پرش به محتوا

بولوارته به دنبال حمایت احزاب راست است

پرو: رئیس جمهور بولوارته به دنبال حمایت احزاب راست است

دیدار با رقیب سابق کیکو فوجیموری نقطه عطفی برای بولوارته است. 

پرو لیبره گفتگو با «مسئول اعدام های غیرقانونی» را رد می کند. 

تظاهرات و فراخوان های اعتراضی جدید

نوشته کوئینسی استملر

آمریکا ۲۱ / تله سور

دینا بولوارته، رئیس جمهور پرو، روز چهارشنبه با کیکو فوجیموری، سیاستمدار دست راستی برای گفتگو درباره «بحران سیاسی و اجتماعی این کشور» دیدار کرد. 

این جلسه بخشی از یک روند گفت‌وگو است که بولوارته به دلیل اعتراضات شدید ضد دولتی که هفته‌هاست ادامه دارد، از نمایندگان احزاب در کشور برای آن دعوت به عمل آورده است. 

منتقدان دیدار بین رقبای سیاسی سابق را نمادی از چرخش کامل بولوارته به راست می دانند. 

فوجیموری خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام است، اما نامزدی خود برای ریاست جمهوری را رد کرد. 

فوجیموری پس از نشست در کاخ ریاست جمهوری به مطبوعات گفت: «سریع ترین راه برای خروج از این بحران، پیش بردن انتخابات جدید در سال ۲۰۲۳ است. 

متأسفانه، «تندروهای سیاسی» تاکنون این امکان را مسدود کرده اند، زیرا می خواستند مطالبات مجلس مؤسسان را به تاریخ انتخابات مرتبط کنند. 

علاوه بر این، فوجیموری از اقدامات افراطی نیروهای امنیتی در مقابل انتقادهای فزاینده حتی از خارج از کشور، مانند رئیس جمهور کلمبیا، گوستاوو پترو، دفاع کرد. 

رهبر حزب راستگرای فورتسا پوپولار گفت: از پترو می خواهم که سرش  را وارد امور داخلی پرو نکند. 

گفتگوی بین دو سیاستمدار نشان دهنده یک نقطه عطف است. 

اخیراً در سال ۲۰۲۱7 بولوارته در مصاحبه ای اعلام کرد که فوجیموری مظهر دیکتاتوری پدرش است و به شدت از او به دلیل رفتارش در مبارزات انتخاباتی انتقاد کرد. 

علاوه بر فوجیموری، بولوارته همچنین هفته گذشته با اعضای احزاب راست میانه سوموس پرو و آلیانس پارا ال پروگرسو و حزب راستگرای آوانسا پائیز هم دیدار کرد. 

در همین حال، حزب سابق خود بولوارته، پرو لیبره، از شرکت در گفتگو خودداری کرده است. ولادیمیر سرون، دبیرکل حزب چپ، گفت: «پرو لیبره در جلسات با قوه مجریه شرکت نخواهد کرد، در حالی که مسئولین اعدام‌های غیرقانونی هنوز بخشی از دولت هستند». 

او همچنین از گفت‌وگو بین همکار سابق حزبی خود بولوارته و حزب راست‌گرای فوجیموری انتقاد کرد: «گله را با هم دوست داشته باشیم و دوست داشته باشیم». 

در همین حال، عفو بین الملل (AI) یافته های اولیه تحقیقات هیئت ویژه خود در پرو را ارائه کرده است. 

اریکا گوارا، نماینده عفو بین الملل، گفت که تیم پزشکی قانونی او دریافته است که نیروهای امنیتی پرو در مقاطع مختلف به طور بی رویه به سوی تظاهرکنندگان آتش گشوده اند. 

تخلفات نیروهای امنیتی در مناطق آیاکوچو، پوونو و آپوریماک به اثبات رسیده است. 

گوارا گفت: «این قطعی است که آنها از اسلحه تهاجمی گرم علیه معترضان استفاده کرده اند»

در یک مورد، تیم عفو بین الملل از فیلم‌های ویدئویی برای بازسازی صحنه تیراندازی پلیس به جوانی که صرفاً ناظر عملیات پلیس علیه شرکت‌کنندگان در یک مراسم عزاداری بود را منتشر کرد.

به طور کلی، پرو با «بحران جدی نقض حقوق بشر» روبرو است که توسط نژادپرستی علیه گروه های جمعیتی بومی تشدید شده است. 

در همین حال، حزب راستگرای آوانزا پایس خواستار عفو اعضای نیروهای امنیتی است که تقریباً ۷۰ نفر را در جریان اعتراضات کشته اند. رهبر حزب آلدو بوررو توضیح داد:

«ما به رئیس جمهور پیشنهاد دادیم که همه افسران پلیس و سربازانی که در تظاهرات مستقر شده بودند، عفو کنند، زیرا آنها از دموکراسی ما در زمانی که ما بیشتر نیاز را به آن داشتیم دفاع کردند.»

نیکلاس زوالوس کارشناس جرم شناسی این اقدام را به شدت مورد انتقاد قرار داد. «عفو به معنای محروم کردن قربانیان از دسترسی به عدالت و جلوگیری از آشکار شدن حقیقت است.»

عفو مشابهی قبلاً در سال ۱۹۹۵ در زمان دیکتاتوری آلبرتو فوجیموری، پدر سیاستمدار کیکو فوجیموری انجام شد. علیرغم گفتگوهای بین احزاب، اعتراضات در سراسر کشور ادامه دارد. 

دادستانی از تظاهرات روز پنجشنبه و انسداد جاده ها در ۱۶ منطقه خبر داد. 

این مقام به صورت روزانه گزارش می نویسد و اخیراً اشاره کرده است که بیش از ۱۰۰ جاده اصلی در کوسکو و پونو مسدود شده است. 

سازمان های اجتماعی برای ۱۹ فوریه در منطقه لیما و برای ۲۰ فوریه در آرکیپا، تمرکز و اعتراضات بیشتری را برنامه ریزی کرده اند. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: