پرش به محتوا

پکن: آمریکا دروغ می گوید و حق ندارد به ما امر و نهی کند!

پکن: آمریکا دروغ می گوید و حق ندارد به ما امر و نهی کند!


«خط قرمز» واشنگتن: به گفته آمریکا، چین در حال بررسی ارسال تسلیحات به مسکو است – پکن تکذیب کرد!

ایالات متحده احتمالا «خط قرمز» خود را برای چین ترسیم کرد. در عرض چند ساعت، چندین مقام ارشد ایالات متحده هشدار دادند که ارسال «کمک های مرگبار» پکن به مسکو غیرقابل قبول است.
به گفته آمریکا، چین در حال بررسی ارسال تسلیحات به ارتش روسیه است. پکن اما این موضوع را رد می کند.

لیندا توماس-گرینفیلد، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز یکشنبه به شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت. هر کشوری که مسکو را در درگیری های مداوم خود با کی یف مسلح کند، از «خط قرمز» واشنگتن عبور می کند.

در همان روز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، به وانگ یی، دیپلمات ارشد چینی، مستقیماً نسبت به بررسی چنین گزینه ای هشدار داد.
در ۱۹ فوریه، بلینکن در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ به سی بی اس گفت که واشنگتن نگران است چرا که چین در حال بررسی «حمایت با سلاح های مرگبار» از مسکو در درگیری اوکراین است. به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، هرگونه ارسال تسلیحات به روسیه باعث ایجاد «مشکلات جدی» خواهد شد.
بلینکن همچنین با دیپلمات برجسته چینی وانگ یی در مونیخ ملاقات کرد. وزیر خارجه آمریکا به سی بی اس گفت:

«نگرانی ما اکنون بر اساس اطلاعاتی که داریم این است که آنها در حال بررسی ارائه حمایت از روسیه با سلاح‌های مرگبار هستند.»

به گفته وزیر خارجه آمریکا، او به دیپلمات برجسته چینی به صراحت گفته است که «این امر عواقب جدی بر روی روابط ما خواهد داشت.»
بلینکن در همان زمان تاکید کرد که پکن «هنوز از این خط قرمز عبور نکرده است».
با این حال، وی جزئیاتی در مورد ماهیت اطلاعات موجود یا نوع دقیق کمک به روسیه که گفته می‌شود چین در نظر دارد، ارائه نکرد. در عوض، او گفت که جزئیات بیشتر در آینده اعلام خواهد شد.
بلینکن همچنین مدعی شد که ایالات متحده از این موضوع آگاه است که پکن در چند ماه گذشته به مسکو «حمایت مادی» ارائه کرده است.
وی افزود که گفته می شود این کمک ها «مستقیماً در حمایت از تلاش های جنگی روسیه است.» نماینده آمریکا در سازمان ملل در گفتگو با شبکه سی ان ان گفت:
«این باید روشن باشد که تلاش چینی ها و دیگران برای استفاده از سلاح برای حمایت از روس ها در حمله وحشیانه آنها به اوکراین غیرقابل قبول است.»
او افزود که این یک «خط قرمز» برای ایالات متحده است. سخنان او اندکی پس از ملاقات بلینکن با وانگ یی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ بیان شد.
پکن بلافاصله ادعاهای مقامات آمریکایی را در روز دوشنبه رد کرد. وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که واشنگتن در حال انتشار «اطلاعات غلط» است.
وی روز دوشنبه در نشست خبری اعلام کرد:
«تسلیحات در میدان نبرد به طور مداوم توسط ایالات متحده و نه چین تامین می شود. آمریکا حق ندارد به چین امر و نهی کند و ما هرگز دستورات و حتی تهدید و فشار آمریکا را در رابطه با روابط روسیه و چین نمی‌پذیریم.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: