پرش به محتوا

اخراج اسرائیل از اجلاس سران اتحادیه آفریقا!

اخراج اسرائیل از اجلاس سران اتحادیه آفریقا!

نوشته کریستین سلز، کیپ تاون

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

اجلاس سران اتحادیه آفریقا در مورد کمبود مشکلات نمی توانند گلایه ای داشته باشند. در حالی که سی و ششمین اجلاس سران اتحادیه آفریقا (AU) در آخر هفته در آدیس آبابا برگزار شد، چهار کشور از ۵۵ کشور عضو – سودان، مالی، بورکینافاسو و گینه در آن حضور نداشتند آنها در حال حاضر عضویتشان از طرف اجلاس سران اتحادیه آفریقا به حالت تعلیق درآمده است. 

همچنین مشکلات عمده ای در اجرای توافقنامه تجارت آزاد آفریقا وجود داشت. به این مشکلات موارد کمبود غلات و کود در نتیجه جنگ در اوکراین و تحریم های غرب علیه روسیه اضافه شده است. 

با این حال، یک موضوع موفق شد همه چیزهای دیگر را تحت الشعاع قرار دهد: یک دیپلمات ارشد اسرائیلی که در نشست سران اتحادیه آفریقا شرکت کرده بود از جلسه اخراج شد. 

نیروهای امنیتی، معاون مدیر کل وزارت خارجه اسرائیل، شارون بار لی را روز شنبه از مقر اتحادیه آفریقا اسکورت کردند. تل آویو پس از آن سپس توپخانه سنگین پروپاگاندا را رونمایی کرد. 

لیور حیات، سخنگوی وزارت امور خارجه روز شنبه به نقل از روزنامه تایمز اسرائیل گفت: غم انگیز است که می بینیم اتحادیه آفریقا گروگان تعداد کمی از کشورهای افراطی مانند الجزایر و آفریقای جنوبی شده است که توسط نفرت هدایت می شوند و تحت کنترل ایران هستند. 

بار-لی یک «ناظر معتبر با مجوز حضور» در جلسه بود. البته این ادعا دقیقا همان چیزی است که اتحادیه آفریقا آن را رد می کند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام ناشناس گفت که نه بار لی، بلکه آللی ادماسو سفیر اسرائیل به این نشست دعوت شده بود. 

«مایه تاسف است که فرد مورد نظر از چنین فرصتی سوء استفاده کرده است.»

ابا کالوندو، سخنگوی موسی فکی، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، نیز در توییتر تصریح کرد که اتحادیه کشورها «نه مجوز و نه دعوت» برای بار لی  صادر کرده است و بنابراین «منطقی است که او اخراج شده است». 

به ویژه برای کالوندو، این حادثه یک شامورتی‌بازی است. رئیس شما فکی فقط در سال ۲۰۲۱ به اسرائیل وضعیت ناظر در اتحادیه آفریقا اعطا کرد. 

این کشور آخرین بار این وضعیت را با سازمان قبلی OAU داشت، اما در سال ۲۰۰۲ زمانی که اتحادیه آفریقا تأسیس شد، آن را از دست داد. بجز این تصمیم فکی دو سال پیش با مخالفت کشورهای عضو مواجه شد. 

کمیسیونی متشکل از شش رئیس دولت سال گذشته تشکیل شد تا بررسی کند که آیا اسرائیل باید به عنوان ناظر اعطا شود یا خیر. 

الجزایر و آفریقای جنوبی از مخالفان این اقدام محسوب می شوند و این روند هنوز تکمیل نشده است. به گفته کالوندو، اکنون با توجه به این اتفاق جدید روی آن تفکر خواهد شد.

در حالی که کلیسون مونیلا، سخنگوی وزارت خارجه آفریقای جنوبی، صرفاً از اسرائیل خواست تا ادعاهای خود را ثابت کند، خبرگزای حکومتی آلمان آتش بیار معرکه شد.

این خبرگزاری آلمانی با عنوان «آفریقای جنوبی از حذف ناظر اسرائیلی از اجلاس اتحادیه اتحادیه اروپا استقبال می کند»، به نقل از «ماهلونگی (sic) بونگو متسیری، سخنگوی دولت» نوشت که این کشور از این اقدام «استقبال» میکند زیرا اسرائیل یک «دولت آپارتاید» است. 

در واقع، نام خانم مورد نظر ماهلنگی بنگو-متسیری است و او اصلا به نمایندگی از دولت آفریقای جنوبی صحبت نمی کند. او در واقع سخنگوی حزب حاکم کنگره ملی آفریقا (ANC) است که به وضوح در سربرگ بیانیه مطبوعاتی او ذکر شده بود. 

در همین حال، سخنان یکی از مهمانانی که در واقع به اجلاس دعوت شده بود، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، بسیار کمتر مورد توجه قرار گرفت. 

وی روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی به عنوان بزرگترین مشکل این قاره گفت: «یک سیستم مالی ناکارآمد و ناعادلانه جهانی که بسیاری از کشورهای آفریقایی را از کاهش بدهی و تامین مالی مورد نیاز آنها محروم می کند.»

در عوض، کشورهای آفریقایی باید «نرخ‌های بهره اخاذی» بپردازند که در نتیجه «سیستم‌ها و ساختارهای مختلف از بهداشت و آموزش گرفته تا سیاست‌های اجتماعی، ایجاد شغل و برابری جنسیتی به دلیل عدم حمایت از سرمایه‌گذاری محروم می‌شوند». 

گوترش خاطرنشان کرد که آفریقا هم در شورای امنیت سازمان ملل و هم در نهادهای برتون وودز کمتر حضور دارد و تاکید کرد که او از ساختار بدهی جدید برای آفریقا حمایت می کند. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: