پرش به محتوا

اوکراین از باخموت عقب می نشیند.

اوکراین از باخموت عقب می نشیند.

«عقب نشینی استراتژیک»: مشاور زلنسکی اعتراف کرد که ارتش اوکراین از آرتموفسک فرار کرده است.

به نقل از رسانه های روسیه، رودنیانسکی مشاور زلنسکی اعتراف کرد که نیروهای اوکراینی اجازه دارند از آرتموفسک عقب نشینی کنند. این تصمیم توسط ارتش اتخاذ شده است. این در حالی‌است که روز قبل از اعلام این تصمیم وزارت دفاع اوکراین نیروهای کمکی را به این شهر فرستاده بود.
الکساندر رودنیانسکی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور اوکراین، به سی ان ان گفت که نیروهای اوکراینی که در ماه های اخیر درگیر نبردهای شدید در نزدیکی آرتموفسک (به اوکراینی: باخموت) بوده اند، ممکن است در صورت لزوم به صورت «استراتژیک» از شهر خارج شوند. او مدعی شد:

«روسیه در تلاش است تا آن [باخموت] را مهار کند. ارتش ما آشکارا در حال بررسی همه گزینه ها است. آنها تاکنون شهر را در دست خود دارند، اما اگر لازم باشد از نظر استراتژیک عقب‌نشینی می‌کنند، زیرا ما مردم خود را بیهوده قربانی نمی‌کنیم.»
هنگامی که از مشاور زلنسکی در مورد جدول زمانی احتمالی سؤال شد، گفت که تصمیم گیری در مورد آن و همچنین لزوم عقب نشینی به عهده ارتش اوکراین است. رودنیانسکی همچنین افزود که مناطقی در غرب آرتموفسک مستحکم شده است.
او در ضمن تاکید کرد که سوء تفاهم نشود و گفت که حمله متقابل توسط نیروهای مسلح اوکراین چندان «دور نیست».
مقامات اوکراینی و ارتش در هفته‌های اخیر درباره وضعیت دشوار آرتموفسک گفتگو کرده بودند. وزارت خارجه اوکراین در تشریح نیاز به برگزاری این شهر گفت: «وقتی ما عقب نشینی می کنیم، شهر دیگری تبدیل به یک باخموت جدید می شود».
در همان زمان، زلنسکی مدعی شد که اوکراین قصد ندارد به هر قیمتی از آرتموفسک دفاع کند.
با این حال، در ۲۸ فوریه، معاون رئیس وزارت دفاع اوکراین، آنا مالجار گفت که نیروهای کمکی به آرتموفسک ارسال شده است. او مدعی شد که تصمیم برای حفظ شهر «توسط نظامیان گرفته شده است که با انگیزه های سیاسی هدایت نمی شوند.»

خبرگزاری رویترز روز گذشته گزارش داد که خبرنگار آن هیچ نشانه ای از عقب نشینی نیروهای اوکراینی ندیده و نیروهای کمکی وارد شده است.
در ۲۷ فوریه، دنیس پوشیلین سرپرست جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد که تمام جاده های منتهی به آرتموفسک تحت کنترل آتش نیروهای مسلح روسیه است.
روز بعد، او اعلام کرد که نیروهای روسی منطقه استوپکی در شمال شهر را آزاد کرده اند و پیشروی با وجود «شرایط دشوار» ادامه دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: