پرش به محتوا

موشک، جواب حمام خون!

موشک جواب حمام خون.

تعداد کشته شدگان در نابلس افزایش یافت. در نتیجه حملات متقابل. اعتصاب عمومی در کرانه باختری

نوشته گریت هوکمن

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

آثار «حمله»: یک صفحه فلزی که مورد حمله نیروهای اسرائیلی در نابلس قرار گرفته (۲۲ فوریه ۲۰۲۳)

هفته ای نیست که بدون مرگ سپری شود. به گزارش خبرگزاری حکومتی آلمان، وزارت بهداشت در رام الله گزارش کرد، روز چهارشنبه ده نفر در حمله ارتش اسرائیل در نابلس در کرانه باختری کشته شدند. یک نفر دیگر نیز یک روز بعد بر اثر گاز اشک آور جان خود را از دست داد و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر نیز مجروح شدند.
بر اساس اطلاعات روزنامه اینترنتی اسرائیل تایمز، ارتش به دنبال یکی از اعضای گروه «لانه شیر» بود که سال گذشته تأسیس شده است.
در جریان این حمله، سربازان یگان ویژه جامام با مقاومت شدیدی مواجه شدند.
مظنون و دو مرد دیگر در خانه ای در شهر قدیمی پنهان شده بودند. یکی از آنها در تلاش برای فرار مورد هدف قرار گرفت و دو نفر دیگر در داخل ساختمان جان باختند.
پایگاه خبری یهودی موندویس که در آمریکا مستقر است، روز چهارشنبه گزارش داد: «در همان زمان، تعداد زیادی از نیروهای اسرائیلی وارد شهر قدیمی و مرکز شهر شدند و در آن منطقه پراکنده شدند سپس بی هدف به سوی فلسطینی‌های ساکن در محل تیراندازی کردند.»
درگیری در سراسر نابلس با پرتاب سنگ توسط جوانان به سمت نیروهای اشغالگر آغاز شد.
حداقل شش موشک پنج‌شنبه شب از نوار غزه به سمت اسرائیل شلیک شد بدون اینکه کسی زخمی شود. بر اساس اطلاعات خبرگزاری فرانسه، گروه جهاد اسلامی مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.
نیروی هوایی اسرائیل سپس به اهدافی در غزه حمله کرد. به گزارش شبکه خبری فلسطینی قدس الاخباریه، از جمله اهداف آنها یک پست نظامی گردان های قسام در اردوگاه آوارگان آش شاطی بود.
به گزارش خبرگزاری حکومتی آلمان، سخنگوی حماس که کنترل گردان های قسام را در دست دارد، صبح پنجشنبه گفت که گروه های مقاومت در غزه «شمشیر و سپر» مردم فلسطین هستند و صبر آنها به پایان رسیده است.
زندگی عمومی در کرانه باختری روز پنجشنبه به دلیل اعتصاب عمومی به مناسبت حمام خون در نابلس تقریباً به طور کامل متوقف شد.
خبرگزاری رسمی فلسطین وفا گزارش داد که تشکیلات خودگردان فلسطین شامگاه چهارشنبه از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا جلسه اضطراری تشکیل دهد.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «وضعیت در اراضی اشغالی فلسطین در خطرناک‌ترین نقطه خود در سال‌های اخیر قرار دارد».
باید به هر قیمتی از تشدید تنش جلوگیری کرد. ایالات متحده «بسیار نگران» است. بر اساس گزارش رسانه ها، وزارت خارجه آلمان فدرال نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که «بسیار نگران تلفات و مجروحان غیرنظامیان» در نابلس است.
این مقام ادامه داد: «حتی هنگام اقدام علیه نیروهای افراطی، تناسب وسایل مورد استفاده و حفاظت بی قید و شرط از جمعیت غیرنظامی باید همیشه حفظ شود».
به گزارش خبرگزاری فلسطینی معان، وزارت خارجه فلسطین از «عبارات تکراری و معمول» روز پنجشنبه ابراز ناامیدی کرده است.
با این حال، فلسطینی ها نمی توانند انتظاری جز اشک تمساح داشته باشند.
دولت افراطی راست اسرائیل در آینده نیز نباید از تحریم های جامعه ارزشی فرضی غربی هراس داشته باشد و می تواند به سیاست سرکوب خود همانطور که از زمان روی کار آمدن کرده است، ادامه دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: