پرش به محتوا

چین در خدمت صلح

دیپلمات عالی رتبه جمهوری خلق چین در حال آماده سازی مذاکرات در مسکو برای پایان دادن به جنگ اوکراین است. غرب مدعی است پکن در حال تامین تسلیحات برای روسیه است

نوشته یورگ کرونائر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

وانگ یی، دیپلمات ارشد سیاست خارجی چین روز دوشنبه وارد مسکو شد تا درباره راه‌حل احتمالی صلح اوکراین گفتگو کند.
همانطور که دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری توضیح داد، طیف موضوعاتی که با وانگ مورد بحث قرار خواهد گرفت بسیار گسترده است.
با این حال، منابع دیپلماتیک گفتند که ابتکار اخیر چین برای یافتن راه حلی از طریق مذاکره برای پایان دادن به جنگ اوکراین در این دیدار نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.
وانگ ابتکار عمل را روز شنبه در «کنفرانس امنیتی» مونیخ اعلام کرد و انتشار موضع چین را به پس از مذاکرات وانگ در پایتخت روسیه موکول کرد.

کارشناس سیاست خارجی چین که ریاست کمیسیون سیاست خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین را بر عهده دارد، پیش از این در فرانسه، ایتالیا، آلمان و مجارستان مذاکراتی داشته و همچنین خواستار پایان دادن به خصومت ها شده بود. جزئیات این دیدارها فاش نشد.
فراتر از ابتکار خود برای مذاکره، پکن روز دوشنبه به ادعای آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه چین در حال بررسی عرضه تسلیحات کشنده به روسیه است، را رد و به آن اعتراض کرد. بلینکن هیچ مدرکی برای این ادعا ارائه نکرد.
وال استریت ژورنال مدعی شده است که روسیه از پهپادهای تجاری تولیدکننده چینی DJI در اوکراین استفاده می کند، اشاره کرد.
اما پهپاد‌ها در بازارهای در سراسر جهان در دسترس هستند و پکن هیچ کنترلی بر نوع بکارگیری آنها و دستکاری آنها برای استفاده نظامی ندارد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه این ادعا را که پکن می‌خواهد با ارسال تسلیحات به مسکو کمک کند، «اطلاعات نادرست» خواند و گفت که «این ایالات متحده است و نه چین که دائماً سلاح به میدان جنگ می فرستد.»
پکن دیگر صبرش از «اشاره‌های ایالات متحده به روابط چین و روسیه» لبریز شده است.
با وجود این اتهام بلینکن موج های مورد نظر آمریکا را در غرب ایجاد کرد. سناتور آمریکایی لیندسی گراهام خطاب به چین با بهترین ادبیات چاروادارهای جنوب آمریکا گفت : «اگر الان روی قطار پوتین بپری، احمق تر از لجن هستی.»
ژان آسلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ پیش از این چین را تهدید کرده بود که در صورت تامین سلاح برای روسیه، تحریم خواهد شد. علاوه بر این، اعتبار طرح صلح چین از بین خواهد رفت.
ابتکار چین برای پایان دادن به جنگ با تایید جنوب جهانی روبرو میشود.
لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور برزیل اخیراً حمایت خود را از صلح بین روسیه و اوکراین اعلام کرد.
هند نیز از نظر دیپلماتیک برای آتش بس فشار می آورد. تقریباً دو هفته پیش، آجیت دوال، مشاور امنیت ملی دهلی نو، در مسکو به ویژه با شخص پوتین. درباره این موضوع مذاکره کرد.
بنیاد تحقیقات آبزرور، یکی از مشهورترین اندیشکده‌های هند، مطالعه‌ای را در پایان ژانویه منتشر کرد که به دنبال یافتن راه‌هایی برای مذاکره برای راه‌حل است.
سارا کوگونگلوا، نخست وزیر نامیبیا در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد:
«ما به دنبال پیدا کردن مقصر نیستیم، ما می‌خواهیم مشکل را حل کنیم.» این بی فایده‌ای است که روسیه و غرب پول‌های بیشتری را برای خرید سلاح سرمایه‌گذاری کنند.
جوزف بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، تقریباً به عنوان جواب و اظهار نظر در مورد ابتکار مذاکره چین، در جریان بازدید از کیف روز دوشنبه، وعده تحویل تسلیحات جدید را داد. هزینه این بار: نیم میلیارد دلار آمریکا.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: