پرش به محتوا

جورج سوروس چگونه رسانه ها را به فساد و وابستگی می کشاند؟

مرد پشت صحنه: جورج سوروس چگونه رسانه ها را به فساد و وابستگی می کشاند؟

گئورگ سوروس، میلیاردر متولد بوداپست، شبکه جهانی نفوذ باورنکردنی ایجاد کرده است. گزارش جدید نشان می دهد که چگونه دستگاه تبلیغاتی جورج سوروس رسانه های جهان را فاسد و وابسته به خود کرده است.

تحلیلی از فلیکس لیوشیتز
منبع رسانه های روسی
ترجمه مجله هفته

گزارش جدیدی در وب‌سایت نیوز باسترز مرکز تحقیقات رسانه‌ای مستقر در ایالات متحده، شبکه گسترده‌ای از رسانه‌ها و سازمان‌ها را نشان می‌دهد که با میلیون‌ها دلار در سال توسط میلیاردر جورج (گئورگ) سوروس تأمین مالی می‌شوند.
نیوز باسترز خود را به عنوان «ابزار واکنش آنلاین برای مستندسازی، افشای و خنثی کردن جهت‌گیری رسانه های لیبرال» توصیف می کند.
نفوذ گسترده جهانی این میلیاردر مجارستانی به خوبی شناخته شده میباشد و حتی خود سوروس نیز در موارد بی شماری به آن اذعان کرده است – از جمله او به فعالیت هایش در ارتباط با اوکراین افتخار هم میکند.
سوروس آشکارا نقش خود را در ترویج کودتای سازمان‌دهی شده در مایدان سال ۲۰۱۴ در کیف توضیح داد و حتی در آن زمان نیز اظهار داشت:
«من حتی قبل از استقلال اوکراین از اتحاد جماهیر شوروی، بنیادی را در اوکراین تأسیس کردم. از آن زمان، این بنیاد در آنجا فعالیت می کند. و او نقش مهمی در وقایع آن زمان و اکنون داشت.»
سپس در یک مصاحبه طولانی با نیویورک تایمز در اکتبر ۲۰۱۹، سوروس اعلام کرد: «قوس تاریخ مسیر خودش را دنبال نمی کند، باید خم شود.» و او «مشغول خم کردن آن در جهت درست بود».
گزارش نیوز باسترز نام صدها رسانه، سازمان‌های غیردولتی بشردوستانه و اجتماعی را که سوروس سالانه از آنها حمایت مالی می‌کند، ذکر می‌کند و ادعا می کند که کمک های مالی او به آنها این امکان را داده است که «قدرت گسترده ای بر اطلاعات در سیاست بین الملل اعمال کند» و او از این ابزارها «برای شکل دادن به افکار عمومی تقریباً در هر قاره و به زبان های مختلف» استفاده میکند.

چه کسی این پول دریافت میکند؟

نیوزباسترز، «پروجکت سیندیکیت» یا «سایت افکار جهانی» را به عنوان بزرگترین پلتفرم تبلیغاتی تحت حمایت سوروس معرفی می کند.
پروجکت سیندیکیت خود را به عنوان «سایت افکار جهانی» معرفی می کند و دارای «مخاطبان جهانی» است که شامل «سیاستمداران برجسته، سیاست گذاران، دانشگاهیان، رهبران تجاری و فعالان جامعه مدنی از شش قاره و بیش از ۱۴۰ رئیس دولت است.»
از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، سوروس حداقل ۱.۵ میلیون دلار برای این پروژه ارسال کرده است. این نهاد به طور فعال سقط جنین را ترویج می کند و قبلاً در آن زمان برای قرنطینه جهانی آب و هوا فشار می آورد.
موسسه پوینتر نیز در صدر این فهرست قرار دارد که نیوز باسترز آن را به عنوان «وزارت حقیقت جهانی تحت حمایت سوروس» توصیف می کند.
در مدت مشابهی مانند پروجکت سیندیکیت این نهاد هم ۴۹۲ هزار دلار دریافت کرد. با این پول شبکه بین المللی بررسی واقعیت پوینتر که ۱۰۰ نهاد به اصطلاح «فکت چکر» را به هم متصل می کند، تامین مالی شده است.

این شبکه شامل نهاد پالیتی‌فکت بحث‌برانگیز است و به طور فعال با پلتفرم‌های اصلی رسانه‌های اجتماعی کار می‌کند تا ضمن سانسور صداها و نظرات منتقد و جایگزین، فعالیت‌های آن‌ها را بدنام کند.
نیوز باسترز استدلال می کند که در واقعیت، این ابتکارات فقط برای تأثیرگذاری بر نظرات در مورد موضوعاتی مانند سقط جنین، تراجنسیتی و کووید-۱۹ عمل می کنند.
این گزارش همچنین خاطرنشان می‌کند که تحقیقات دانشگاهی قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد بررسی واقعیت مانع از انتشار اطلاعات نادرست آنلاین نمی‌شود. که این سوال را مطرح می کند که چرا بسیاری از سازمان ها و افراد ثروتمند در وهله اول مبالغ هنگفتی را به چنین پروژه هایی تزریق می کنند.
«اوپن دیموکراسی» مستقر در بریتانیا نیز از سال ۲۹۱۶ تا ۲۰۲۰ ۱,۶۳۳,۴۵۷ دلار دریافت کرد. این وب سایت سالانه بیش از یازده میلیون بازدید کننده را جذب می کند، به زبان های مختلف منتشر می شود و محتوای آن توسط طیف گسترده ای از روزنامه ها و مجلات در بسیاری از کشورها انتخاب و نقل می شود. با این حال، سوروس فقط به سازندگان این محتوا کمک مالی نمی کند. بنیاد او از طیف وسیعی از فعالان عدالت اجتماعی حمایت می کند که اغلب آنها در رسانه های اجتماعی تاثیر گذار هستند.
به عنوان مثال، در ژوئیه ۲۰۲۱، او یک بودجه۱۰۰ میلیون دلاری را برای پیشبرد آرمان فمینیسم رادیکال در سراسر جهان برای پنج سال آینده تخصص داده است.
سازمان‌هایی که از سوروس کمک مالی دریافت می‌کنند، پوشش گسترده‌ای از رویدادها و فعالیت‌هایی را که با هزینه او ترتیب می‌دهند را ترویج می‌کنند و به نوبه خود بر درک و افکار عمومی تأثیر می‌گذارند.

سوروس به صراحت اعلام کرده است که هدفش این است که اطمینان حاصل شود که هر چه بیشتر«زنان، تراجنسیتی‌ها و افراد ناسازگار جنسیتی بیشتری در پست‌های رهبری چه در سیاست و چه در دولت» جایگزین سیاستمداران سنتی شوند.
ممکن است تک تک کمک‌های این دست و دلباز، بنیادها و شبکه‌‌هایش از نظر مبلغ کم به نظر برسد، اما حجم کل این کمک‌های مالی در کل شبکه نزدیک به ۳۰۰ سازمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

این شبکه تبلیغاتی چگونه کار می کند؟

گزارش نیوز باسترز نمونه‌های متعددی از این که چگونه این منابع خبری ظاهراً مستقل نه تنها مقالاتی را منتشر می‌کنند که خط دولت ایالات متحده را در سراسر جهان تبلیغ می‌کنند، ارائه می‌کنند. آنها همچنین بر سیاست ها و اظهارات خود مقامات کاخ سفید تأثیر می گذارند و اغلب تمایلات و اطلاعات نادرست را تقویت می کنند.
در اواسط سال ۲۰۲۲، دولت بایدن اعلام کرد که علیرغم دو فصل متوالی رشد منفی – تعریف فنی رکود در اقتصاد – این کشور «در حقیقت» در رکود نیست.
این ادعا بلافاصله از طریق پروجکت سیندیکیت توسط جفری فرانکل، اقتصاددان هاروارد، ترویج شد که حتی اگر برآوردهای رسمی حاکی از دو چهارم رشد منفی باشد، «لزوما به این معنی نیست که ایالات متحده وارد رکود شده است».
چند روز پس از اظهارات کاخ سفید مبنی بر اینکه ایالات متحده در رکود نیست، پولیتی‌فکت وابسته به سوروس در یک بررسی سعی کرد تا نشان دهد که دولت بایدن اصلاً در تعریف رکود دستکاری نکرده است.
نیوز باسترز همچنین برای گزارش خود با مت پالمبو، نویسنده کتاب مرد پشت پرده در سال ۲۰۲۲ مشورت کرد: «درون شبکه مخفی جورج سوروس».

وی اظهار داشت که «یکی از بزرگترین پیامدهای تأمین مالی و کنترل مؤثر سوروس بر رسانه‌های بزرگ، ایجاد فیلتری برای آنچه می‌توانیم در ملاء عام ببینیم و بخوانیم» است.

این تنها رسانه های خبری فردی نیستند، بلکه بسیاری از روزنامه نگاران از نشریات بسیار تأثیرگذار غربی – از جمله نیویورک تایمز، واشنگتن پست، سی بی اس، سی ان ان و ای بی سی – تحت تأثیر پولهای سوروس قرار دارند.
پتانسیل ثروت او، که در گزارش نیوز باسترز شناسایی شده و توسط پالمبو تأیید شده است، به سوروس کمک می کند تا از او در برابر تحقیقات محافظت کند «زیرا خبرنگاران او را متحد خود می دانند، نه هدفی برای تحقیق و انتقاد».
«همه اینها بر تهیه گزارش تاثیر می گذارد. کافی است نام سوروس را در عملکرد جستجوی هر یک از نشریات لیبرال اصلی که او به آن وابسته است تایپ کنید و ببینید که چگونه او تحت حمایت و پوشش قرار گرفته شده است.»
او معتقد است که نفوذ به این معناست که سوروس می تواند خودسرانه «هر گونه تاثیری» که لازم تشخیص بدهد اعمال کند – از جمله این روایت نادرست که هر انتقادی از او باید معادل یهود‌ستیزی باشد.
پالمبو توضیح داد: «اگر کسی اصلاً درباره او گزارش منفی بدهد، به گونه‌ای به تصویر کشیده می‌شود که گویی منتقد او خودش آدم بدی است. و از آنجایی که این کار ساده‌ای جناح چپ لیبرال است، آنها می‌توانند دست به این کار بزنند چرا که رسانه‌ها هم با آنها همکاری میکنند.»

آخرین پروژه سوروس

در سال ۲۰۲۰، پروجکت سیندیکیت تفسیری توسط اقتصاددان ماریانا مازوکاتو منتشر کرد. او استدلال کرد که «اگر مردم جهان آماده پذیرش «تحول اقتصادی سبز» نیستند که تحولی واقعاً انقلابی است و پیامدهای عظیمی برای حقوق بشر و زندگی روزمره شهروندان دارد، پس «قرنطینه‌های اقلیمی باید اعمال شود». یک مفهوم کاملا جدید و هنوز اثبات نشده در علم که برای مقابله با گرمایش جهانی باید مورد آزمایش قرار بگیرد. راه‌کارهای دولت‌ها در مورد همه‌گیری کووید-۱۹ نشان داده است که این [قرنطینه‌ها] ممکن است.»

«جهان در حال نزدیک شدن به نقطه اوج تغییرات آب و هوایی است که حفاظت از تمدن در آینده نیازمند مداخله موثر‌تر و چشمگیری است. در آینده نزدیک، جهان ممکن است مجبور شود دوباره به قرنطینه متوسل شود – این بار برای مقابله با یک وضعیت اضطراری آب و هوایی.
در همان سال، سوروس به روزنامه ایتالیایی لا ریپوبلیکا گفت که همه گیری کووید-۱۹ در واقع یک «لحظه انقلابی است، که در آن دامنه احتمالات بسیار گسترده تر از زمان های عادی است، و آنچه در زمان های عادی غیرقابل تصور بنظر میرسد در این دوران ممکن میشود، در واقع به این دلیل این اتفاق امکان پذیر می شود چون مردم سرگردان و هراسناکند.»

به گزارش نیوز باسترز، هنوز مشخص نیست که سوروس بعداً از چه جنبشی حمایت مالی خواهد کرد، از چه فاجعه ای برای پیشبرد منافع ایدئولوژیک و مالی خود بهره برداری خواهد کرد یا آنرا ایجاد خواهد کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: