پرش به محتوا

روسیه: اوکراین قصد حمله به ترنسنیستریا را دارد

روسیه: اوکراین قصد حمله به ترنسنیستریا را دارد

تهدید به حمله نظامی: مسکو به غرب نسبت به «ماجراجویی» در ترانس نیستریا هشدار می دهد

پس از اینکه روز گذشته وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نشانه هایی از آمادگی برای حمله نظامی به ترنسنیستریا را مشاهده می شود و انتظار دارد در آینده نزدیک در این جمهوری جدایی طلبی تحریک شود، وزارت امور خارجه برنامه هایی را برای مقابله با نقشه‌های غرب در روز جمعه سازماندهی کرد. و در مورد «ماجراجویی» در منطقه درگیری هشدار داد.
وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مسکو به آمریکا، ناتو و اوکراین درباره ماجراجویی در ترانس‌نیستریا هشدار می‌دهد.
این آژانس توضیح داد که وزارت دفاع افزایش نیروها و تجهیزات نظامی را در نزدیکی مرز اوکراین و ترانسنیستریا شناسایی کرده است.
وزارت امور خارجه گفت که طرفدار حل و فصل همه مسائل از طریق مجاری سیاسی و دیپلماتیک است.
با این حال، هیچ کس نباید شک کند که در صورت تحریک رژیم کی یف، نیروهای مسلح روسیه واکنش مناسب نشان داده و از هموطنان خود، نیروهای حافظ صلح و انبارهای نظامی در ترانس نیستریا محافظت خواهند کرد. وزارت امور خارجه به صراحت می گوید:
«هر اقدامی که تهدیدی برای امنیت آنها باشد، مطابق با قوانین بین المللی، حمله به فدراسیون روسیه تلقی خواهد شد.»
ترانس نیستریا، که ۶۰ درصد جمعیت آن روسی و روسی زبان اوکراینی هستند، پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به دنبال جدایی از جمهوری مولداوی بود، زیرا می ترسید که این جمهوری با موجی از ناسیونالیسم به رومانی بپیوندد.
در سال ۱۹۹۲، پس از تلاش ناموفق مقامات مولداوی برای استفاده از زور برای حل مشکل، این منطقه عملاً به منطقه ای خارج از کنترل کیشینف تبدیل شد.
صلح در منطقه درگیری توسط نیروهای مشترک حافظ صلح، که شامل یک گروه ضربت از نیروهای روسی – جانشین ارتش ۱۴ شوروی ژنرال لبد است، حفظ می شود.
مشاور سابق رئیس جمهور اوکراین، الکسی آرستویچ، دو روز پیش گفت که اگر دولت مولداوی موافقت کند، اوکراین می تواند «در عرض یک تا سه روز» ترانسنیستریا را اشغال کند.
به طور کلی، لحن تهاجمی در مورد ترانسنیستریا در کیف و پایتخت های غربی برای مدتی به طرز محسوسی افزایش یافته است.
وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که انتظار دارد در آینده نزدیک در ترنسنیستریا اقدامات تحریک آمیزی انجام شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: