پرش به محتوا

تجدیدنظر اساسی روسیه در تعهدات خود در قبال سازمان‌های بین‌المللی

تجدیدنظر اساسی روسیه در تعهدات خود در قبال سازمان‌های بین‌المللی

ا. م. شیری

لاوروف: روسیه در تعهدات خود در قبال سازمان‌های بین‌المللی تجدید نظر اساسی خواهد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در ساعت دولت در دومای دولتی گفت: روسیه اکنون در حال انجام یک بازنگری بنیادی به تمامی تعهدات خود در قبال سازمان‌های بین‌المللی است. به گفتۀ وی، ما در مورد سازمان‌هایی صحبت می‌کنیم که «نگرش تبعیض‌آمیز» خود نسبت به فدراسیون روسیه را با تصویب «قطعنامه‌های ضد روسی» نشان داده‌اند.

«ما اکنون در حال بررسی اساسی همۀ تعهدات خود در قبال آن سازمان‌های بین‌المللی هستیم، که نگرش تبعیض‌آمیز آشکاری از خود نشان داده‌اند، اصول اساسنامۀ خود در مورد برابری شرکت‌کنندگان را بطور روزمره کاملاً نقض می‌کنند، موازین کنوانسیون موجود را زیر پا می‌گذارند و قطعنامه‌های ضد روسی تصویب می‌کنند».

جناب لاوروف همچنین گفت، که مسکو پرداخت سهمیۀ خود در سازمان‌هایی را به تعویق انداخته که منافع روسیه در آن‌ها «نقض» شده است. «از هم اکنون پرداخت سهمیه به سازمان‌هایی را که به منافع ما در آن‌ها آسیب وارد شده، به تعویق می‌اندازیم. این مسئله مثلاً در رابطه با سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی مطرح است که از سازوکار نامشروع در کنوانسیون استفاده می‌کند.

وزیر خارجه اظهار داشت که غرب در حال پیشبرد یک «جنگ ترکیبی» علیه روسیه است تا آن را به یک «دولت سرکش» تبدیل کند. آقای لاوروف خاطرنشان کرد: «هدف این جنگ پنهان نیست. این، نه تنها تلاش برای شکست دادن کشور ما در میدان جنگ و نابودی اقتصاد روسیه، بلکه محاصرۀ ما با یک کمربند بهداشتی و تبدیل ما به نوعی کشور مطرود است».

نظریۀ «جنگ ترکیبی» بارها توسط مقامات روسیه استفاده شده است. به ویژه، در ماه ژانویه، وزارت امور خارجۀ روسیه اعلام کرد که «یک جنگ ترکیبی علیه کشور ما در جریان است». نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه نیز گفت که رویدادهای اوکراین نتیجۀ «سال‌ها آمادگی آمریکا برای جنگ ترکیبی علیه روسیه» است.

از ۱۵ مارس ۲۰۲۲، روسیه روند خروج از شورای اروپا را آغاز کرد. در همان روز کمیتۀ وزیران شورای اروپا قطعنامۀ اخراج روسیه از این سازمان را تصویب کرد. در ماه نوامبر، ولادیمیر پوتین، ایوان سلطانوفسکی را از سمت نمایندۀ دائم روسیه در شورای اروپا برکنار کرد. زیرا، مأموریت دائمی روسیه در این سازمان در استراسبورگ پایان یافته است. مجمع پارلمانی شورای اروپا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، نظام سیاسی فدراسیون روسیه را «تروریستی» می‌شناسد.

توصیه: معقول به نظر می‌رسد که چین و ایران هم باید از پرداخت حق‌السهم به برخی سازمان‌های مافیایی به اصطلاح بین‌المللی مانند سازمان بهداشت جهانی (تأسیس شده طبق برنامه و پول بنیاد راکفلر بدست برادران دالس- یکی وزیر خارجۀ امپریالیسم آمریکل و دیگری، رئیس سازمان مخوف «سیا») و همچنین، سازمان غذا و دارو و شورای حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد که آمریکا، اروپا، اسرائیل، عربستان سعودی و… عضو آن‌هستند، امتناع نموده و بطور کلی از آن‌ها خارج شود. ا. ش.

ویدئوی سخنان سرگئی لاوروف

متن گفتار لاوروف

۲۷ بهمن-دلو ۱۴۰۱

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: