پرش به محتوا

طرح شش ماده ای امنیت بین المللی چین منتشر شد

طرح شش ماده ای امنیت بین المللی چین منتشر شد.

پکن طرح شش نقطه ای را برای ابتکارات امنیتی جهانی ارائه می کند.وزارت خارجه چین طرحی برای یک ابتکار امنیتی جهانی در وب سایت خود منتشر کرده است.
پکن از جامعه جهانی می‌خواهد که در گفتگوی مسالمت‌آمیز و ارتقای ثبات و امنیت شرکت کند. روز سه شنبه، پکن مفهوم ابتکار امنیت جهانی خود را منتشر کرد که اصول سیاست خارجی این کشور را تشریح می کند. در این سند آمده است که حفظ صلح و امنیت جهانی و ارتقای توسعه و رفاه در سراسر جهان باید آرزوی کل جامعه بین المللی باشد.
این ابتکار همچنین با هدف رسیدگی به علل ریشه ای درگیری های بین المللی، بهبود حاکمیت امنیت جهانی و حمایت از تلاش های مشترک بین المللی است.
این می تواند ثبات و امنیت بیشتری را در یک زمان ناپایدار و در حال تغییر به ارمغان بیاورد و صلح پایدار و توسعه جهانی را ارتقا دهد.
این مفهوم شامل شش اصل کلیدی و ۲۰ اولویت برای همکاری های بین المللی در زمینه امنیت جهانی است.
اولین اصل بر پیگیری یک چشم انداز با اهداف امنیت کلی با همکاری عمومی و پایدار تاکید میکند.هسته اصلی این چشم انداز، دفاع از مفهوم امنیت مشترک برای هر کشور و دستیابی به آن از طریق گفتگو و مذاکرات صلح آمیز است.

دومین اصل ذکر شده این است که باید به حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها احترام گذاشت. همه کشورها اعضای برابر جامعه بین المللی هستند. حق آنها برای انتخاب نظام اجتماعی و مسیر توسعه خودشان باید حفظ شود.
هرگونه دخالت در امور داخلی غیرقابل قبول است.

نکته سوم خواستار تداوم حفظ اهداف و اصول منشور ملل متحد است.
در این راستا، چین یادآور می شود که ذهنیت جنگ سرد، یکجانبه گرایی، تقابل بلوکی و هژمونیسم مغایر با روح منشور سازمان ملل است و باید رد شود.

اصل چهارم بیان می کند که منافع مشروع امنیتی همه کشورها باید در نظر گرفته شود. امنیت یک کشور نباید به بهای امنیت سایر کشورها تضمین شود.

اصل پنجم حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و درکیری‌ها بین کشورها از طریق گفتگو و مشورت را در اولویت قرار می دهد. جنگ و تحریم یک راه حل اساسی نیست، بلکه تنها مشکلات و پیچیدگی های بیشتری ایجاد می کند.

در نهایت، نیاز به حفظ امنیت در دو اصطلاح سنتی و غیر سنتی برجسته می شود.
همکاری در برخورد با مناقشات منطقه ای و مشکلات جهانی و همچنین در مبارزه با تروریسم و تغییرات آب و هوایی باید اولویت داشته باشد و باید برای تقویت امنیت سایبری و بیولوژیکی تلاش شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: