اعتراض به کودتاچیان

اعتراض به کودتاچیان

پرو: با وجود سرکوب، تظاهرات ادامه دارد. تقاضا برای استعفای رئیس جمهور کودتا، انحلال کنگره و برگزاری انتخابات جدید

اثر فولکر هرمزدورف

قیام علیه رژیم کودتاچی پرو حتی با افزایش سرکوب و خشونت پلیس ادامه دارد و کودتاچیان در سرکوب اعتراضات ناتوانند. 

به گزارش رسانه های محلی، تاکنون بیش از ۶۰ نفر توسط نیروهای امنیتی ویژه در جریان سرکوب اعتراضات کشته و صدها نفر زخمی شده اند. راستگرایان هم در کنگره خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در سال ۲۰۲۳ شده اند. 

کانال خبری آمریکای لاتین تله سور روز دوشنبه از اعتصابات و تظاهرات جدید در شهرهای تروخیلو و پیورا و در مناطق لامبایک و سن مارتین در شمال این کشور خبر داد. 

این اقدامات تکمیل کننده اعتراضات شدید در بخش‌های جنوبی کشور بود که از زمان کودتای پارلمانی ۷ دسامبر سال گذشته علیه رئیس‌جمهور منتخب چپ‌گرای مردمی، پدرو کاستیلو، در آنجا ادامه داشت. 

در آرکیپا منطقه ای در جنوب پرو، جبهه محلی دفاع از منافع کارگران اعتصاب دیگری را ترتیب داد. 

در منطقه پونو، که بیش از سه چهارم شهروندان آن به جوامع بومی تعلق دارند، معترضان خواستار عدالت برای قربانیان سرکوب شدند. خبرنگار تله سور از آنجا گزارش داد: «امروز مردم آیمارا به خیابان ها آمدند.» 

به گزارش خبرنگار، در همان زمان، انجمن های اجتماعی و بومی راهپیمایی های جدیدی را در جهت لیما پایتخت سازماندهی می کنند تا اعتراضات را در آنجا آغاز کنند. 

در پایتخت، واحدهای پلیس ملی روز شنبه با نارنجک های گاز اشک آور به مخالفان دولت شلیک کردند و تظاهرات آنها را با خشونت متفرق کردند. 

با این حال، شرکت کنندگان به رسانه های محلی گفتند که عزم خود را برای ادامه تظاهرات تا زمانی که دولت بولوارته استعفا دهد و مسئولین در مقابل سرکوب و قربانیان سرکوب پاسخگو باشند، ادامه می دهند. 

عفو بین‌الملل (AI) اوایل هفته گذشته تأیید کرد که نیروهای ویژه امنیتی «در زمان‌های مختلف به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کرده‌اند». 

نماینده عفو بین الملل هنگام ارائه گزارش تحقیق توضیح داد که از سلاح های مرگبار استفاده شده است. 

به گفته این سازمان، نقض جدی حقوق بشر در دوران بلوارته وجود دارد که با نژادپرستی علیه جمعیت بومی تشدید می شود. 

در همین حال، دینا بلوارته تلاش می کند با کمک راست افراطی در قدرت بماند. 

او چهارشنبه هفته گذشته با کیکو فوجیموری، رهبر حزب راست‌گرای «فورزا محبوب» و دختر آلبرتو فوجیموری دیکتاتور سابق گفت‌وگو کرد. 

دو سال پیش، حاکم کیکو فوجیموری را «تجسم دیکتاتوری پدرش» خواند و تصمیم گرفت از او فاصله بگیرد. 

بولوارته علاوه بر دختر دیکتاتور، از احزاب راست میانه Somos Perú و Alianza para el Progreso و همچنین حزب راستگرای Avanza País نیز درخواست حمایت کرد. لوئیس دوران، رهبر حزب نئولیبرال «پارتیدو مرادو»، روز دوشنبه حمایت خود  از رئیس دولت بالفعل را پس گرفت. 

ایستگاه رادیویی RPP به نقل از رهبر حزب گفت: «ما درخواست خود را برای استعفای او تکرار کردیم و گفتیم که تنها گزینه ای که او دارد این است که کنگره انتخابات عمومی را برگزار کند.»

دوران درباره این گفتگو گفت: «متاسفانه رئیس جمهور معتقد است که او ریاست یک دولت قانون اساسی را بر عهده دارد و از سمت خود کناره گیری نخواهد کرد».