پرش به محتوا

باز هم حمله اسرائیل به پایتخت سوریه

باز هم حمله اسرائیل به پایتخت سوریه

«منابع» نزدیک به مخالفان دولت سوریه ادعا میکنند که اهداف نظامی، در منطقه تاریخی دمشق مورد اصابت موشک‌های اسرائیلی قرار گرفته است

نوشته کارین لوکفلد
یونگه ولت
ترجمه سیما صابری

حملات راکتی سنگین یکشنبه شب دمشق پایتخت سوریه را لرزاند.
اندکی پس از نیمه شب (به وقت محلی)، موشک های اسرائیلی در کفار شوش، در مصرع و در ارگ دمشق اهدافی را بمباران کردند.
به گفته سخنگوی ارتش سوریه، موشک‌ها از سمت بلندی‌های جولان سوریه شلیک شده‌اند، منطقه‌ای در غرب سوریه که در سال ۱۹۶۷ به طور غیرقانونی اشغال و در سال ۱۹۸۱ توسط اسرائیل ضمیمه این کشور شد.
ارتش سوریه با پدافند هوایی خود توانست «بیشتر موشک ها» شلیک شده توسط اسرائیل را رهگیری کند.
خبرگزاری رسمی سانا گزارش داد که پنج نفر کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.
طبق معمول، رهبری ارتش اسرائیل در مورد این حملات اظهار نظری نکرد.
بسیاری از رسانه‌ها و خبرگزاری‌های غربی به نقل از «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» مستقر در بریتانیا در گزارش‌هایی درباره غیرقانونی اسرائیل گزارش‌هایی را منتشر کردند.
رامی عبدالرحمن، تنها عضو این «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، گفت که این حملات مواضع شبه نظامیان ایرانی و حزب الله (لبنان) مستقر در «میان ساجده سیناب و الدیجابه در حومه دمشق» را هدف قرار دادند.
در پی این حملات هم آتش سوزی صورت گرفت و هم صدای انفجار شنیده شد. همچنین سامانه راداری ارتش سوریه در جنوب دمشق در استان سویدا مورد حمله قرار گرفت.
به گفته این آژانس، این دومین حمله اسرائیل به سوریه در سال جاری بود.
در ۲ ژانویه، هفت شبه نظامی که گمان می رود مورد حمایت ایران بودند در حمله به فرودگاه دمشق کشته شدند.
«دیده‌بان حقوق بشر سوریه» یکنفره که در رسانه های آلمانی نیز به عنوان نوعی نهاد جامعه مدنی معرفی می شود که ادعا میشود «ناظران زیادی در سوریه دارد» به اپوزیسیون افراطی دولت سوریه وابسته است .

در اوایل ماه مه ۲۰۱۸، پیتر هیچنز، روزنامه‌نگار بریتانیایی، بیانیه رسمی «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» مبنی بر اینکه این رصدخانه «وابسته به هیچ نهاد سیاسی» نیست را رد کرد.

هنگامی که از او در این مورد سوال شد شد، تأیید شد که «بریتانیا پروژه ای را تحت عنوان «دیده بان حقوق بشر سوریه» را با بودجه تقریبا ۲۰۰ هزار پوند راه‌اندازی کرده است».
ادعا میشود این بودجه تامین «برای تجهیزات ارتباطی و دوربین» بود. هیچنز در ستون خود برای ساندی میل یکشنبه نوشت: نباید فراموش کرد که تامین کننده بودجه، وزارت خارجه در واقع یک نهاد رسمی از دولت بریتانیا است.

دو شهروند دمشقی امین ن و جلال ب* در گفتگوی تلفنی با روزنامه یونگه ولت گزارش دادند که پدافند هوایی سوریه موشک های اسرائیل را بر فراز مرکز شهر منهدم کرده است.
ب می‌گوید: «اگر موشک‌ها به اهداف خود اصابت کرده بودند، احتمالاً ما دیگر وجود نداشتیم.» در ارگ، یک مرکز مطالعاتی باستان‌شناسی مورد اصابت قرار گرفت، در مصراع قطعات موشک در یک منطقه مسکونی سقوط کرد. در کفر شوش، موشک به خانه ای در مقابل مجتمع آموزشی زنان ایرانی اصابت کرد.
ن افزود: یکی از کشته شدگان متخصص داخلی و یک داروساز نیز کشته شده است.
نذیر عوض، مدیر کل اداره آثار باستانی و موزه های سوریه، به رسانه ها درباره تخریب ارگ که بخشی از میراث جهانی سوریه به عنوان بخشی از شهر قدیمی دمشق است، گفت. در زمان حمله ده نگهبان در محل حضور داشتند که دچار جراحات جسمی و روحی شدند.
ارگ منحصراً یک مکان باستانی، فرهنگی و اجتماعی با امکانات آموزشی است. اثاثیه، کامپیوتر، اسکنر و تجهیزات گرانقیمت فیلمبرداری در موسسه هنرهای کاربردی در این حمله نابود شد.
انتظار می رود یک تیم تحقیقاتی یونسکو این خسارت را ثبت و مستند کند.
همه اهداف موشکی اسرائیل در محله های پرجمعیت مرکز دمشق قرار دارند.
در مجاورت محل اصابت موشک‌ها در کفر شوش نه تنها بخش های قدیمی و روستایی این ولسوالی وجود دارد، بلکه ادارات دولتی متعددی از جمله وزارت امور خارجه نیز وجود دارد.
توزیع کمک های بشردوستانه برای زلزله زدگان در حال حاضر در این محل با سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ هماهنگ میشد.
ناجت روچدی، معاون نماینده سازمان ملل در سوریه روز یکشنبه در توییتر نوشت، تنها در سوریه ۸.۸ میلیون نفر از این فاجعه آسیب دیده اند.


«نقض آشکار قوانین بین المللی»: روسیه حمله اسرائیل به دمشق را محکوم کرد

پس از حمله اخیر اسرائیل به دمشق که منجر به کشته شدن پنج نفر شد، مسکو از تل آویو می خواهد که «از انجام اقداماتی که پیامدهای خطرناکی برای کل منطقه دارد خودداری کند.»

روسیه روز یکشنبه حمله هوایی به مناطق مسکونی در دمشق را محکوم کرد، اسرائیل متهم است که شب گذشته در پایتخت سوریه پنج غیرنظامی کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی کرده است. 

روسیه به عنوان یکی از حامیان مهم کشور مستقل سوریه، حمله شامگاه شنبه به منطقه «کفر شوشا» در دمشق را «نقض آشکار» قوانین بین المللی توصیف کرد. 

ماریا زاخاراووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما از طرف اسرائیلی می‌خواهیم که تحریکات مسلحانه علیه جمهوری عربی سوریه را متوقف کند و از اقداماتی که پیامدهای خطرناکی برای کل منطقه دارد، خودداری کند. 

به گفته سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه که یک گروه ضد اسد مستقر در لندن است، حمله اسرائیل در نزدیکی یک مرکز فرهنگی ایران رخ داده است. 

به گزارش خبرگزاری سوری سانا، پدافند هوایی سوریه موفق شد «بیشتر» موشک های شلیک شده توسط جت های اسرائیلی را بر فراز بلندی های جولان رهگیری کند. 

تبادل ضربات بین اسرائیل و ایران در حال حاضر در سراسر منطقه تشدید شده است. 

بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه در سخنانی از تل آویو، رهبری ایران در تهران را مسئول حمله هواپیمای بدون سرنشین به یک نفتکش در خلیج فارس متعلق به شرکتی متعلق به میلیاردر اسرائیلی ایال اوفر دانست. 

یک نفتکش دیگر اسرائیلی در ماه نوامبر هدف حمله پهپادی در سواحل عمان قرار گرفت. این حمله در اسرائیل به انتقام تعبیر می شود. 

مقامات ارشد امنیتی اسرائیل بر این باورند که حمله ایران اقدامی انتقام‌جویانه برای حمله اخیر پهپاد به تأسیسات نظامی در اصفهان است که اسرائیل مقصر آن است. در 29 ام. انفجاری مهیب در یک انبار مهمات وزارت دفاع ایران در شهر اصفهان رخ داد. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: