پرش به محتوا

روستاها در آتش

روستاها در آتش

شهرک نشینان اسرائیلی شهرک های فلسطینی در کرانه باختری اشغالی را به آتش کشیدند. وزیر راست افراطی از این عمل ابراز رضایت کرده است.

نوشته گریت هوکمن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

در حالی که افزایش خشونت توسط شهرک نشینان رادیکال علیه فلسطینی ها در سطح بین المللی به عنوان امری «غیرقابل قبول» محکوم شده است، بخش هایی از راست افراطی حاکم در اسرائیل از این خشونت ها استقبال می کند و اقدامات خود را با این کارها تایید شده می‌بیند.
زویکا فوگل، عضو کنست، صریحا از تشدید خشونت ها در کرانه باختری اشغالی در روز دوشنبه استقبال کرد. بعد از قتلی که مثل دیروز اتفاق افتاد، این نشان می دهد اگر ارتش کاری نکند، روستاها خواهند سوخت.
«هاوارا محاصره شد و در آتش سوخت، این چیزی است که من می‌خواهم ببینم.»
پس از آن که یک فلسطینی روز یکشنبه دو برادر ساکن یک شهرک اسرائیلی را در خودروی خود در نزدیکی هوارا در جنوب نابلس به ضرب گلوله کشت، چند ده شهرک نشین اسرائیلی، منابع دیگر از صدها نفر صحبت می کنند. عصر یکشنبه دست به انتقامی خونین زدند.
جمعیتی ساعت‌ها در چندین روستا دست به اعتراض زدند و خانه‌ها، مغازه‌ها و خودروهای زیادی را به آتش کشیدند.
عکس‌ها و ویدیوهای موجود در شبکه‌های اجتماعی آتش‌سوزی‌های بزرگ در روستای ۷۰۰۰ نفری هوارا را نشان می‌دهد. به گزارش تایمز اسرائیل، هشت آتش افروز اسرائیلی دستگیر شده اند.
وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که یک فلسطینی در حین اجرای عملیات محاصره عطره به ضرب گلوله کشته شد. این شهر در نزدیکی شهرک غیرقانونی اسرائیلی کفار تاپواچ قرار دارد.
به گزارش تایمز اسرائیل، به گفته هلال احمر، دو نفر دیگر مورد اصابت گلوله قرار گرفتند، نفر سوم مورد اصابت چاقو قرار گرفت و نفر چهارم با میله آهنی مورد اصابت قرار گرفت.
نایب رئیس «شورای منطقه ای سامره»، داویدی بن زیون، در همان شیپوری که فوگل نماینده مجلس می نوازد در توییتر می نوازد:
«اینجا در هوارا، خون بچه های ما در خیابان ها ریخته شد. (…) هوارا باید امروز از بین برود.»
از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و آیزاک هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل از شهرک نشینان اسرائیلی خواستند که قانون را به دست خود نگیرند.
ژائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون، دولت را به «از دست دادن کنترل» بر امنیت اسرائیل و عملکرد داخلی خود متهم کرد.
محمد شتای نخست وزیر فلسطین روز دوشنبه از این فجایع ابراز تاسف کرد:
«شب گذشته شاهد شبی وحشتناک بودیم که در آن شهرک نشینان فجیع ترین جنایات از جمله کشتار، سوزاندن و وحشت زنان و کودکان را مرتکب شدند.»
آنها «استعمارگران فاشیست» هستند.
پیش از این اتفاقات، نشانه های که طرفین را در واقع به آرامش دعوت می کردند مشاهده میشد. نمایندگان اسرائیل و فلسطین روز یکشنبه در عقبه اردن در دریای سرخ دیدار کردند.
ملک عبدالله پادشاه اردن بر چنین دیداری اصرار کرده بود. در یک بیانیه نهایی مشترک، دو طرف متعهد شدند که اوضاع را آرام کنند.
بر این اساس، اسرائیل نمی‌خواهد در شش ماه آینده هیچ مجوزی برای شهرک‌سازی در کرانه باختری اشغالی صادر کند. علاوه بر این، نمایندگان قول دادند که در راستای «صلح عادلانه و پایدار» تلاش کنند.
این اولین نشست مشترک سطح بالا در چند سال گذشته بود. تنها چند ساعت بعد، تمام ابراز علاقه‌ها به آشتی به هدر رفت.
صبح روز دوشنبه بار دیگر درگیری بین شهرک نشینان شبه نظامی و جوانان فلسطینی در کوه صبیح در نزدیکی روستای بیته رخ داد.
ایتامار بن گویر، وزیر پلیس افراطی راست‌گرا، که به معروف به آشوبگری است، مدت کوتاهی پس از آن در یک پایگاه غیرقانونی شهرک نشینان اسرائیلی، یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد.
در همین حال، نیروهای اسرائیلی یک گردان دیگر را به اراضی اشغالی ارسال و در آنجا مستقر کردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: