پرش به محتوا

وانگ یی: چین و روسیه با هم برای صلح.

وانگ یی: چین خواستار داشتن نقشی سازنده در ترویج صلح و توسعه جهان، همراه با روسیه استروز چهارشنبه 22 فوریه، وانگ یی، رئیس دفتر کمیسیون روابط خارجی کمیته مرکز حزب کمونیست چین گفت که کشورش خواستار همکاری با روسیه به منظور حفظ تمرکز راهبردی، تعمیق اعتماد متقابل سیاسی، تقویت هماهنگی راهبردی، گسترش همکاری های عملی، تضمین تأمین منافع مشروع دو کشور و داشتن نقش سازنده در ترویج صلح و توسعه جهانی است. 

او این سخنان را در موسکو و هنگام دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بیان کرد. 

این عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در ادامه افزود، با وجود وضعیت پیچیده و بغرنج کنونی جهان، روابط چین و روسیه با عبور از آزمون این شرایط بین المللی به پختگی، استحکام و ثبات رسیده است. 

او گفت که چین و روسیه در روابط جامع همکاری راهبری خود، هرگز کشور دیگری را هدف قرار نخواهند داد و در عین حال اجازه نمی دهند هیچ کشور دیگری نیز در این روابط به مداخله و یا اعمال فشار بپردازد. 

در سوی دیگر، ولادیمیر پوتین نیز گفت که روابط چین و روسیه به سمت هدف‌های تعیین شده حرکت می‌کند. دو طرف از روابط خود در زمینه های مختلف و همکاری در سازمان های چند جانبه مانند سازمان همکاری شانگهای و بریکس به نتایجی پربار دست یافته اند. 

پوتین ادامه داد، دو کشور موفق به تقویت همبستگی و همکاری خود در امور بین المللی شده اند که علاوه بر اهمیت فراوان در دموکراتیک تر کردن روابط بین المللی، به ایجاد تعادل و ثبات بیشتر در جهان نیز کمک خواهد کرد. 

دو طرف همچنین در مورد بحران اوکراین نیز با یکدیگر گفتگو و تبادل نظر کردند.  

persian.cri.cn


برگزاری نشست مسوولان مکانیزم مشاوره امنیتی راهبردی چین و روسیه


سه شنبه 21 فوریه/2 اسفند، «وانگ یی» عضو دفتر سیاسی و مدیر دفتر کمیسیون امور خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در مسکو با «نیکولای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه، نشست مسوولان مکانیزم مشاوره امنیتی راهبردی چین و روسیه را برگزار کردند.

دو طرف ضمن رایزنی در مورد اوضاع راهبردی بین ‌المللی کنونی و ابراز تمایل نسبت به اجرای مشترک چندجانبه ‌گرایی واقعی، مخالفت دو کشور با هر گونه قلدری یکجانبه اعلام کردند و خواستار ترویج دموکراتیک تر شدن روابط بین ‌المللی و چند قطبی شدن جهان شدند.

دو طرف همچنین موافقت کردند که به تقویت همکاری در چارچوب چندجانبه ادامه دهند و تلاش های بیشتری را برای بهبود وضعیت مدیریت جهانی به انجام برسانند. دو طرف بر این باور بودند که باید قاطعانه صلح و ثبات در منطقه آسیا و اقیانوس آرام حفظ شود و با ایجاد ذهنیت جنگ سرد، رویارویی بلوکی و تقابل ایدئولوژیک مخالفت شود.

طرفین همچنین پیرامون مساله اوکراین تبادل نظر کردند.


وزارت امور خارجه: صادرات تسلیحات آمریکا صلح و ثبات بین المللی و منطقه ای را به شدت تهدید می کندوانگ ون بین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز پنج‌شنبه 23 فوریه در کنفرانس مطبوعاتی خاطرنشان کرد که ایالات متحده هرگز در مدیریت سلاح های سبک و مهمات سخت گیری نمی کند و محصولات نظامی را آشکارا برای مدت طولانی به نهادهای غیردولتی منتقل کرده است. وی گفت: ایالات متحده همچنین در امور داخلی سایر کشورها مداخله کرده و به درگیری های نظامی و اجتماعی دامن می زند، تعداد زیادی از مهمات قابل ردیابی نیست و حتی به دست سازمان های تروریستی و نیروهای افراطی می افتد و صلح و ثبات بین المللی و منطقه ای را به شدت مورد تهدید قرار می دهد.

بر اساس گزارش، کنفرانس کاری سازمان ملل متحد در مورد مهمات متعارف روز 13 تا 17 فوریه برگزار شد. در این نشست، چین متن «عدم صادرات مهمات به نهادهای غیردولتی» و «صادرات مهمات به مناطق درگیری به روشی محتاطانه و مسئولانه » را ارائه کرد. چین از جامعه بین ‌المللی خواست تا اقدامات کنترلی خود را تقویت بخشند؛ این پیشنهاد چین مورد حمایت بسیاری از کشورهای در حال توسعه قرار گرفت.

این سخنگوی وزارت امور خارجه چین  تاکید کرد، صادرات تسلیحات فقط نوک کوه یخ «صادرات به سبک آمریکایی» است. آن چه که ایالات متحده برای سایر کشورها به ارمغان می آورد انجیل دموکراسی و حقوق بشر نیست، بلکه «بدهی خونین» معیشت ضعیف و ناآرامی های اجتماعی است.
persian.cri.cn

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: