پرش به محتوا

کوبا در تلاش برای جلب سرمایه گذاران خارجی

تلاش کوبا برای جذب سرمایه گذاران خارجی در بخش کشاورزی است.

نوشته مارسل کونزمان – امریکا ۲۱ و خبرگزاری افه

ترجمه مجله هفته

نمایندگان وزارت کشاورزی کوبا ۵۹ پروژه جدید در بخش کشاورزی را برای سرمایه گذاران خارجی به مناقصه گذاشته اند. بنابراین کوبا یک بار دیگر فهرست مناقصه های سرمایه گذاری خود را گسترش داده است. 

از جمله، چندین شرکت تعاونی کشاورزی که مایل به مشارکت در تولید و تجارت گوشت خوک، مرغ و محصولات لبنی هستند، به دنبال شریک هستند. 

برخی از پروژه ها با پروژه های توسعه ای مرتبط هستند که هدف آنها ایجاد چرخه های بسته تولید در سطح محلی است. 

۱۶ طرح در حوزه دامپروری، ۱۴ پروژه در زمینه زراعت جنگلی است. آنها از تولید قهوه گرفته تا صادرات غذاهای دریایی با قیمت بالا مانند میگو و مارماهی را شامل می شوند. 

الخاندرو گیل، وزیر اقتصاد، از مقامات مسئول خواست تا «تولید مواد غذایی را با سرمایه گذاری های خارجی در اولویت قرار دهند». وی توضیح داد که همچنین به دنبال سرمایه‌گذاران برای توسعه «محصولات صادراتی غیرسنتی» مانند خیار دریایی و اسفنج‌های دریایی هستند که به منبع جدید ارزی کوبا در بازار آسیا تبدیل شده‌اند. 

امسال، صنعت ماهیگیری دولتی هدف خود را گسترش بیشتر آبزی پروری و ارائه آموزش های مناسب قرار داده است. 

اورلاندو دیاز، مدیر روابط بین‌الملل وزارت صنایع غذایی، بار دیگر نوآوری‌های اصلی آخرین دور مناقصه‌ها را برجسته کرد:

«کوبا در حال حاضر یک روش یک مرحله ای برای سرمایه گذاران دارد، تمام مجوزها باید در ظرف ۶۰ روز اعطا شود، و الزامات اداری به طرز چشمگیری کاهش یافته است.» 

از نظر سرمایه گذاری مستقیم، کوبا تا کنون از اهدافی که برای خود تعیین کرده بود فاصله زیادی داشته است. در بخش کشاورزی که برای مدت طولانی برای سرمایه گذاران خارجی تابو بود، تنها هفت پروژه جدید در سال ۲۰۲۲ تصویب شدند. 

دیاز اما از پیشرفت در این زمینه صحبت کرد، برخی از پروژه ها در مناطق استراتژیک مانند تولید گوشت خوک هستند. 

این جزیره سوسیالیستی در دریای کارائیب در حال حاضر باید حدود ۸۰ درصد کالری مورد نیاز خود را از خارج وارد کند. بر اساس محاسبات وزارت کشاورزی، حدود دو سوم این را می توان در کشور تولید کرد. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: