پرش به محتوا

معرفی دکترین جدید سیاست خارجی روسیه.

معرفی دکترین جدید سیاست خارجی روسیه.

منبع ریانووستی
ترجمه میرفخرایی برای مجله هفته.

لاوروف دکترین جدید سیاست خارجی روسیه را ترسیم می کند: به سلطه غرب پایان دهید.سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی خود در دومای دولتی درباره محتوای به روز شده مفهوم سیاست خارجی روسیه اظهار نظر کرد. به گفته لاوروف، این طرح در واقع برای پایان دادن به سلطه غرب طراحی شده است.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در مراسم موسوم به ساعت دولتی در روز چهارشنبه در دومای دولتی، در مجلس سفلی روسیه، سخنرانی کرد و جزئیات دکترین جدید سیاست خارجی روسیه را بیان کرد.
پیام او این بود که امتیاز ویژه غرب در پیشبرد دستور کار (آگندا) بین المللی خود باید پایان یابد. لاوروف تصریح کرد:
دکترین سیاست خارجی به روز شده ما نیاز به پایان دادن به انحصار غرب در شکل دادن به چارچوب زندگی بین المللی را هدف قرار خواهد کرد.
دستور کار بین المللی نباید بر اساس منافع خودخواهانه غربی شکل گیرد، بلکه باید بر اساس توازن منافع بر مبنایی عادلانه و جهانی، همانطور که در منشور سازمان ملل آمده است، شکل گیرد.
به گفته وزیر امور خارجه، اصل برابری حاکمیت همه کشورها در این اساسنامه ذکر شده است.
وی افزود که غرب در تمایل به نظم جهانی تک قطبی «وسواس» به خرج میدهد و این اصل چند قطبی بودن جهان را «به شدت نقض می کند». لاوروف تصریح کرد:
«آمریکا و متحدانش وسواس جنون آمیز برای احیای نظم جهانی تک قطبی و نو استعماری و خنثی کردن روند عینی شکل گیری و ظهور مراکز جدید جهانی دارند.»
لاوروف در ادامه مدعی شد، همانطور که رئیس جمهور پوتین در کرملین در پایان سپتامبر ۲۰۲۲ بیان کرد، غرب به این امید عمل می کند، که «از بشریت بابت دوران بازنشستگی خود و ادامه سلطه اش در این دوران خراج بگیرد».

وزیر امور خارجه روسیه «آنگلوساکسون‌ها و بقیه کشورهای غربی را که بدون قید و شرط از آنها اطاعت می‌کنند» متهم کرد که برای مجازات کشورهایی که دارای یک سیاست مستقل و ملی هستند، به روش‌های غیرقانونی مانند تهدید، باج‌گیری و حتی سرقت آشکار متوسل می‌شوند. تا آنها مجبور کند که سیاست های جهت دار آمریکا را دنبال کنند.
به گفته لاوروف، «محدود کردن طولانی مدت روسیه» بخشی جدایی ناپذیر از سیاست معاصر غرب است.
این همچنین شامل گسترش ناتو به سمت شرق به سمت مرزهای روسیه و همچنین «تبدیل اوکراین از یک کشور برادر به یک پل نظامی روس هراسانه» است. و در ادامه: در سال‌های اخیر، این خط واشنگتن و کشورهای رعیت اروپایی به نقطه‌ی رسیده است که دیگر بازگشت از آن در کار نیست».
لاوروف تاکید کرد که مسکو مدت‌هاست که هیچ توهمی در مورد نیات واقعی غرب ندارد.


لاوروف: هر کسی که نورد استریم را نابود کرد، تف به صورت صنایع اتحادیه اروپا انداخت.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت رسانه های غربی حتی یک کلمه از تحقیقات سیمور هرش روزنامه نگار درباره دخالت آمریکا در انفجار خط لوله نورد استریم گزارش نکرده اند.
او معتقد است که دلیل سکوت رسانه های غربی این است که که دولت های غربی خواهان کنترل کامل بر رسانه ها هستند.
تحقیقات هرش در مورد دخالت مقامات آمریکایی در حمله نورد استریم به طور گسترده در مطبوعات خارجی پوشش داده نشد.
تعدادی از رسانه های بزرگ در ایالات متحده و بریتانیا این گزارش را نادیده گرفتند. به ویژه، در یک هفته پس از انتشار مقاله، رسانه های بزرگ آمریکایی مانند نیویورک تایمز و واشنگتن پست در مورد آن چیزی ننوشته بودند. تعدادی از رسانه های بریتانیا مانند فایننشال تایمز و گاردین نیز در مورد این تحقیقات گزارشی ندادند.
رسانه های آلمانی نیز هیچ خبری در این زمینه منتشر نکردند – تنها مصاحبه روزنامه برلینر سایتونگ با هرش مورد توجه کسی قرار نگرفت و دیگر به آن اشاره ای هم نشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: