پرش به محتوا

مادورو: ما با کلاهبرداران گفتگو نمی کنیم.

مادورو: ما با کلاهبرداران گفتگو نمی کنیم.


گفت‌وگو بین دولت و مخالفان در ونزوئلا متوقف شده است، ایالات متحده منابع مالی را مسدود می‌کند

توسط ویلما گوزمان
ترجمه مجله هفته

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، ادامه گفت‌وگو با نمایندگان اپوزیسیون «پلتفرم متحد» را به دلیل عدم رعایت توافقات نوامبر رد کرد.
مادورو روز چهارشنبه در شبکه تلویزیونی دولتی وی تی وی گفت: ما با کلاهبرداران گفتگو نمی کنیم.
دولت و ائتلاف اپوزیسیون مورد حمایت ایالات متحده پس از از سرگیری گفتگوها در نوامبر ۲۰۲۲، توافق اولیه ای را با تمرکز بر مسائل اجتماعی امضا کردند. برای امضای این توافق‌نامه مکزیک و نروژ ضمانت دادند.
این توافق شامل آزادسازی و مدیریت ۳ میلیارد دلار از وجوه دولتی است که در نتیجه تحریم های ایالات متحده در خارج از کشور ضبط شده و برخی تحت کنترل مخالفان قرار گرفته است.
یک کمیسیون مشترک باید اجرای صحیح توافقات را نظارت و بررسی کند.
این منابع برای بهداشت و آموزش و همچنین بهبود منابع برق، برنامه های غذایی و کمک به کسانی که از باران های سیل‌آسا آسیب دیده اند در نظر گرفته شده است. قرار است یک صندوق امانی برای این پول با سازمان ملل ایجاد شود.
در ماه دسامبر، احزاب گفتگوی سازمان ملل پروژه های اجتماعی را برای اجرا در کشور ارائه کردند.
در ماه ژانویه، مادورو از دولت جو بایدن خواست تا طبق آنچه توافق شده است، بودجه تصرف شده توسط آمریکا را آزاد کند:
«ما انتظار داریم دولت ایالات متحده به قول خود عمل کند و مبلغ ۳.۱۵ میلیارد دلاری را که با «پلتفرم متحد» با مشارکت دولت ایالات متحده مذاکره شده است، آزاد کند.ما برای ادامه مذاکرات منتظر آن سپرده هستیم.»
مادورو در ادامه گفت: ائتلاف اپوزیسیون متعهد به بازگرداندن این سرمایه‌ها شده است، «و اکنون آنها می‌گویند که یک دلار هم ندارند، که ایالات متحده آنها را ناامید کرده است و مطمئن نیستند که بتوانند به این توافقنامه ,عمل کنند.»
رئیس جمهور مادورو در ادامه تاکید کرد اگر نمی تواند به توافقی پایبند باشد که «ماه ها در مورد آن بحث شده و با ضامن ها و با ناظران بین المللی امضا شده است، دولت بولیواری چه اطمینانی و چه انگیزه ای می تواند داشته باشد تا دوباره با او بر سر میز بنشیند؟ هیچ!».
در ابتدای فوریه، خورخه رودریگز، رئیس هیئت دولتی، به رسانه ها گفت که اجرای توافقات حاصل شده بر سر میز مذاکره «به دلیل موانعی که آمریکا به مذاکرات تحمیل کرده» به تعویق افتاده است.
با این حال، ادامه مذاکرات منوط به آزادسازی منابع مالی است. رودریگز گفت: اگر این امر رعایت نشود، «دلیلی برای ادامه گفتگو با افرادی که به قول خود عمل نمی کنند وجود ندارد.»
خوان گونزالس، مشاور ارشد جو بایدن در امور آمریکای لاتین و مدیر منطقه در کاخ سفید در شورای امنیت ملی، پاسخ داد که دولت ایالات متحده از ابتدا می دانست که «این توافق زمان می برد و به دلیل وجود سوالات قضایی. این پروسه بسیار پیچیده خواهد بود».
شکایت های زیادی علیه ونزوئلا در دادگاه های ایالات متحده وجود دارد «و ما به صراحت اعلام کرده ایم که این مانند چرخاندن سوئیچ و ریختن صدها میلیون دلار به این صندوق نیست.»
گونزالس گفت: این یک موضوع بوروکراتیک و قانونی بسیار پیچیده است، اما ما به کار خود ادامه خواهیم داد.
جراردو بلاید، مذاکره کننده مخالف، توضیح داد که ادامه مذاکرات در مورد موضوعات کلیدی – مانند تضمین های انتخاباتی برای انتخابات ریاست جمهوری – «نمی توان آن را به اجرای توافق اجتماعی که در مکزیک امضا کردیم وابسته کرد.» وی با اذعان به تاخیرهای صورت گرفته به فرآیندهای پیچیده در تهیه مبلغ مورد توافق اشاره کرد. بلاید گفت، با این حال، هیچ چارچوب زمانی برای انتقال وجوه تعیین نشده است.
در همین حال، «پلتفرم متحد» نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که با وجود این اختلافات اما انتخابات اولیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ را در ۲۲ اکتبر برگزار خواهد کرد.
مبارزات انتخاباتی از ۲۰ اوت آغاز می شود و نامزدها بین ماه های مه و ژوئن خود را معرفی می کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: