پرش به محتوا

نقش آلمان در انفجار نورد استریم ۲ چه بوده؟

نقش آلمان در انفجار نورد استریم ۲ چه بوده؟

کارمند سابق سیا: آیا آلمان در حمله به نورد استریم ۲ دست داشت؟

منتشر شده در رسانه های روسیه
ترجه حمید علوی برای مجله هفته

ری مک گاورن، مامور سابق سیا، این سوال را مطرح می کند که آیا آلمان در حملات به خطوط لوله نورد استریم با ایالات متحده همکاری کرده است یا خیر.
به هر حال، بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز در سفر صدراعظم شولز به ایالات متحده پس از اظهارات وی با این محتوا که «ما به نورد استریم ۲ پایان می دهیم»، همکاری در این زمینه را اعلام کرد.
پس از اینکه سیمور هرش، روزنامه نگار محقق، تحلیل خود را در پلتفرم اینترنتی ایالات متحده Substack منتشر کرد، ری مک گاورن، افسر اطلاعاتی سابق سیا به این نوشته می‌پردازد.
در برنامه تلویزیونی انگلیسی زبان حکومتی ایران پرس تی وی اسپوت‌لایت (دقیقه ۶.۵۰ – ۹.۱۶) در ۱۲ فوریه، او از خود و بینندگان پرسید که آیا آلمان در حمله به خطوط لوله نورد استریم دست داشته است یا خیر.
او ابتدا توضیح داد که میداند که ترجمه کامل مقاله تحقیقاتی سیمور هرش در به زبان آلمانی در این کشور منتشر شده است (روزنامه یونگه ولت آنرا در صفحه و نسخه چاپی منتشر کرده است). مامور سابق سرویس مخفی می پرسد، اما آیا آلمانی ها این متن را خوانده‌اند؟
مک گاورن همچنین تعجب کرد که آیا آلمانی ها کلیپ ویدیویی را که در آن صدراعظم اولاف شولز در کنار جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده ایستاده بود، تماشا کرده اند. بایدن در آن گفت: «ما به کار نورد استریم ۲ پایان خواهیم داد.»
و شولز به بالا نگاه کرد که بایدن سپس در ادامه گفت: «خیلی خوب، ما همه چیز را با همکاری هم انجام می دهیم.»
در مقابل خبرنگاری از بایدن میپرسد چگونه؟ و بایدن در پاسخ میگوید «قبول کنید ما ابزار و امکاناتش را داریم».
به گفته مک گاورن، اکنون سوال بزرگ این است که آیا آلمانی‌ها از اولاف شولز و معاونش، وزیر امور خارجه، بئربوک می‌پرسند:
«بچه‌ها، آیا شما این کار را با هم انجام دادید؟، هی اولاف؟ یا از اینکه وقتی شنیدید ایالات متحده این کار را انجام داده جا خورده و تعجب کردید؟»

سپس مجری برنامه از گیلبرت داکتروف، تحلیلگر مستقل سیاست بین المللی که از بروکسل در ارتباط این گفتگو بود نظرش را پرسید.
آیا اروپایی ها اکنون خواستار پاسخ خواهند بود؟ در نهایت، روسیه از ناتو می‌خواهد در مورد حملات به نورد استریم ۲ تحقیق کند و می‌خواهد مسئولین آن پاسخگو باشند.
در زمان مصاحبه در بروکسل، دکتروف اعتراف کرد که کلمه ای در مورد مقاله سیمور هرش در مطبوعات روزانه اروپا پیدا نکرده است.
رسانه های اروپایی دیگر در مورد آن مطلب نمی نویسند. این تحلیلگر سیاسی اذعان کرد که این او را شگفت زده نمی کند، و ادامه داد: «رسانه‌ها و روزنامه‌های اروپایی سال‌هاست که دستورات خود را از واشنگتن دریافت میکنند.»
متن کامل گزارش سیمور هرش در روزنامه چپگرا و ضد امپریالیست یونگه ولت ترجمه و منتشر شده است که رسما توسط سازمان امنیت و اطلاعات آلمان به عنوان چپ افراطی و مخالف قانون اساسی آلمان طبقه بندی شده و تحت نظر این ارگان میباشد.
سیمور هرش با روزنامه برلینر تسایتونگ که در شرق برلین منتشر میشود و روزنامه ای مستقل و متعلق به یک خانواده برلین شرقی مولتی میلیونر مطبوعاتی است مصاحبه ای کرد که سایر مطبوعات آلمان آنرا تحریم کرده و اصلا به آن نپرداختند.
تلویزیون های حکومتی و دیگر رسانه های آلمان با سکوت کامل به این افشاگری برخورد کردند و یا سعی کردند با اشاره کوتاهی آنرا بی اعتبار جلوه دهند.
از میان شخصیت های سیاسی فقط اسکار لافونتن به این رویداد اشاره مستقیم کرده است.
دولت آلمان در مقابل سوال خبرنگاران خارجی که پرسیده بودند: «آیا در مورد انفجار خط لوله نورد استریم تحقیقاتی شده و نتایج آن چه می باشد» همیشه با جمله‌ی «این تحقیقات و نتایج است سری بوده و به لحاظ حفظ امنیت ملی و منافع آلمان سری خواهد ماند و منتشر نخواهد شد» پاسخ داده است.


پس از افشای نقش آمریکا و نروژ در انفجار نورد استریم: چین رسانه های غربی را به «لال شدن» متهم می کند.

پس از آنکه سیمور هرش، روزنامه‌نگار آمریکایی، در تحقیقات خود دست به افشاگری زد که ایالات متحده پشت حمله نورد استریم بوده است، رسانه‌های غربی مجموعاً در حالت لالی کامل بسر میبرند.
این را وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد.
وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت: خط لوله نورد استریم دریای بالتیک یک زیرساخت بزرگ فراملی است و تخریب آن تأثیر منفی قابل توجهی بر بازار جهانی انرژی و محیط زیست خواهد داشت.
علاوه بر این، انفجارهای نورد استریم ۱ و نورد استریم ۲ نگرانی های بین المللی را در مورد ایمنی زیرساخت های مهم فراملیتی برانگیخته است.
بنابراین بسیار مهم است که یک تحقیق عینی، بی‌طرفانه و حرفه‌ای در مورد این حمله انجام شود و مسئولین آن پاسخگو باشند.
وانگ ونبین رسانه‌های غربی را متهم کرد که به افشاگری‌های هیجان‌انگیز سیمور هرش، روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره خرابکاری خط لوله واکنش نشان نمی‌دهند.
وی افزود: «ما دریافتیم که رسانه‌های آمریکا و سایر رسانه‌های غربی در زمان وقوع انفجارها به طور یکجانبه درباره عامل ادعایی گمانه‌زنی کردند.
اما زمانی که گزارش طولانی هرش، روزنامه‌نگار تحقیقی آمریکایی منتشر شد، رسانه‌هایی که همیشه از آزادی، حرفه‌گرایی و انصاف دفاع می‌کردند، دچار لالی جمعی شدند.»
سوال این است که آیا این رسانه واقعاً علاقه ای به حقیقت انفجار خطوط لوله دریای بالتیک ندارند یا چیزی برای پنهان کردن وجود دارد؟ وانگ ونبین تاکید کرد:
«من فکر می‌کنم که رسانه‌های واقعاً عینی، منصفانه و حرفه‌ای حقیقت را دنبال خواهند کرد.»
روز چهارشنبه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از رسانه های خارجی خواست تا جزئیات اطلاعاتی را که هرش درباره انفجارهای نورد استریم منتشر کرده است، بررسی کنند.
هرش خود رسانه های مطرح آمریکا را متهم کرده است که نتایج فعالیت های خود را در صفحه خود در پلتفرم Substack پنهان کرده اند.
برنده جایزه پولیتزر قبلاً مقاله ای اختصاصی در مورد حمله به دو خط لوله نورد استریم در سپتامبر گذشته منتشر کرده بود.
وی با استناد به یکی از مقامات بلندپایه خود، به تفصیل برنامه ریزی، موانع و اجرای این حمله را تشریح کرد و از مسئولین آن نام برد.

دولت ایالات متحده یک گروه کاری سیا را تشکیل داد و مسئول کرد تا برنامه ریزی برای جلو بردن این پروژه خرابکارانه را به عهده بگیرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: