پرش به محتوا

سازمان ملل: آمریکا مانع صدور داروهای حیاتی به ایران میشود!

سازمان ملل: آمریکا مانع صدور داروهای حیاتی به ایران میشود!

ترجمه مجله هفته

کارشناسان سازمان ملل: تحریم های آمریکا علیه ایران ناقض قوانین بین المللی است
تحریم های اعمال شده توسط آمریکا علیه ایران همچنان به مردم ایران آسیب می رساند.

به گزارش رسانه های بریتانیایی، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ۱۵ فوریه با استناد به یافته های دو گزارشگر ویژه مدعی شد که تحریم های آمریکا علیه ایران و رعایت آن در سایر کشورها ناقض قوانین بین المللی است.
آلنا دوهان و اوبیورا اوکافور، کارشناسان سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کردند: «مشروعیت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران بر اساس قوانین بین‌المللی غیر شفاف و قانونی بودن اجرای فراسرزمینی آنها نیز زیر سوال است»
«با این حال، شرکت‌های خارج از ایالات متحده برای جلوگیری از مواجهه با عواقب قانونی یا تجاری آنها از طرف ایالات متحده، خود را موظف به رعایت آن می‌دانند.»

اوکافور و دوهان در بررسی خود نشان دادند که چگونه تحریم یکجانبه ایالات متحده، که در سال ۲۰۱۸ در نتیجه خروج واشنگتن از توافق هسته ای ۲۰۱۵ به وقوع پیوست، مثلا بر ایرانیان مبتلا به بیماری تالاسمی، یک بیماری مادرزادی خون، تأثیر داشته است.
ایران دارای «تعداد بالایی از بیماران مبتلا به تالاسمی است که در هنگام انتقال خون به داروهای تخصصی نیاز دارند. آنها توسط شرکت سوئیسی Novartis تولید می شوند و قطعات آن از شرکت فرانسوی Roquette Freres تهیه می شود، اما به دلیل ترس این شرکت ها از تحریم های آمریکایی در بخش های پزشکی، ارسال آنها به ایران متوقف شده است. »

به گفته دوهان و اوکافور، «معافیت‌های بشردوستانه برای کالاهای پزشکی» مقررات تحریم‌های ایالات متحده پیچیده و مبهم است و واشنگتن برای کسب‌وکارهایی که دارو به ایران ارائه می‌کنند جریمه‌های سنگینی اعمال می‌کند که باعث تحریم دارویی ایران توسط این شرکت ها می‌شود.

گزارشگران ویژه از دولت آمریکا خواستند تا هرگونه مانعی را برای تراکنش های مالی برای نیازهای پزشکی برطرف کند، معافیت های بشردوستانه را به طور موثر اجرا کند و از اعمال تحریم های ثانویه بر صادرات پزشکی به ایران خودداری کند.

در همین حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را محکوم کرد و تاکید کرد: اصرار واشنگتن بر توسل به تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه دلیلی بر «خصومت و نفاق» این کشور در قبال تهران و توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است.

کنعانی گفت اقدام جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در توسل به همان سیاست تحریمی «شکست خورده» سلف خود، دونالد ترامپ، تنها ایران را برای پیگیری اهداف توسعه ملی خود و اعمال حقوق «قانونی و غیرقابل انکار» خود مصمم تر می کند.

سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در واکنش به تحریم های جدید وزارت خزانه داری آمریکا علیه چندین شرکت ایرانی، تمامی حقوق خود را برای انجام اقدامات لازم برای مقابله با این اقدامات قهری برای خود محفوظ می داند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: