پرش به محتوا

لوپز اوبرادور پیروز شد!

لوپز اوبرادور پیروز شد!

مکزیک: اصلاحیه قانون انتخابات تصویب شد. اپوزیسیون راست می خواهد شکایت کند و تظاهرات کند

نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

روز چهارشنبه (به وقت محلی)، سنای مکزیک «طرح B» ارائه شده در دسامبر گذشته توسط رئیس جمهور آندرس مانوئل لوپز اوبرادور برای اصلاح قوانین انتخاباتی را تصویب کرد.
پس از اینکه مجلس نمایندگان قبلاً دومین تلاش برای تغییر قانون انتخابات را تصویب کرده بود، این متمم برای انتشار به دولت ارسال شد – پس از آن که اکنون توسط مجمع دیگر کنگره با ۷۲ رای موافق و ۵۰ رای مخالف پذیرفته شد.
با این حال، مخالفان اصلاحات می خواهند این مصوبه را با شکایت قانون اساسی در دادگاه عالی به چالش بکشند و خواستار تظاهرات جدید در روز یکشنبه شدند.
پیش‌نویسی که لوپز اوبرادور برای اولین بار در آوریل سال گذشته در پارلمان ارائه کرد، ساده‌سازی مؤسسه ملی انتخابات (INE)، ساده‌سازی فرآیند انتخابات و رأی‌گیری الکترونیکی برای افرادی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند را در نظر می‌گیرد.
بر اساس این پیشنهاد که توسط حزب حاکم مورنا حمایت شده است، اعضای مؤسسه ملی انتخابات در آینده باید توسط مردم به جای نمایندگان مجلس انتخاب شوند.
علاوه بر این، برنامه هایی برای کاهش بودجه مبارزات انتخاباتی ایالتی برای احزاب وجود دارد.
اولین تلاش برای تغییر قانون انتخابات موجود در پاییز – پس از تظاهراتی که در آن هزاران نفر علیه این پروژه به خیابان ها ریختند – به دلیل نگرش یک دست مخالفان شکست خورد.
حزب مورنا با حمایت ده‌ها هزار تظاهرات‌کننده که علیه مخالفان سازماندهی کرد، برخی از بخش‌های بحث‌برانگیز را اصلاح کرد و «طرح B» را با اکثریت ساده در هر دو مجلس کنگره به تصویب رساند.
اما اختلاف حل نشد. در حالی که لوپز اوبرادور همچنان مؤسسه ملی انتخابات را متهم می کند که به یک نهاد متورم و پر خرج که در منافع سیاسی خود غرق تبدیل شده است، آنها – نزدیکان به جناح راست اپوزیسیون – رئیس مؤسسه ملی انتخابات لورنزو کوردووا – گفتند که این اصلاحات کیفیت انتخابات را کاهش می دهد و دموکراسی کشور را تضعیف می کند.
اپوزیسیون تخمین می زند که این اصلاحات که هدف آن کاهش ۳.۵ میلیارد پزو (حدود ۱۸۰ میلیون یورو) از مؤسسه ملی انتخابات است، می تواند منجر به از دست دادن ۸۵ درصد از پست های مقامات حرفه ای این موسسه شود.
مخالفان این اصلاحیه از برگزاری تظاهرات در بیش از ۷۵ شهر در سراسر کشور برای ۲۶ فوریه خبر داده اند.
مناظره روز چهارشنبه سنا تحت الشعاع حکم مجرمیت دادگاه فدرال ایالات متحده در بروکلین علیه جنارو گارسیا لونا، سیاستمدار دست راستی یک روز قبل قرار گرفت.
وزیر سابق امنیت عمومی در دوره ریاست جمهوری فیلیپه کالدرون (۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲) از حزب راستگرای محافظه کار حزب اقدام ملی (PAN) پس از محکوم شدن به فساد و قاچاق مواد مخدر در ایالات متحده با حبس ابد روبرو خواهد شد.
طبق گزارشی در روزنامه لاجورنادا، نمایندگان مجلس حزب مورنا احزاب مخالف در سنا را متهم کردند که همراه با افرادی مانند کالدرون راهپیمایی می کنند، کسی که «با جنایتکارانی مانند گارسیا لونا در دولت خود آسیب زیادی به کشور وارد کرده است».
رئیس جمهور و رهبر مورنا همچنین مخالفان اصلاحات انتخاباتی وی را مورد انتقاد قرار دادند و مدعی شدند که تظاهرات روز یکشنبه در درجه اول برای دفاع از رژیم قدیمی و فاسد است.
به گزارش آژانس کوبایی پرنسا لاتینا، لوپز اوبرادور روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره معترضان گفت:
«آیا فکر می کنید آنها واقعا به خاطر قانون انتخابات به خیابان می آیند؟ نه، آنها می‌گویند که به ترکیب مؤسسه ملی انتخابات نباید دست زد، گارسیا لونا را نباید لمس کرد، اما در نهایت منظور آنها این است که این رژیم فاسد و محافظه‌کار است که نباید لمس شود.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: