پرش به محتوا

ترور رهبر بومیان اکوادور توسط دولت.

رهبر کونایی در اکوادور به قتل رسید، مردم بومی دولت را مقصر می دانند
از پرنسا لاتینا

کیتو. کنفدراسیون ملیت های بومی اکوادور کونایی (Conaie) دولت اکوادور را مسئول ترور ادواردو مندوا یکی از رهبران سازمان، می داند.

مندوا که مسئول روابط بین‌الملل در سازمان سراسری بومیان و متعلق به گروه قومی کوفانی بود، عصر یکشنبه در مقابل خانه‌اش به ضرب گلوله کشته شد.
لئونیداس ایزا، رئیس کونایی، شرکت دولتی پتروکوادور را به قتل مندوا متهم کرد که از قلمرو بومیان در منطقه آمازون در Sucumbios در برابر فعالیت‌های غیر قانونی و ضد محیط زیستی استخراج معادن دفاع می‌کرد.

ایزا عصر یکشنبه گفت که قتل مندوا از فاصله نزدیک و به شیوه یک قاتل حرفه ای انجام شد. وی اطمینان داد که این اقدام بدون مجازات نخواهد ماند.

ایزا خاطرنشان کرد که این رویداد ناگوار تنها چند ساعت پس از شرکت مندوا در شورای بزرگ کونای رخ داد، «که ما را در شک و تردید مطلق رها می کند».

وی گفت: این سازمان جرم را از نظر حقوقی و اهمیت سازمانی و سیاسی آن تعقیب خواهد کرد.
ایزا مجدداً با فعالیت‌های استخراج معادن و منابع در جوامع بومی کشور مخالفت کرد که حق قانون اساسی برای مشاوره رایگان، قبلی و آگاهانه را نقض می‌کند.
او همچنین آزار و شکنجه سایر رهبران کونائی را محکوم کرد و به این نکته اشاره کرد که در جریان اعتصاب ژوئن ۲۰۲۲ به وسیله نقلیه او هم شلیک شده است.

ایزا گفت که امنیت رهبران و جوامعی که با استخراج معادن و اکتشاف نفت مخالف هستند در خطر است و از سازمان های بین المللی حقوق بشر خواست تا برای حفاظت از آنان مداخله کنند.
رئیس جمهور گیلرمو لاسو در حساب توییتر خود به این حادثه واکنش نشان داد و گفت که دستور داده است تمام اقدامات لازم برای یافتن مقصران و محاکمه آنها انجام شود.
این قتل تنها چند روز پس از آن صورت گرفت که کونایی گفتگو با دولت را که پس از اعتصاب در ژوئن ۲۰۲۲ آغاز شد قطع کرد و علت قطع گفتگوها این بود که بومیان خواستار استعفای لاسو به دلیل عدم رعایت توافقات انجام شده و همچنین قاچاق مواد مخدر تحت مدیریت او و فساد در دولت است.

ایزا که روز دوشنبه با رادیو سونوراما مصاحبه کرد، دوباره شرکت نفت دولتی پتروکوادور و رئیس جمهور لاسو را مسئول قتل مندوا و خشونت در جوامع بومی دانست.
رهبر کونایی با اعلام اینکه بسیج ضد دولتی رادیکالتر خواهد شد، گفت: » آنها هیچ کاری برای جلوگیر از ناامنی در منطقه آمازون که در آن نفت مورد بهره برداری قرار می گیرد، انجام نداده اند.»

کونائی خواستار برگزاری تظاهرات سراسری در ۸ مارس برای استعفای لاسو شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: