بسیج مردمی ۱۵۰ هزار نفری در بلاروس تاسیس شد.

بلاروس تشکیل یک شبه نظامی خلق ۱۵۰ هزار نفری را اعلام کرد

ویکتور کرنین وزیر دفاع بلاروس از تأسیس یک شبه نظامی ۱۵۰ هزار نفری خبر داد. این گروه قرار است با توجه به درگیری اوکراین تشکیل شود و می تواند شامل زنان نیز بسود.
به گفته ویکتور کرنین، وزیر دفاع بلاروس در حال ایجاد یک شبکه میلیشیای شبه نظامی مردمی است که می تواند تعدادش به ۱۵۰ هزار نفر برسد.
کرنین به خبرگزاری محلی بلاروس سوودنیا گفت که مینسک از نزدیک تحولات اوکراین را زیر نظر دارد و نیاز به یک شبه نظامی مردمی علاوه بر ارتش این کشور را می بیند.
وزیر دفاع گفت که این گروه وظیفه «کمک به مقامات محلی در حفظ نظم در زمان حکومت نظامی» را بر عهده خواهد داشت، که در صورت سرایت درگیری در یک کشور همسایه به بلاروس، وارد عمل شوند.
به گفته وزیر، وظیفه اصلی شبه نظامیان «در درجه اول حفاظت از خانه و دارایی مردم و تضمین نظم و قانون همراه با پلیس» خواهد بود.
کرنین تاکید کرد: در چنین شرایطی «فعالیت های گروه های خرابکار مختلف، افزایش جنایت، غارت – همه چیز ممکن است.»
کرنین تصریح کرد، به ویژه، این واحدها در مناطق روستایی «جایی که یک افسر پلیس منطقه گاهی چندین روستا را پوشش می دهد» مورد نیاز است، و افزود که اگر مقامات محلی لازم بدانند، شبه نظامیان مردمی نیز می توانند در شهرها مستقر شوند.
زنان همچنین می توانند در میلیشیای شبه نظامیان مردمی در بلاروس عضو شوند.

کرنین توضیح داد که دوره های آموزشی برای داوطلبان برنامه ریزی شده است که «زمان زیادی نمی گیرد». این مقام ارشد نظامی همچنین به تفاوت شبه نظامیان مردمی و دفاع ارضی اشاره کرد.
به گفته وی، یگان‌های پدافند سرزمینی، تشکیلات نظامی با ساختار مشخص هستند که در زمان صلح، سلاح، تجهیزات، تجهیزات ارتباطی و سایر تجهیزات نظامی برای آنها در نظر گرفته شده است.
کرنین در ادامه:
«شبه‌نظامیان مردمی داوطلبانی هستند که ما آنها را مسلح می‌کنیم و آنها فقط کار خود را در به طور معمول انجام می‌دهند، در خانه خودشان عادی زندگی می‌کنند و در محل کار معمول خود کار می‌کنند که آنها را در زمان صلح استخدام کرده‌اند. »
وزارت دفاع بلاروس قبلاً اعلام کرده بود که قصد دارد در ماه می ۲۰۲۲ یک شبکه شبه نظامی ایجاد کند. به گفته الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور این کشور، این ایده «با تجربه منفی اوکراین زمانی که به دلیل کمبود سربازان، مردان مسن بایستی به خدمت سربازی می رفتند» و بکار گرفتن کسانی که خدمت سربازی و با نظامی نکرده بودند، ایجاد شد. در پاییز، بلاروس آزمایشی را در سازماندهی شبه نظامیان مردمی انجام داد.