عقب نشینی از کودتا

عقب نشینی از کودتا

سودان: اختلاف در رهبری نظامی جنبش اعتراضی متوقف نشد و در خیابان ها ادامه یافت

نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی برای مجله هفته

علیرغم امضای «توافق» در دسامبر اعتراضات در سودان همچنان ادامه دارد و حتی بیشتر هم شده است.
در آن زمان، اختلافات و انشعاب در جنبش شورش علیه حکومت نظامی یک بار دیگر آشکار شده بود. نیروهای آزادی و تغییر (FFC)، ائتلافی که پس از برکناری عمر البشیر، رئیس جمهور دیرینه ارتش در آوریل ۲۰۱۹ برای مبارزه برای یک دولت غیرنظامی تشکیل شد، اکنون در دو جناح تقسیم شده است.
یک جناح حاضر است با رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان وارد «گفتگو» و سازش شود و این توافقنامه را امضا کند، در حالی که جناح دیگر از خواسته خود مبنی بر استعفای کامل رهبری نظامی عقب نشینی نمی کند.
این را کمیته‌های به اصطلاح مقاومت نیز می‌خواهند که در ولسوالی‌های مختلف، به‌ویژه در پایتخت خارطوم و شهر همجوار اومدورمان ایجاد شده‌اند و بسیج عمومی را در خیابان‌ها نگه می‌دارند و سازماندهی میکنند.
روز سه‌شنبه، تعداد زیادی از جوانان، دوباره در خیابان‌های خارطوم تظاهرات کردند – نیروهای ویژه امنیتی با گاز اشک‌آور و خشونت به اعتراضات آنها پاسخ دادند.
عثمان الهادی، یکی از معترضان، گفت: ما امروز اینجا هستیم تا به مردم سودان اطمینان دهیم که انقلاب ادامه دارد و به حکومت نظامی نه بگوییم.
پیش از این روز یکشنبه، دومین فرد در راس سودان، محمد «همتی» داگلو، رئیس به اصطلاح نیروی واکنش سریع (RSF) سخنرانی کرد.
این همان شبه نظامیانی هستند که (هنوز به عنوان شبه نظامیان «جانجوید») مسئول نسل کشی در منطقه دارفور سودان و کشتار ۳ ژوئن ۲۰۱۹ هستند. در آن زمان در سرکوب وحشیانه تحصن دست کم ۱۲۰ نفر در مدت بسیار کوتاهی کشته شدند.
محمد «همتی» داگلو نیز در ۵ دسامبر این قرارداد را امضا کرد، اما اکنون به نظر می رسد که از آن فاصله گرفته است.
به طور خاص، او پذیرفت که تنها چند روز پس از به دست گرفتن قدرت توسط ژنرال البرهان در اکتبر ۲۰۲۱، واضح بود که «کودتا یک اقدام اشتباه بود».
با این حال، همانطور که پورتال خبری دابانگای سودان اشاره کرد، در نوامبر همان سال او بر این عقیده بود که اقدام البرهان علیه دولت انتقالی غیرنظامی و نظامی که در اوت ۲۰۲۰ پس از ماه ها مذاکره تشکیل شده برای «اصلاح جریان انقلاب مردمی و حفظ امنیت و ثبات کشور» ضروری بود.
در پس تغییر عقیده او احتمالاً این نگرانی وجود دارد که نیروی واکنش سریع او و مهم تر از همه استقلال آن در فساد و استفاده از خشونت بدون کنترل به خطر بیفتد.
ژنرال البرهان اخیراً چندین بار از طرح «ادغام» نیروهای نیروی واکنش سریع در نیروهای مسلح سودان که تحت فرماندهی عالی ژنرال هستند صحبت کرده بود.
از سوی دیگر محمد «همتی» داگلو به عبارت «توافقنامه چارچوب» اشاره می کند که در آن «ادغام» هم ذکر شده است.
برای ناظرانی مانند روزنامه نگار حیدر المکشفی، انتخاب کلمات از سوی البرهان بیشتر تحت تاثیر مخالفت با تلاش حامیان رئیس جمهور سابق البشیر برای تلاش برای ایجاد شکاف بین نیروهای نیروی واکنش سریع و تشکیلات نظامی اشاره دارد.
محمد «همتی» داگلو همچنین از این واقعیت صحبت کرد که «عناصر رژیم منحله» تلاش می کنند بین این دو جناح شکاف ایجاد کنند.
برای اپوزیسیون «مرغد» که علاوه بر کمیته ها، حزب کمونیست سودان را نیز در بر می گیرد، این ظرافت ها هیچ نقشی ندارند. احمد عصمت، سخنگوی خارطوم به دابانگا تصریح کرد: کمیته های مقاومت همتی را دشمن انقلاب می دانند.