پرش به محتوا

هشدار مالی جدی امارات و هند به آمریکا!

هشدار مالی جدی امارات و هند به آمریکا!

رویگردانی از دلار: هند و امارات به دنبال توافقات تجاری بر اساس ارزهای خود هستند

به گزارش رسانه های روسیه، امارات متحده عربی اعلام کرده است که مذاکرات فنی بین هند و کشور خلیج فارس برای اجرای یک قرارداد تجاری مبتنی بر روپیه درهم در جریان است.

عبدالناصر الشعلی، سفیر امارات متحده عربی در هند روز سه شنبه گفت مذاکرات فنی بین دو کشور برای تعیین نرخ مبادله روپیه-درهم برای تجارت بین ایالتی در حال انجام است.

خبرگزاری WAM گزارش می دهد که به نظر می رسد این اقدام بخشی از تلاش ها برای گسترش توافقنامه تجارت آزاد دوجانبه است که دو کشور سال گذشته امضا کردند.

الشعلی گفت: مذاکرات فنی در حال انجام است و توافق شده است که برخی مبادلات تجاری بین دو کشور بدون نیاز به استفاده از ارز سوم (دلار) انجام شود.
به گفته ثانی بن احمد الزیودی، وزیر تجارت خارجی امارات متحده عربی، رویترز در ۱۸ ژانویه گزارش داد، امارات متحده عربی و هند در مراحل اولیه مذاکرات برای پرداخت هزینه کالاهای غیرنفتی به روپیه هند هستند.

این اقدام به دنبال توافقی در سال ۲۰۲۲ صورت گرفت که هدف آن دوبرابر کردن تجارت غیرنفتی بین دو کشور به سقف ۱۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۷ است.
معامله با روپیه هند نیز نشان دهنده تغییر مسیر مالی جدی از دلار آمریکا است که در حال حاضر برای هدایت بازارهای جهانی کالا و تجارت با کشورهای خلیج فارس استفاده می شود.

از زمان تشدید جنگ اوکراین و اعمال تحریم‌های شدید اقتصادی غرب علیه مسکو به همین دلیل، دهلی نو هنوز در برابر فشارهای غرب سر فرود نیاورده، اما به همکاری‌های انرژی خود با روسیه ادامه داده است.

پالایشگاه های هندی پرداخت هزینه نفت معاملاتی خود با روسیه را که از طریق تجار مستقر در دبی تامین می کنند، به درهم امارات به جای دلار آمریکا آغاز کرده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: