که در جریان درگیری های مسلحانه ناپدید شده اند، بسته به اینکه آیا می توان به اطلاعات بیشتری دسترسی داشت یا خیر، می تواند بیشتر شود. «نهاد جستجو برای مفقودشدگان» جستجوهای خود را در سراسر کشور در ۳۸۴ شهرداری با استفاده از ۲۸ طرح جستجوی منطقه ای انجام داده است. 

مدیر این طرح گزارش داد که آژانس او ​​یک مرکز اطلاعاتی ثبت ملی از گورهای دسته جمعی، گورستان های غیرقانونی و مکان های دفن تهیه کرده است. 

به این ترتیب می توان ۵۳۰۷ مکان احتمالی در سراسر کشور را که در آن اجساد افرادی که ناپدید شده بودند شناسایی کرد. 

قربانیان شامل کشاورزان کوچک، رهبران اتحادیه های کارگری و اجتماعی، کودکان، جوانان، مردم بومی و آفریقایی-کلمبیایی ها بودند. 

در مجموع ۹۱۸ ماموریت بشردوستانه طی پنج سال گذشته انجام شده و ۷۴۶ جسد پیدا شده است. 

در مجموع ۱۷۸ نفر از آنها را می توان شناسایی کرد و در محیطی آبرومندانه و با احترام به بستگانشان تحویل داده شده‌اند. یازده نفر هم زنده پیدا شدند.

مدیر «نهاد جستجو برای مفقودشدگان» ایجاد کریدورهای بشردوستانه را به عنوان یک کار مهم آینده توصیف کرد. 

این امر می تواند جستجوی افراد ناپدید شده را در مناطقی که گروه های مسلح و غیرقانونی فعال هستند، تسریع کند. 

در مورد تعداد افرادی که ناپدید شده اند، محاسبات و برآوردهای مختلفی وجود دارد. 

روزنامه آنلاین کامبیو اشاره کرد که این تعداد طبق آمار مرکز ملی حافظه تاریخی ۸۰۷۴۲ نفر، بر اساس آمار واحد قربانیان۵۰۹۱۱ و بر اساس ارزیابی مدیسینا لگال ۱۷۱۷۹۶ نفر است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: